THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Türban sorunu yargı kararlarıyla başladı'

hantala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
HER YERDEYİM VALA:D
Mesajlar:
3.299
Konular:
2355
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
85
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 00:48
#1
Türban sorunu yargı kararlarıyla başladı'
RADİKAL - ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, türban sorununun zamanla çözüme kavuşacağına inandığını söyledi. Teziç "Kurala bağlı yaşamak herkese rahatsızlık verir. Örtünme konusu ne zamanki siyasi bir simgedir biçiminde mahkeme kararlarına yansıdı, o tarihten beri hassasiyet başladı" dedi.
Dört yıl yürüttüğü başkanlık görevinin sona ereceği 8 Aralık öncesi veda etmek için bir basın toplantısı düzenleyen Teziç, kendisini atayan makamda bulunması nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den veda ziyareti için talepte bulunduğunu söyledi. Teziç "Arz-ı veda bir devlet geleneğidir. Bugün yarın bir görüşme olacağını düşünüyorum" diye konuştu. Teziç şunları söyledi:
Sezer'le aynı dili konuşuyoruz: (10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le aynı çizgide olduğunun söylenmesi üzerine) Kendisi de benim gibi bir hukukçuydu. Bu nedenle ortak bir dil kullanıyorduk ve ortak bir hukuk mantığı içinde sorunları çözüyorduk.
Türbanda objektif davrandık: Başörtü meselesi konusunda son derece objektif davrandık. Sadece mahkeme kararlarını uyguladık. Bu konu zaman içinde çözümünü bulacaktır, buna inanıyorum. Çünkü kurala bağlı olarak yaşamak zorunda olduğumuzu bilmek herkese rahatsızlık verir. Bu bir sınırlama, müdahale, inançlara karşı gelme biçiminde gündeme getirilmemeli. Şu veya bu şekilde örtünme konusu ne zamanki siyasi bir simgedir biçiminde mahkeme kararlarına yansıdı, o tarihten beri hassasiyet başladı.
'Kafa basmıyor' eleştirisi: Kimseye küs değilim. (Hükümet yetkilileri kastedilerek 'Onlar size küs olabilirler' ifadesi üzerine) Başbakan'ı iki kez ziyaret ettim. Ancak bazı sözcüklerin kullanılması sanırım toplumda da hoş karşılanmadı. Yani 'kafa basmıyor' gibi.
Suikastçiyi görmek istedim: (Suikasta uğradınız, korktunuz mu? sorusu üzerine) Görmek istedim. Bu nasıl biridir diye merak ettim. Resmine baktım. İdama karşı olduğum için bu tür şiddet kullananların ruh halini hep merak etmişimdir.
Öğrencilerim bakan oldu: TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı benim öğrencimdi. Onlar bana kendilerini hatırlattılar.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler