THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Yeni Anayasa için talepler toplanmaya başlandı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 17:26
#1
Yeni Anayasa için talepler toplanmaya başlandı
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Anayasa Platformu Girişimi’nce düzenlenen Anayasa Platformu Ulusal Çalıştayı sonrasında tartışma ortamını Türkiye’ye yayıp, doğru, güzel fikirler ortaya koyarak bunu TBMM’ye sunmak istediklerini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen ve basına kapalı olarak gerçekleştirilen çalıştay devam ederken gazetecilere yaptığı açıklamada, anayasa çalışmalarına sivil toplum ve meslek örgütleri olarak katkıda bulunmak istediklerini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, sürecin desteklendiğini ortaya koymanın ve katkı sağlamanın önem taşıdığını belirtti.
Hisarcıklıoğlu, "TÜSİAD’ın bir öneri paketi vardı. Her grup, sivil toplum örgütü böyle bir öneri paketi mi belirleyecek?" şeklindeki soruya "Her düşünen insanın ayrı fikri var. Her grubun ayrı bir düşüncesi var. Bu çerçevede herkes görüşlerini söyleyecek" dedi.
TOBB olarak 2001 yılında bir taslak olarak kamuoyuna sundukları anayasa çalışmalarının bulunduğunu ve tartışılması için ortaya koyduklarını ifade eden Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
"Bu çalıştaydan esas ortaya çıkacak sonuç, mutabık kalmış olduğumuz manzumeler neler onları ortaya koymak, ama tek tek detay olarak anayasa yazmak değil. Genel prensipler neler, hangi genel prensiplerde anlaşabiliyoruz, uzlaşabiliyoruz bunları ortaya koymaktır. Aslında anayasa dediğimiz zaman 72 milyonun mutabakat sözleşmesidir.
Bu çerçevede arkadaşlarımız kendi görüşlerini ifade edecektir. Herkesin bu sürece katkı sağlamasını istiyoruz. Bu, yalnız 2 günlük bir tartışma değil, daha sonrasında bu tartışma ortamını bütün Türkiye’ye yayıp, doğru, güzel fikirler ortaya koyarak bunu Meclis’e sunmak istiyoruz.
Tartışılmayacak olan, mevcut anayasamızın ilk 3 maddesi, bunlar bizim ortak değerimiz. Bunun dışındaki konuları, her şeyi tartışacağız."

"TÜRKİYE GRİYİ TANIMIYOR"
Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu da bu girişim sayesinde belki de Türkiye’de ilk kez anayasa yapılırken bunun içine sivil toplumun, sade vatandaşın görüşlerinin katılabileceğini kaydetti.
"Bugüne kadar hep anayasalar küçük grupların kapalı kapılar ardında yapıp, pişmiş yemek olarak önümüze koyduğu kurallar gibiydi" diyen Çolakoğlu, herkesin belli önceliklerinin bulunduğunu, toplantıda bu önceliklerin ortaya konulup bir uzlaşı kültürü geliştirilmeye çalışıldığını belirtti. Çolakoğlu, "Türkiye’de en sıkıntısını çektiğimiz şey, Türkiye griyi tanımıyor, Türkiye’nin dünyası siyah ve beyaz. Biz, burada griyi yaratmaya çalışacağız" dedi.
Çalıştayda, ortak bir zemin yaratılmasının çabası içinde olacaklarını ifade eden Nuri Çolakoğlu, "Ortak bir zemin oluşturmaya çalışıyoruz ki bu konular toplumda bölünme, çatışma nedeni olmaktan çıksın, bir anayasa kitabı atıldı diye Türkiye ekonomisi çalkalanmasın, daha istikrarlı, herkesin birbirine saygı duyacağı, fikirlerini özgürce dile getireceği bir ortam doğsun" diye konuştu.

GREVLİ, TOPLU SÖZLEŞME HAKKI
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ise anayasaların devletin ve toplumun kurallarını ortaya koyan metinler olduğunu söyledi.
Bu nedenle çalıştayda da ortak bir noktanın yakalanabileceğini düşündüklerini dile getiren Akyıldız, devletin hem kendini, hem de bireyi koruyup kollamasının önem taşıdığını kaydetti. Akyıldız, "Ancak bunun bütün katılımcılar tarafından ortak bir fikir olarak ifade edilmesi kanaatimizce mümkün olmayacaktır. Ama, ortak bir yaklaşım ortaya çıkacaktır düşüncesindeyim" dedi.
Kendilerinin de çalışanların hakları konusunda ortaya koyacakları görüşlerinin bulunduğunu ifade eden Bircan Akyıldız, "Grevli, toplu sözleşme hakkının anayasa metninde yer bulması için bir gayret içindeyiz. Bu konuda çalışma yaptık" diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler