THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Gül: TÜRK-İŞ emekçinin en büyük temsilcisidir

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 17:37
#1
Gül: TÜRK-İŞ emekçinin en büyük temsilcisidir
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugün modern dünyada yetişmiş, kalkınmış, modern bir devletim diyen her ülkede, sosyal güvenlik çatısının sağlam bir şekilde kurulması gerekiyor" dedi.
Gül, MEB Şura Salonundaki Türk-İş Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kongrenin Türk işçi hayatına ve bütün Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu. Emek, alın teri, hak edilmiş kazancın kutsal olduğunu vurgulayan Gül, "Türk-İş’in emekçinin, çalışanın, alın teriyle kazananların en büyük temsilcisidir" dedi.
Türk-İş’in 55 yıl önce kurulduğunda Türk sendikacılık hayatını da başlattığını ifade eden Gül, şunları kaydetti:
"Türk-İş, Türk sendikacılığının ocağıdır. Türk-İş, çalışanların örgütlü bir şekilde hakkını kazanmaları, refahtan paylarını almaları için bu mücadeleyi başlatan ve çalışanların bu şekilde hayat şartlarını, imkanlarını daha iyiye ***üren büyük bir örgüttür. Türk-İş, Türk işçi hareketinin en büyük sendikası olarak sadece Türkiye’de değil, Türkiye dışında da çalışanları yıllardır temsil etmektedir. Aslında, rozetinizde taşıdığınız ay yıldız her şeyi özetlemektedir." Türk-İş’in çalışanların gelirini arttırmak, haklarını en iyi şekilde korumak ve geliştirmek için mücadelesinin bundan sonra da devam edeceğine dikkati çeken Gül, Türk-İş’in bu mücadeleyi yaparken her zaman kararlı ve yapıcı olduğunu ifade etti. Gül, Türk-İş’in bu nedenle "sendikacılığın ocağı" olarak değerlendirildiğini dile getirdi.
Türkiye’deki çalışma hayatının AB, ILO normları seviyesine yükseltilmesinde yapılan her düzenlemede Türk-İş’in öncü olduğunu belirten Gül, ancak daha yapılacak çok şey bulunduğunu söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlandığını hatırlatan Gül, sosyal devlet anlayışının da diğer özellikler kadar önemli olduğuna dikkati çekti.
Gül, sosyal bir devletin çalışanlarına sahip çıkan, onları koruyan ve zayıf kalmalarına müsaade etmeyen bir anlayışı taşıdığına işaret ederek, "Bu yüzden zaman içerisinde Türkiye’de önemli değişiklikler olmuştur.
Türkiye’de siyasi anlamda, ekonomik anlamda 55 yıllık süreçte önemli geçiş noktaları, olaylar vardır. Türk-İş’in bu değişikliklere önemli katkıları olmuştur. Problemlerin aşılmasında daima destekte bulunmuştur" diye konuştu.

"TÜRK-İŞ, DEMOKRATİKLEŞMEDE DE ÖNEMLİ ROLLER ÜSTLENMİŞTİR"
Gül, Türk-İş’in sadece çalışma hayatına değil, Türkiye’nin demokratikleşmesinde de önemli roller üstlendiğini belirterek, sosyal yapının yükselmesiyle ilgili de önemli hizmetler yaptığını ifade etti.
Sosyal güvenlik sisteminin Türkiye için çok önemli olduğunu kaydeden Gül, şöyle devam etti:
"Bugün modern dünyada yetişmiş, kalkınmış, modern bir devletim diyen her ülkede sosyal güvenlik çatısının sağlam bir şekilde kurulması gerekiyor. O topraklar üzerinde yaşayan herkesin böyle bir korumacılık altına alınması lazım. Özellikle çalışma hayatında kadınların çalışma hayatının düzeltilmesi, çocukların istismar edilmemesi, onların çalıştırılmaması önemli gündem maddeleridir. Türkiye’nin en büyük sendikası olarak sizlerin bu konuların üzerine gitmesi, hükümetlerin dikkatini çekmesi, noksanlıkların giderilmesi için öncü olmanız gerekiyor. Bugüne kadar bu rolü nasıl oynadıysanız, nasıl pozitif adımlar attıysanız bundan sonra da öyle olacağına inanıyorum.
Önemli bir nokta da çalışanların kayıt dışı çalışmaması, hak ve hukuklarının korunması için mutlaka kayıt içerisine girmeleridir. Bu konuda da sendikalara önemli görevler düşmektedir. Türkiye’nin demokratikleşmesinde Türk-İş’in önemli katkısı olduğunu belirttim. Bu, bir süreçtir. Tabi ki noksanlıklar vardır. Bu noksanlıkların giderilmesinde de sizlerin önümüzdeki süreçte aktif rol almanızı bekliyorum." Türk-İş’in, AB sürecinde de çok önemli rol üstlendiğine işaret eden Gül, katılım, müzakere, tarama süreçlerinde Türk-İş’in çok önemli teklifler getirdiğini kaydetti.

"ÇANKAYA’YI DAİMA TÜRK-İŞ’E AÇIK TUTACAĞIM"
Türkiye’nin eski yıllarla mukayese edildiğinde çalışma hayatında ne kadar büyük kazanımlar içinde olduğunun görüldüğünü belirten Gül, Türkiye’de bugün sınıfların kırıldığını ve Türkiye’nin açık bir toplum haline geldiğini söyledi.
Hükümetin, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının kongredeki tekliflerini dikkate alacağına inandığını ifade eden Gül, kendisinin de Çankaya’yı daima Türk-İş’e açık tutacağını belirtti. Türk çalışma hayatının huzurlu olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Gül, kendisinin hem işçi hem de işverenlerle görüşmelere devam edeceğini kaydetti.
Türk çalışma hayatının barışçıl olması için elinden geleni yapacağını belirten Gül, "Türkiye’nin hep beraber yüceltilmesi, yükseltilmesi bizim için kaçınılmazdır" dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler