THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Eğitim-Sen: İsteyen öğrenci oruç tutar, isteyen tutmaz

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 17:39
#1
Eğitim-Sen: İsteyen öğrenci oruç tutar, isteyen tutmaz
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, "İsteyen öğrenci istediği zaman oruç tutabilir, isteyen öğrenci de oruç tutmayabilir. öğretmenler tarafından bu tür ayrımcılığın yapılması asla kabul edilir bir durum değildir" dedi.
Dinçer, 2008 yılı eğitim ve yükseköğretim bütçesi ile ilgili sendikanın genel merkezinde düzenlediği basın toplantısı sonrasında, İstanbul’da Alevi bir öğrencinin dövüldüğü iddialarını değerlendirdi. Dinçer, okullarda farklı inanç, kimlik ve kültürlerdeki öğrencilere karşı takınılan tutumların sürekli tartışma konusu olduğunu belirtti. Esenyurt’taki lisede meydana gelen olayın ülkeyi yöneten siyaset tarafından münferit gibi gösterilmek isteneceğini iddia eden Dinçer, "Farklı inançlara sahip öğrencilere yönelik ayrımcı tutumların giderek yaygınlaştığı bir gerçektir" dedi.
İsteyen öğrencilerin istediği zaman oruç tutabileceğini, isteyen öğrencinin de oruç tutmayabileceğini söyleyen Dinçer, öğretmenler tarafından bu tür ayrımcılığın yapılmasının asla kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydetti.
Milli Eğitim Bakanlığını bu konuda ciddi önlemler almaya çağırdıklarını belirten Dinçer, sendika olarak alınabilecek önlemlerle ilgili bakanlıkla görüşmeye hazır olduklarını bildirdi. Dinçer, şunları kaydetti:
"Bu tutum ileride çocuklarımızda onarılması güç, giderilmesi zor travmaların yaşanmasına neden olacaktır. Böyle bir dışlanmışlık psikolojisi gençlik çağını yaşayan çocukları sonucu kötü olan yollara itebilir. Bunun için bütün yönetici arkadaşlarımızın karşılarındakinin birer çocuk ve genç olduğunu unutmamaları gerekiyor."

"YATIRIMA AYRILAN PAY AZALDI"
2008 yılı eğitim ve yükseköğretim bütçelerinin yarın TBMM Genel
Kurulunda görüşüleceğini anımsatan Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yatırıma ayrılan payın azaldığını savundu. Dinçer, "Bütçeden 2008 yılı için Milli Eğitim Bakanlığına ve yükseköğretime ayrılması düşünülen payların eğitim sisteminin en temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır" dedi.
Yeni üniversitelerle birlikte öğrenci sayısının ve akademik personel ihtiyacının artacağını ifade eden Dinçer, yükseköğretim bütçesinin bu anlamda yetersiz kalacağını ileri sürdü.

EK DERS ÜCRETLERİ
Öğretmenlerin ek ders ücretlerine de değinen Dinçer, "Bu yıl Kurban Bayramı’nda tatilin iki gününün hafta içine gelmesi nedeniyle o günlere ilişkin ek ders ücretleri tam gün olarak kesilecek ve o hafta öğretmenler hiç ek ders ücreti alamayacaklar" diye konuştu.
Alaaddin Dinçer, bu konuya ilişkin 18 Aralık 2007 tarihinde eylem yapacaklarını bildirdi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler