THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

F-35'in test uçuşu yapıldı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 17:44
#1
F-35'in test uçuşu yapıldı
Türkiye’nin de üretiminde yer aldığı F-35 Joint Strike Fighter (JSF)’ın uçuş testleri, altı aylık aranın ardından başarıyla gerçekleştirildi.
Money.cnn.com internet sitesinin haberine göre, F-35’in Baş Test Pilotu Jon Beesley, dün Teksas’taki Fort Worth üssünden kalkarak uçağın 20.
uçuşunu gerçekleştirdi.
Yaklaşık altı ay süren yenileme çalışmalarının ardından uçağı kullanan Beesley, uçağın motor performansını ve kullanma yeteneklerini 6 bin, 17 bin 500 ve 20 bin fitlerde test etti. 250 nat deniz milinde yakıt boşaltma testi de yapan Beesley, yaklaşık 45 dakikalık uçuşun ardından testlerin başarılı olduğunu söyledi.
Beesley, F-35’in kendisinden daha önceki uçaklara göre daha iyi, daha akıllı ve daha güvenilir olan pek çok gelişmeyi bünyesinde barındırdığını belirterek, bu teknolojilerin ilk F-35’lerde bile alışılmışın dışında çok iyi hazırlanmış olduğunu kaydetti.
Lockheed Martin’in Başkan Yardımcısı ve F-35 Program Genel Müdürü Dan Crowley ise kısa süre içerisinde havada yakıt ikmali testi, gelecek yıl da süpersonik uçuş testi yapacaklarını söyledi.
Crowney, "2008’in sonunda, en az 3 F-35’in havada, pek çok uçağın da montaj hattında olmasını bekliyoruz" dedi.
Görev sistemleri ile donatılmış ilk F-35, 2009 yılında uçacak.
F-35 görev sistemleri halihazırda yer laboratuvarlarında deneniyor ve uçağın çeşitli parçaları da uçakta ilk hava testlerinden geçiyor.
F-35, süpersonik, çok rollü ve 5. jenerasyon görünmez savaş uçağı olarak, pek çok uzun menzilli uçağın yerini alacak.

TÜRKİYE ÜRETİMDE GÖREV ALACAK
Savunma Sanayi İcra Kurulunun Haziran 2002 tarihinde aldığı karar uyarınca gündeme alınan ve 9 katılımcı ülkenin (ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Türkiye, Norveç, Danimarka, Kanada, Avustralya) ABD liderliğinde yeni nesil gelişmiş savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik projede, Türkiye, Konsept Gösterim Safhasına 1999 yılında imzalanan LOA anlaşması ile katılmıştı.
2001 yılı sonunda projenin bu bölümüyle ilgili tartışmalar
tamamlanmış ve Sistem Geliştirme ve Demonstrasyon Fazı çalışmaları başlatılmıştı. Türkiye, toplam 150 milyar dolarlık F-35 JSF projesinin belli bölümüne hem imal ederek hem de satın alarak katkı sağlayacak. TAI, bu uçakların orta gövde kompozit parça üretimini yapacak. Projeye, Türkiye’nin 10 yılda toplam 175 milyon dolarlık katkıda bulunması öngörülürken, proje çerçevesinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler için 3 binden fazla uçağın üretilmesi öngörülüyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler