THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Çubukçu: Ekonomik krizler boşanmalarda patlamalara neden oluyor

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 18:05
#1
Çubukçu: Ekonomik krizler boşanmalarda patlamalara neden oluyor
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, ekonomik krizlerin boşanmalarda patlamaya neden olduğunu söyledi. Bakanlığına bağlı kurumların 2008 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Çubukçu, AKP iktidarı döneminde boşanmaların arttığı iddiasının doğru olmadığını ifade etti.
Çubukçu, “Türkiye’de boşanmaların çok ağır bir sıçrama yaptığı bir dönem var. O tarih 2000 ve 2001 tarihleridir. 2002 tarihinde bir sıçrama daha yapmış ondan sonra statik şekilde gidiyor. Rakamlara göre, dönemimizde artış olmadığı gibi boşanma oranlarının Türkiye’de artışının ortaya çıktığı dönem ekonomik krizlerin yaşandığı dönem olmuştur" diye konuştu.

"HABERLER İNTİHAR TEŞEBBÜSLERİNE YOLAÇIYOR"
Çubukçu, bakıma muhtaç çocukların ağırlıklı olarak, “koruyucu aile" çatısı altında olmalarını tercih ettiklerini ve buna bağlı olarak kurum bakımı altındaki çocukların yüzde 33 oranında azaldığını bildirdi. Çubukçu, koruyucu ailelere verilen para miktarının 550 milyon TL’ye çıkarıldığını söyledi.
Çubukçu, yurtlardaki personelin “bakım" ve “temizlik" olarak ikiye ayrıldığını ve bakım personelinin, çocuk gelişimi sertifikalı programlardan mezun olanlardan seçildiğini ifade etti. Daha önce 20-25 çocuğa bir personel düşerken, şimdi artık 8 çocuğa bir personel düştüğünü belirten Çubukçu, hayırseverlerin katkılarıyla, “sevgi evlerinin" yaygınlaştırıldığını söyledi. Kamu bakımı altındaki çocukların üniversiteye girişlerinin yüzde oranına yükseldiğini kaydeden Çubukçu, yurtlar ve çocukların kaldığı kurumlarla ilgili eleştirilerin isim verilmeden yapılmasını isteyerek, bu haberlerin çocukların intihara teşebbüslerine neden olduğunu ifade etti. Çubukçu, “Bu haberlerden sonra, kuruluş isimleri verilerek yapılan konuşmalardan olumsuz etkilenen kamusal bakım altındaki çocuklardan, iki üç öğrencinin intihara kalkıştığını, utandıran sorulara muhatap olduklarını görüyoruz" dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler