THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

TBB Başkanı Özok: Yargı bağımsızlığı konusunda görevliler sağduyulu olmalı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 18:10
#1
TBB Başkanı Özok: Yargı bağımsızlığı konusunda görevliler sağduyulu olmalı
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, yargı bağımsızlığı konusunda, "Bütün ulusal ve uluslararası görevlilerin akıl, sağduyu ve hukuk içinde hareket etmelerini diliyoruz" dedi.
Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu Staj Eğitim Merkezi’nde "İnsan Hakları, Adalet ve Anayasa" konulu sempozyum düzenledi.
Sempozyumun açılışında konuşan Özok, adalet ve insan hakları kavramlarının birbirinden ayrılamaz kavramlar olduğunu, insan haklarının olmadığı bir yerde adaletten bahsetmenin mümkün olamayacağını söyledi.
Temel sorunun adaletin sağlanması ve yaşama geçirilmesi olduğunu ifade eden Özok, "Çağdaş devletlerde adaleti sağlamak, ancak hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti anlayışlarının benimsenmesiyle mümkün olur" dedi.
Bağımsız yargının da ancak hukukun üstünlüğü ile gerçekleşebileceğini belirten Özok, "Bütün ulusal ve uluslararası görevlilerin akıl, sağduyu ve hukuk içinde hareket etmelerini diliyoruz" diye konuştu.

İNSAN HAKLARI HUKUK DÜZENİ İÇİNDE MÜMKÜN"
Sempozyumda konuşan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökçen Alpkaya, hukukun üstünlüğünün, adaletin gerçekleştirilmesi için en önemli yol, insan haklarına saygının da ancak bir hukuk düzeni içinde mümkün olduğunu vurguladı.
Ulusal hukukun uluslararası hukuk ile bağlantılı olmak zorunda olduğuna dikkat çeken Alpkaya, Türk hukuku ile uluslararası hukuk arasındaki bağlantının net olmadığını kaydetti.
Uluslararası hukukun Türk hukukuna etkisinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunan Alpkaya, bu düzenlemenin siyasal bir karar olacağının altını çizdi.
TBB Genel Sekreteri Güneş Gürseler ise, Anayasa’da düzenlenen çevreyle ilgili konuların çok büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, 1982 Anayasası’nın çevre konusunda devlete ve vatandaşlara görevler verdiğini söyledi.
Anayasa’da bütün bireylerin çevreyle ilgili hakları olduğunu ama çevreyi bozmama yükümlülükleri de bulunduğunu belirten Gürseler, "Amaç tüm yurttaşların çevreyi kullanabilecekleri bir ortamı oluşturmak" dedi.
Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Barış Aybay Özay ise kadın haklarının kağıt üzerinde olmasının yeterli olmadığını belirterek, kadınların bu hakları kullanması gerektiğini kaydetti.
Kadınların siyasal alanda faaliyet göstermesine destek verilmediğini ifade eden Özay, ideal olanın, kadın, erkek, herkesin ideal koşullarda yarışması olduğunu belirtti.
Kadınların siyasete katılımlarının büyük oranda sağlandığı ülkelerde kadınlar için kota uygulamasının bulunduğunu anlatan Özay, kota uygulamasının Türkiye’de de faydalı olabileceğini ifade etti.
İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rona Aybay ise, yargı bağımsızlığının Anayasa’nın temeli olduğunu belirterek, "Yargının siyasallaşması yoluna gidilirse, bu durumda o yola gidenlerin de zarar görmesi kaçınılmaz" dedi.
İnsan haklarına saygı konusunda iyi niyetli çalışanların yanı sıra bazı devletlerin bu konuyu başka devletlerin iç işlerine karışma aracı olarak kullandığını kaydeden Aybay, "Ancak insan hakları idealinden asla vazgeçmemek gerekiyor" diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler