İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

DSP'li Yağız: Batı. Türkiye'nin bölünmesi için girisişlerini artırabilir

08-01-2008 22:04
#1
MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
288
Konular:
2544
DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, sınır ötesi operasyona istihbarat desteğinde bulunan ABD’nin ve Türkiye’nin yanında olduğu izlenimi veren batılı ülkelerin ilerde ülke sınırları içinde bir Kürt devleti kurulması ve Türkiye’nin bölünmesi için girişimlerini arttırabileceğini kaydetti.
DSP’li Yağız yaptığı açıklamada, ABD’nin Türk silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya yönelik sınır ötesi operasyonuna istihbarat desteği vermesinin ileride Türkiye’nin yeni sorunlarla karşılaşmasına neden olabileceğini ifade etti. Yağız, batılı ülkelerin Türkiye’nin üniter yapısını bozacak girişimlerde bulunmak isteyebileceğine dikkat çekerek, Türkiye’nin PKK’ya yönelik operasyonları devam ederken örgütün farklı eylemler ortaya koymasının bu sürecin altyapısını hızlandıracağını kaydetti. Batılı ülkelerin bu gelişmeleri gerekçe göstererek ve Türkiye’nin yanında yer alıyormuş izlenimi vererek ayrılıkçı hareket için çözüm önerisinde bulunabileceğini ve ülke sınırları içinde bir Kürt devleti kurulması girişimlerini arttırabileceğini savunan Yağız şu ifadelere yer verdi:
“Türkiye’nin şu ya da bu biçimde bölünmesi girişimlerini artırabilir; hatta bunu yoğun bir baskıya dönüştürebilirler. Bu arada, daha şimdiden bazı kimseler bazı açılımlardan söz ederken, bu açılımların şu an için öncelikli adımlar olduğunu belirterek, ileride ülkemizin idarî yapısı üzerinde de tartışmaların açılabileceğini söylemektedirler. İdarî yapının tartışılmaya açılması demek; özerk yönetim, federe devlet gibi taleplerin de gündeme gelmesi demektir. Bu bağlamda; ürkütmemek için başlangıç olarak, -yönetimi rahatlatmak tavsiyesiyle- ülkemizin bölgelere ayrılması konusu tartışılabilir. Ki, bu, zaten, öteden beri, içinde bazı darbecilerin de bulunduğu bazı kimselerin dile getirdiği bir konudur. Önümüzdeki dönemde tekrar ısıtılabilir."


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı