İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

YÖK Başkanı Özcan: YÖK şeffaf ve hesap verebilir olmalı

08-01-2008 22:09
#1
MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
288
Konular:
2544
Ticaret:
(0) %
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.
Dr.Yusuf Ziya Özcan, YÖK’ün şeffaf ve hesap verebilir olması gerektiğinisöyledi.
Prof. Dr. Özcan, Gaziantep ve Şanlıurfa gezilerinin ardından Adıyamanziyareti öncesi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gezileri sırasındaakademisyenler, rektörler ve öğretim üyelerine YÖK’te neyi yapmakgerektiğini ve neleri planladıklarını anlatarak, onların bu konudakidüşüncelerini öğrenmeyi amaçladıklarını belirtti.
Ziyareti esnasında rektörler ve öğretim üyelerine üniversitelerin problemlialanlarının başında gelen kadro ve özlük haklarıyla ilgili konulardan dabahsettiğini ifade eden Özcan, ayrıca araştırma görevlileriyle ilgili biriki düşüncesini paylaştığına işaret ederek, "Araştırma görevlilerinin TUSgibi genel bir imtihanla seçilmeleri. Bunların, kadro değil de burs şeklinedönüştürülmeleri.
Bu konuları görüştüm." şeklinde konuştu.
Araştırma görevlilerine verilen maaşın şu anda en fazla bin 81 YTL düzeyinde olduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bu miktarı iyi bir seviyeye yükseltmek istediklerini de söyledi.

REKTÖR SEÇİMLERİ
Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bölgedeki bazı üniversiteleri kapsayan gezisinde rektör seçimleriyle ilgili düşüncelerini de akademisyenlerle paylaştığını belirtti.
Rektör seçimleri sırasında öğretim üyeleri arasında bölünmeler yaşandığını,her seçimde rektör adaylarının sayısı kadar üniversitelerde grupların ortayaçıktığını anlatan Özcan, "Eğer üniversitede 3 rektör adayı varsa 3 grup ortaya çıkıyor. Bu 3 grup arasında daha sonra tamir edilemeyen kırgınlıklar ve huzursuzluklar oluyor" dedi. Bu kırgınlıkların hiç bir şekilde tamir edilemediğine işaret eden YÖK Başkanı, amaçlarının üniversitelerde huzuru sağlamak olduğunu dilegetirdi.

YÖK’TEN BEKLENTİLER
Yeni dönemde farklı bir YÖK imajı oluşturmaya çalışacaklarını aktaran Özcan,"Bir defa YÖK şeffaf ve hesap verebilir olmalı" dedi.
YÖK’ün kara kutu olmaması gerektiğini, herkesin yapılanları alınan kararlarıgayet iyi bir şekilde anlaması gerektiğini bildiren Yusuf Ziya Özcan,herkesin yapılanların altındaki rasyoneliteyi ve niçin böyle bir kararverildiğini bilmesi gerektiğini ifade etti.
Hesap verebilir durumda olmaları gerektiğini vurgulayan Özcan, "Bizesorduklarında niye bunu yaptınız diye. Bizim verebileceğimiz çok iyicevaplar olmalı. Bu eski dönemde olmayan bir şey. Hiç kimse zaten YÖK’tenböyle bir şey de beklemiyordu. Ama şimdi ben herkesin böyle bir şey debeklemesini istiyorum. YÖK’ü hesap verebilir bir durumda görmelerini vehesap sormalarını da istiyorum zaman zaman" şeklinde konuştu.

YURT DIŞINDAN ÜNİVERSİTE AÇMA TALEBİ
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Özcan, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerin Türkiye’de üniversite açmak için müracaatlarının olduğunu açıkladı.
Prof. Dr. Özcan, Almanya ve İtalya’nın müracaatlarının olgunlaştığını ve protokol imzalama seviyesine geldiğini bildirdi.

ÜNİVERSİTELERDE ÖZGÜRLÜKLER
Üniversitelerde özgürlüklerin genişletilmesi konusunu önemsediklerinivurgulayan YÖK Başkanı Özcan, her türlü yasağa karşı olduğunu yineledi. Özcan, "Mesela benim karşı olduğum bir şey daha var. Bir öğretim elamanı, dekanınıtenkit edebilmelidir ama terbiye hudutlarını aşmamak kaydıyla. Beni tenkitedebilmelidir. Dışarıda konuşamayacağı şeyleri bile kampüste konuşur olmalıöğretim elemanı. Fikir ve özgürlük ortamları yaratılmalı. Üniversite budur.Üniversite, insanların kafalarının içindekine değer vermelidir." dedi.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı