Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...YÖK Başkanı Özcan: YÖK şeffaf ve hesap verebilir olmalı

Türkiye

 
 
Seçenekler
Alt 08-01-2008 22:09   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2007
Nereden
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 275


YÖK Başkanı Özcan: YÖK şeffaf ve hesap verebilir olmalıYüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.
Dr.Yusuf Ziya Özcan, YÖK’ün şeffaf ve hesap verebilir olması gerektiğinisöyledi.
Prof. Dr. Özcan, Gaziantep ve Şanlıurfa gezilerinin ardından Adıyamanziyareti öncesi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gezileri sırasındaakademisyenler, rektörler ve öğretim üyelerine YÖK’te neyi yapmakgerektiğini ve neleri planladıklarını anlatarak, onların bu konudakidüşüncelerini öğrenmeyi amaçladıklarını belirtti.
Ziyareti esnasında rektörler ve öğretim üyelerine üniversitelerin problemlialanlarının başında gelen kadro ve özlük haklarıyla ilgili konulardan dabahsettiğini ifade eden Özcan, ayrıca araştırma görevlileriyle ilgili biriki düşüncesini paylaştığına işaret ederek, "Araştırma görevlilerinin TUSgibi genel bir imtihanla seçilmeleri. Bunların, kadro değil de burs şeklinedönüştürülmeleri.
Bu konuları görüştüm." şeklinde konuştu.
Araştırma görevlilerine verilen maaşın şu anda en fazla bin 81 YTL düzeyinde olduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bu miktarı iyi bir seviyeye yükseltmek istediklerini de söyledi.

REKTÖR SEÇİMLERİ
Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bölgedeki bazı üniversiteleri kapsayan gezisinde rektör seçimleriyle ilgili düşüncelerini de akademisyenlerle paylaştığını belirtti.
Rektör seçimleri sırasında öğretim üyeleri arasında bölünmeler yaşandığını,her seçimde rektör adaylarının sayısı kadar üniversitelerde grupların ortayaçıktığını anlatan Özcan, "Eğer üniversitede 3 rektör adayı varsa 3 grup ortaya çıkıyor. Bu 3 grup arasında daha sonra tamir edilemeyen kırgınlıklar ve huzursuzluklar oluyor" dedi. Bu kırgınlıkların hiç bir şekilde tamir edilemediğine işaret eden YÖK Başkanı, amaçlarının üniversitelerde huzuru sağlamak olduğunu dilegetirdi.

YÖK’TEN BEKLENTİLER
Yeni dönemde farklı bir YÖK imajı oluşturmaya çalışacaklarını aktaran Özcan,"Bir defa YÖK şeffaf ve hesap verebilir olmalı" dedi.
YÖK’ün kara kutu olmaması gerektiğini, herkesin yapılanları alınan kararlarıgayet iyi bir şekilde anlaması gerektiğini bildiren Yusuf Ziya Özcan,herkesin yapılanların altındaki rasyoneliteyi ve niçin böyle bir kararverildiğini bilmesi gerektiğini ifade etti.
Hesap verebilir durumda olmaları gerektiğini vurgulayan Özcan, "Bizesorduklarında niye bunu yaptınız diye. Bizim verebileceğimiz çok iyicevaplar olmalı. Bu eski dönemde olmayan bir şey. Hiç kimse zaten YÖK’tenböyle bir şey de beklemiyordu. Ama şimdi ben herkesin böyle bir şey debeklemesini istiyorum. YÖK’ü hesap verebilir bir durumda görmelerini vehesap sormalarını da istiyorum zaman zaman" şeklinde konuştu.

YURT DIŞINDAN ÜNİVERSİTE AÇMA TALEBİ
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Özcan, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerin Türkiye’de üniversite açmak için müracaatlarının olduğunu açıkladı.
Prof. Dr. Özcan, Almanya ve İtalya’nın müracaatlarının olgunlaştığını ve protokol imzalama seviyesine geldiğini bildirdi.

ÜNİVERSİTELERDE ÖZGÜRLÜKLER
Üniversitelerde özgürlüklerin genişletilmesi konusunu önemsediklerinivurgulayan YÖK Başkanı Özcan, her türlü yasağa karşı olduğunu yineledi. Özcan, "Mesela benim karşı olduğum bir şey daha var. Bir öğretim elamanı, dekanınıtenkit edebilmelidir ama terbiye hudutlarını aşmamak kaydıyla. Beni tenkitedebilmelidir. Dışarıda konuşamayacağı şeyleri bile kampüste konuşur olmalıöğretim elemanı. Fikir ve özgürlük ortamları yaratılmalı. Üniversite budur.Üniversite, insanların kafalarının içindekine değer vermelidir." dedi.
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau