THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

DTP'li Türk: Başbakan Diyarbakır'daki bomba üzerinden siyaset yapıyor

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
0
430
08-01-2008 22:09
#1
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki sözlerine cevap verdi. Erdoğan’ın DTP’yi kast ederek “terör örgütü için siyasi bir örgütlenmedir diyen bir zihniyet bu çatı altında ne iş yapıyor?" dediğini belirten Türk, Başbakan’ı Diyarbakır’daki saldırı üzerinden siyaset yapmakla suçladı. Türk, şiddetin sorunlara çözüm olmadığını her zeminde dile getirdiklerini belirterek, “kimliksel, örgütsel, eğitimsel haklar konusunda anayasal güvenceleri sağlayın, biz kendimiz ortaya çıkarız, mücadelesini yaparız, silaha karşı kendimizi canlı kalkan yaparızö diye konuştu. Türk Başbakan Erdoğan’ın, Diyarbakır’da söylediği sözlere “15 milyon kürt 4 bin yıldan bu yana bu coğrafyada yaşayan bir halk. 150 bin göçmenin haklarıyla kıyasladığı zaman Başbakan gülünç duruma düşüyor." Diye konuştu.
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, partisinin yeni yılın ilk Meclis grup toplantısında Başbakan Erdoğan ve hükümete sert eleştirilerde bulundu. DTP’nin grup toplantısına, aralarında Prof. Dr. Baskın Oran’ın da bulunduğu Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Karşı DurDe girişimi temsilcileri de katılırken, Ahmet Türk grup konuşmasında, 3 Ocak’ta Diyarbakır’da yaşanan saldırıyı değerlendirdi. Saldırının kendilerini derinden etkilediğini kaydeden Türk, şiddetin çözüm olmadığını her zeminde dile getirdiklerini ifade ederek “silahsız ve şiddetsiz bir dönemin başlaması için hepimizin çaba göstermesi gerekir. Diyarbakır’daki saldırı hepimizi derinden üzmüş ve etkilemiştir. Derin devletin desteğiyle Diyarbakır’da ensesinden vurulan insanları da unutmamak gerekir" dedi.

“SİLAHIN KARŞISINDA CANLI KALKAN OLURUZ"

Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki konuşmasında DTP’yi kast ederek “terör örgütü için siyasi bir örgütlenmedir diyen bir zihniyet bu çatı altında ne iş yapıyor?ödediğini belirten Türk, Başbakan’a şu sözlerle karşılık verdi:
“Halkımızın sorunları var, demokratik siyaseti nasıl öne çıkarabiliriz hep bunu tartıştık, halkımız destek verdi, bu sorunların çözümü için bizi seçip Meclis’e gönderdi. Biz sorunların çözümü için buradayız. Akil insanlardan oluşacak bir komisyon kuralım. Silahların bırakılması için bir proje uygulayalım. Ama Sayın Başbakan’ı hayretle izledim. Başbakan Diyarbakır saldırısı üzerinden adeta siyaset yaptı. Biz derinden yaralandık, bunların Türkiye’nin gündeminden çıkması için çaba gösteriyoruz. Ancak Başbakan nedenlerini tartışmadan, akil insanlar grubu oluşturmadan konuşuyor, bize projenizi getirin diyor. Biz projemizi ortaya koyduk. Kimliksel, örgütsel, eğitimsel haklar konusunda anayasal güvence sağlayın, biz sürecin sağlanması için kendimiz ortaya çıkarız, mücadele ederiz. Silaha karşı kendimizi adeta canlı bir kalkan yaparız."

“15 MİLYON KÜRTLE 150 BİN GÖÇMEN KIYASLANAMAZ"

Demokratik siyasetin önünün açılmasının zamanı geldiğini ifade eden Türk, diyalog ve toplumsal uzlaşma ile sorunların çözümünden yana olduklarını dile getirdi. Erdoğan’ın Diyarbakır’da yaptığı “Çerkez’i de Gürcüs’ü de talep ederö şeklindeki sözlerine de tepki gösteren Türk, Erdoğan’ın yaptığı bu açıklamalar ile gülünç duruma düştüğünü öne sürdü. Türk “15 milyon kürt, 4 bin yıldan beri bu coğrafyada yaşayan bir halk. 150 bin göçmenin haklarıyla kıyasladığınız zaman gülünç duruma düşüyorsunuz. Başbakan Kürtçe eğitimi yarın Çerkez’i de Arnavut’u da Gürcü’sü de ister diyor. Tabi ki her azınlığa saygıyla yaklaşmak gerekir ama birileri kendi isteğiyle bu topraklara yerleşmiş. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kendine tanıdığı hakları kullanmış, Kürtlerse bu ülkenin geçmişinden, günümüze kadar TC’nin temel taşlarından biri, iki halkın biridir. Azınlık hakları var ama halkların hakları da var" diye konuştu. DTP olarak etnisiteye dayalı siyaset yapmadıklarını belirten Türk, kürt sorununun çözümü için ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını söyledi.

GÜL’ÜN SÖZLERİNİ ELEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ABD ziyaretinde söylediği sözleri de eleştiren Türk, Cumhurbaşkanı’nın “Eğer ABD destek verirse Irak’a yaptığımız yardımı yüz katı daha fazla yaparızö şeklindeki sözlerini pazarlık ve “Okyanus ötesine verilen mesajö larak değerlendirdi. Türk, “bağımsız siyaseti ipotek altına sokma eğilimi var. Türkiye halkı bunu görmelidir" dedi. Türk, Türkiye halkına güvendiklerini ve iç dinamiklerin harekete geçirilmesi ile sorunun çözülebileceğini belirterek “ABD’den destek ve katkı bekleniyor ancak o güç halkta var" dedi.

SİVİL ANAYASA ELEŞTİRİSİ

Türk, Başbakan Erdoğan’ın sivil anayasa tartışmalarının yapıldığı bir süreçte farklı söylemleri ile gündeme geldiğine dikkat çekerek “hem farklı kültürlerin bir zenginlik olduğunu söyleyeceksiniz hem de bu konuda en ufuk bir çalışma yapmayacaksınız bu bir çelişkidir. Başbakan Kürt kardeşlerim diyor ancak tek millet anlayışında ısrar ediyor. Kardeşlik nerede kaldı. Tek millet anlayışıyla anayasa yaptığımız zaman yeni bir şey olmaz." Dedi.

“301 TÜMÜYLE KALDIRILMALI"

Türk grup konuşmasında 301’nci maddeye yönelik tartışmaları da değerlendirdi. 301. maddenin tümüyle kaldırılmasından yana olduklarını belirten Türk, hükümetin getirmeye hazırlandığı değişiklik önerisine de destek vereceklerini kaydetti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler