THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

AKP'li belediye başkanı kızını işe usulsüz alınca, 2 yıl ceza aldı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
0
346
08-01-2008 22:16
#1
ZONGULDAK merkeze bağlı Karaman Beldesi'nde, kızını belediyede usulsüz işe yerleştirdiği gerekçesiyle, Zonguldak 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde ‘görevini kötüye kullanmak’ suçundan tutuksuz yargılanan Belediye Başkanı AKP'li Yusuf Alboğa, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1999 yılında yapılan yerel seçimlerde DSP'den Karaman Belde Belediye Başkanlığı'na seçilen 47 yaşındaki Yusuf Alboğa, iddiaya göre evli olan kızı Muradiye Yağız'ı önce belediyenin Yazı İşleri Müdürlüğü'nde sözleşmeli olarak işe başlattı. Başkan Alboğa, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) baraj puan olan 70'in altında puan alan kızı ile birlikte 3 kişiye, 2001 yılında Belediye Meclisi'nin aldığı kararla kadro verdi. Muradiye Yağız, daha sonra kurumlararası geçiş hakkını kullanarak, İl Özel İdare Müdürlüğü Personel Servisi'ne geçti.
Yusuf Alboğa, 2004'te yapılan yerel seçimlerde bu kez AKP'den Karaman Belediye Başkanı seçilirken, belediyedeki usulsüzlük şikayetleri üzerine İçişleri Bakanlığı müfettişleri 2005 yılı başında inceleme başlattı. Müfettişlerin yaptığı incelemede, Başkan Alboğa'nın kızı Muradiye Yağız'ın KPSS'de barajı geçememesine rağmen usulsüz olarak işe alındığı tespit edildi.
Bunun üzerine Başkan Alboğa ile Muradiye Yağız'ın işe alınması kararına Belediye Başkan Vekili olarak imza atan meclis üyesi Şahin Erçetin hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Zonguldak 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda, Başkan Alboğa ile AKP'li Belediye Meclis üyesi Şahin Erçetin, ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Başkan Alboğa'nın karara itiraz etmesi üzerine dosya temyize gönderildi. Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.
Telefonla DHA muhabirinin sorularını cevaplandıran Başkan Alboğa, istifa dilekçesini Zonguldak Valiliği'ne vereceğini belirterek şöyle konuştu:
“Yargıtay'ın kararı bana ulaştı. O dönemde ben senelik izindeydim. Benim yerime vekaleten bakan meclis üyesi Şahin Erçetin, 3 kişinin işe alınması kararını imzalamış. KPSS'de kızım 70 puanın altında kalınca sınavı kazanamadı. Buna rağmen kızımı işe almış oldum. Usulsüzlük buradan kaynaklanıyor. Ben iyi niyetimin kurbanı oldum.''

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler