Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...
AKP'nin 301 değişikliğini belli oldu

Türkiye

 
 
Seçenekler
Alt 08-01-2008 22:16   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2007
Nereden
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 275


AKP'nin 301 değişikliğini belli olduAK Parti Grubunda, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301. maddesi için değişiklik çalışmaları sürerken, maddede yer alan "Türklüğü" kelimesi "Türk Milletini", "Cumhuriyeti" kelimesinin de ’Türkiye Cumhuriyeti Devletini" şeklinde değiştirilmesi görüşü ağırlık kazandı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, AK Parti Grubunda değişiklik çalışmaları bütün hızıyla devam ederken, 301. maddenin 1. fıkrasında geçen "Türklüğü" kelimesinin "Türk Milletini", "Cumhuriyeti" kelimesinin de "Türkiye Cumhuriyeti Devletini" şeklinde değiştirilmesi görüşü benimsendi. Böylece değişiklik, Yargıtay’ın içtihatlarına da uygun olacak.
Değişiklikte, maddenin ilk iki fıkrasının birleştirilmesi öngörülürken, "Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır" şeklindeki 3. fıkra, madde metninden çıkartılacak.
Madde hükümlerine aykırı hareket edenlerle ilgili kovuşturma açma yetkisi de eskiden olduğu gibi Adalet Bakanlığına bırakılıyor. 301.
maddeye aykırı hareket edenlerle ilgili cezanın üst sınırının da 3 yıldan 2 yıla düşürülmesi planlanıyor. Bu arada AK Parti grubuna, kovuşturma açma yetkisinin Cumhurbaşkanına bırakılması yönünde öneriler de geldiği öğrenildi. Bu öneriyi yapanların, "Adalet Bakanı, hükümetin bir üyesi. Vereceği kovuşturma izinleri siyasi bulunabilir. Bunun için kovuşturma iznini tarafsız bir kurum olan Cumhurbaşkanlığı versin" görüşünü öne sürdüler.

MADDENİN YENİ HALİ
AK Parti grubunda başka bir değişiklik yapılmazsa, Meclise sunulması beklenen kanun teklifinde TCK’nın 301. maddesinin yeni hali şöyle olacak:
"(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

MEVCUT HALİ
TCK’nın 301. maddesinin yürürlükteki mevcut hali ise şöyle:
"(1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede, bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz."

AÇILAN DAVALAR
Öte yandan, TCK’nın 301. maddesine aykırı hareket edildiği gerekçesiyle, 2006 yılında 328, 2007 yılının ilk 9 ayında ise 182 kişi hakkında dava
açıldı.
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau