İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

AKP'nin 301 değişikliğini belli oldu

08-01-2008 22:16
#1
MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
288
Konular:
2544
Ticaret:
(0) %
AK Parti Grubunda, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301. maddesi için değişiklik çalışmaları sürerken, maddede yer alan "Türklüğü" kelimesi "Türk Milletini", "Cumhuriyeti" kelimesinin de ’Türkiye Cumhuriyeti Devletini" şeklinde değiştirilmesi görüşü ağırlık kazandı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, AK Parti Grubunda değişiklik çalışmaları bütün hızıyla devam ederken, 301. maddenin 1. fıkrasında geçen "Türklüğü" kelimesinin "Türk Milletini", "Cumhuriyeti" kelimesinin de "Türkiye Cumhuriyeti Devletini" şeklinde değiştirilmesi görüşü benimsendi. Böylece değişiklik, Yargıtay’ın içtihatlarına da uygun olacak.
Değişiklikte, maddenin ilk iki fıkrasının birleştirilmesi öngörülürken, "Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır" şeklindeki 3. fıkra, madde metninden çıkartılacak.
Madde hükümlerine aykırı hareket edenlerle ilgili kovuşturma açma yetkisi de eskiden olduğu gibi Adalet Bakanlığına bırakılıyor. 301.
maddeye aykırı hareket edenlerle ilgili cezanın üst sınırının da 3 yıldan 2 yıla düşürülmesi planlanıyor. Bu arada AK Parti grubuna, kovuşturma açma yetkisinin Cumhurbaşkanına bırakılması yönünde öneriler de geldiği öğrenildi. Bu öneriyi yapanların, "Adalet Bakanı, hükümetin bir üyesi. Vereceği kovuşturma izinleri siyasi bulunabilir. Bunun için kovuşturma iznini tarafsız bir kurum olan Cumhurbaşkanlığı versin" görüşünü öne sürdüler.

MADDENİN YENİ HALİ
AK Parti grubunda başka bir değişiklik yapılmazsa, Meclise sunulması beklenen kanun teklifinde TCK’nın 301. maddesinin yeni hali şöyle olacak:
"(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

MEVCUT HALİ
TCK’nın 301. maddesinin yürürlükteki mevcut hali ise şöyle:
"(1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede, bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz."

AÇILAN DAVALAR
Öte yandan, TCK’nın 301. maddesine aykırı hareket edildiği gerekçesiyle, 2006 yılında 328, 2007 yılının ilk 9 ayında ise 182 kişi hakkında dava
açıldı.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı