Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...
Bakan Atalay: Saldırıyla ilgili 7 kişi gözaltında

Türkiye

 
 
Seçenekler
Alt 08-01-2008 22:17   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2007
Nereden
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 275


Bakan Atalay: Saldırıyla ilgili 7 kişi gözaltındaİçişleri Bakanı Beşir Atalay, Diyarbakır’daki patlamanın ardından başlatılan soruşturmada ciddi bir sonuca doğru ulaşıldığını belirterek, "Şu anda 7 kişi gözaltında.
Bunlardan birisi arabanın sahibi, yani 3-4 gün önce arabayı satın alan kişi, diğerleri de belli şekilde onunla irtibatlı kişiler" dedi.
Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Ocak perşembe günü Diyarbakır’da büyük bir acı yaşadıklarını belirterek, kentin ana caddelerden birinde park edilen bir aracın içerisine yerleştirilen bombanın uzaktan kumanda ile patlatıldığını hatırlattı.
Patlamanın ardından çevrede can kaybı ve maddi hasarlar meydana geldiğini ifade eden Bakan Atalay, olayı, bir kez daha bütün ülke olarak, şiddetle kınadıklarını kaydetti.
Atalay, olayda hayatını kaybedenlerin masum öğrenciler olduğunu belirterek, ölenlerin patlamanın meydana geldiği caddede yer alan bir dershaneye üniversiteye hazırlık için giden öğrenciler ile o dershanede kurs alan bir öğrencinin babası olduğunu söyledi.
Olayın ardından yaralılardan bir kısmının hemen o gün müdahale edildikten sonra taburcu edildiğini anlatan Bakan Atalay, içlerinden 5 tanesinin durumunun ciddi olduğunu, dün gece de o yaralılardan birini daha kaybettiklerini ve ölü sayısının 6’ya yükseldiğini bildirdi.

"BÖLGE HALKI TERÖRDEN BEZMİŞ"
Patlama sonrasında bölgeye yaptıkları ziyarete ilişkin de bilgi veren Bakan Atalay, bölge halkının topyekün terörü lanetlediklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Patlama ile çevredeki vatandaşların iş yerleri ve binalar da zarar gördü. Bizler hem olayın güvenlik boyutu üzerinde hem de vatandaşların zararlarının telafisi, evlatlarını kaybeden ailelerine taziye, yaralıların ailelerine şifa dileklerimizi iletmek üzere Başbakanımızla birlikte büyük bir heyet olarak geçen cumartesi Diyarbakır’a gitmiştik.
Orada şunu gördük. Gerçekten bölge halkı bütün toplumumuz gibi terörü lanetliyor. Artık terörden bezmiş ve terörden en büyük zararı gören zaten o bölge halkıdır. Teröre karşı oradaki vatandaşlarımızı yek vücut gördük. Onların hem tepkilerini, hem acılarını paylaştık.
Özellikle kaybedilen evlatlarımızın ailelerini ziyaret ettik, tek tek hepsine başsağlığı diledik. Yaralıların ailelerini de ziyaret ettik.
Zaten doktorlarımız, hastanelerimiz onları iyileştirmek için seferber olmuştu, onları da yerinde gördük. Tabii, tahrip olan iş yerlerinin zararları da telafi edilecek, bunu da vatandaşlarımıza söyledik.
Bunların büyük bir kısmı yerine getirildi, eksikler de tamamlanacak."

"OLAYLA İLGİLİ 7 KİŞİ GÖZALTINDA"
Patlamanın ardından Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile açılan soruşturma kapsamında güvenlik güçlerince çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Bakan Atalay, "Güvenlik güçlerimiz en kısa sürede olayın tüm faillerini, destekçilerini ve işbirlikçilerini ortaya çıkartacaktır" dedi.
Patlamanın ardından güvenlik birimlerinin bütün ihtimalleri değerlendirerek ciddi bir çalışma başlattıklarını ifade eden Atalay, Ankara’dan da personel ve ekipman takviyesinde bulunduklarını belirtti.
İlk anda içinde patlayıcı olan araba üzerinde yoğunlaşıldığını da anlatan Atalay, arabayı satanlar ve şahit olanların kısa süre içinde bulunduğunu ve ifadelerinin alındığını, kısa süre tutulduktan sonra ise serbest bırakıldığını söyledi.
Atalay, konuşmasına şöyle devam etti:
"Diğer bütün izler değerlendirilerek araştırmalar yoğunlaştırıldı, ciddi bir sonuca doğru ulaşıldı. Şu anda 7 kişi gözaltında. Bunlardan birisi arabanın sahibi, yani 3-4 gün önce arabayı satın alan kişi.
Diğerleri belli şekilde onunla irtibatlı kişiler. Bunların evlerinde ve üzerlerinde yapılan aramalarda yine önemli miktarlarda patlayıcı, değişik silah ve unsurlar, bazı belge ve bilgiler ele geçirilmiş oldu.
Lada marka araba tabi olaydan bir kaç gün önce satın alınmıştı. O iz üzerinden gidilerek sonuca ulaşılmaya çalışılıyor ama bunlar yine de zanlılardır. Ciddi şekilde hem kendi beyanları hem evlerinden ve üzerlerinde elde edilenlerle soruşturmalar genişletilerek devam ediliyor.
Cumhuriyet Başsavcımızın nezaretinde Emniyet birimlerimiz soruşturmayı yürütüyorlar. Hala elde değişik bilgiler var, belki değişik kişilere de ulaşılabilecek. Onun için isimler üzerinde durmuyoruz." Bakan Atalay, "gözaltına alınan zanlılardan birinin Irak’ın kuzeyinde bulunduğunu, 2007 yılında Türkiye’ye ve Diyarbakır’a geldiğini" belirterek, sözkonusu zanlının dün akşam saatlerinde gözaltına alındığını, soruşturmanın selameti açısından bu bilginin basına aktarılmadığını kaydetti.
Atalay, amaçlarının bu kanlı olayları gerçekleştirenlerin bir an önce yakalanması olduğunu ve bunun için çalıştıklarını belirterek, "Umarım, bu değerlendirme ve çalışmalarla toplumumuzu çok üzen terörün acı yüzünü bir defa daha gösteren bu olay aydınlatılmış olur" dedi.
Beşir Atalay, "İçişleri Bakanlığı ve Emniyet birimleri olarak önce olaylar olmasın diye, olaylar olduktan sonra da faillerinin bulunması ve aydınlatılması için çalıştıklarını" belirterek, "sonucun bir kaç gün içerisinde alınabileceğini düşündüklerini" söyledi.
Atalay, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına ve soruşturmada görev alan Emniyet güçlerine de başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau