İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

ATO'dan çekten cayma uyarısı

09-01-2008 12:46
#1
MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
288
Konular:
2544
Ticaret:
(0) %
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türk Ticaret Kanunu’nun, çekin kaybedilmesi, çalınması ya da gasp edilmesi durumunda çek sahiplerini koruyan "çekten cayma" hükümlerinin kötüye kullanıldığını, çok sayıda esnaf ve tüccardan bu yolla dolandırıldıklarına ilişkin şikayetler aldıklarını söyledi.
Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve tüccarı tedbirli olmaları konusunda uyarırken, bazı kişilerin, Türk Ticaret Kanunu’nun 711.
maddesinin 3. fıkrasına dayanarak, çek defteri çalınmış, gasp edilmiş ya da kaybolmuş gibi davranıp, ilgili bankaya (ödemeden men) talimatı vermek suretiyle kestiği çekin ödemesini durdurduğunu kaydetti. Çek keşidecilerinin bu hükme dayanarak "rızam hilafına kesilmiştir" gerekçesiyle verdiği yazılı talimat üzerine bankaların da ödemeyi durdurduğunu kaydeden Aygün, bu konuda yasada bir boşluk olduğunun açık olduğunu ifade etti.

ÇEK ALIM BORDROSU TEDBİRİ
Aygün, esnaf ve tüccara, müşteriden çek alırken, borçlu tarafından verildiğinin ispatlanması ve belgelenmesi için "çek alım bordrosu" düzenlemeleri ve çeki teslim edenin imzasını almaları önerisinde bulundu.
Bu yolla dolandırılan esnaf ve tüccara da yasal haklarını hatırlatan Aygün, şunları söyledi:
"Keşideci tarafından bankaya gerçek dışı olarak verilen (ödemeden men)
talimatı nedeniyle mağdur olan esnafımız, mahkemeye başvurarak hakkını arasın. Dolandırılanlar, mahkeme yoluyla ihtiyati haciz kararı aldırıp icra takibine geçebilir. Borçlunun tek taraflı olarak elde ettiği ödemeden men durumu, esnaf ve tüccarın yasal haklarını kullanmasına engel değildir." Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’e de bir mektup yazarak, yeni Türk Ticaret Yasası’nda bu hususun göz önünde bulundurulması talebini ileten Aygün, sorunun yaygınlaşmadan çözüme kavuşturulmasını istedi.

BANKALARA UYARI
Bankaların da ödemeden men edilen çekin arkasına ödememe nedeni ve çek sahibinin hesabında para bulunup bulunmadığı ile ilgili bir açıklama yazmasını isteyen Aygün, şöyle devam etti:
"Bu düzenleme, gerekçenin haksızlığı ya da hesapta para bulunmaması durumunda keşideciyi karşılıksız çek düzenleme suçunun faili haline getirebilecektir.
Çek, esnaf ve tüccarımızın yaygın olarak kullandığı önemli bir ödeme aracı. Ancak esnafımız korkudan çek kabul edemez hale geldi. Bu gidişle çek piyasadan kalkacak ve iyi niyetli çek sahipleri de esnafımız da mağdur olacak."


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı