Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...ATO'dan çekten cayma uyarısı

Türkiye

 
 
Seçenekler
Alt 09-01-2008 12:46   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2007
Nereden
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 275


ATO'dan çekten cayma uyarısıAnkara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türk Ticaret Kanunu’nun, çekin kaybedilmesi, çalınması ya da gasp edilmesi durumunda çek sahiplerini koruyan "çekten cayma" hükümlerinin kötüye kullanıldığını, çok sayıda esnaf ve tüccardan bu yolla dolandırıldıklarına ilişkin şikayetler aldıklarını söyledi.
Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve tüccarı tedbirli olmaları konusunda uyarırken, bazı kişilerin, Türk Ticaret Kanunu’nun 711.
maddesinin 3. fıkrasına dayanarak, çek defteri çalınmış, gasp edilmiş ya da kaybolmuş gibi davranıp, ilgili bankaya (ödemeden men) talimatı vermek suretiyle kestiği çekin ödemesini durdurduğunu kaydetti. Çek keşidecilerinin bu hükme dayanarak "rızam hilafına kesilmiştir" gerekçesiyle verdiği yazılı talimat üzerine bankaların da ödemeyi durdurduğunu kaydeden Aygün, bu konuda yasada bir boşluk olduğunun açık olduğunu ifade etti.

ÇEK ALIM BORDROSU TEDBİRİ
Aygün, esnaf ve tüccara, müşteriden çek alırken, borçlu tarafından verildiğinin ispatlanması ve belgelenmesi için "çek alım bordrosu" düzenlemeleri ve çeki teslim edenin imzasını almaları önerisinde bulundu.
Bu yolla dolandırılan esnaf ve tüccara da yasal haklarını hatırlatan Aygün, şunları söyledi:
"Keşideci tarafından bankaya gerçek dışı olarak verilen (ödemeden men)
talimatı nedeniyle mağdur olan esnafımız, mahkemeye başvurarak hakkını arasın. Dolandırılanlar, mahkeme yoluyla ihtiyati haciz kararı aldırıp icra takibine geçebilir. Borçlunun tek taraflı olarak elde ettiği ödemeden men durumu, esnaf ve tüccarın yasal haklarını kullanmasına engel değildir." Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’e de bir mektup yazarak, yeni Türk Ticaret Yasası’nda bu hususun göz önünde bulundurulması talebini ileten Aygün, sorunun yaygınlaşmadan çözüme kavuşturulmasını istedi.

BANKALARA UYARI
Bankaların da ödemeden men edilen çekin arkasına ödememe nedeni ve çek sahibinin hesabında para bulunup bulunmadığı ile ilgili bir açıklama yazmasını isteyen Aygün, şöyle devam etti:
"Bu düzenleme, gerekçenin haksızlığı ya da hesapta para bulunmaması durumunda keşideciyi karşılıksız çek düzenleme suçunun faili haline getirebilecektir.
Çek, esnaf ve tüccarımızın yaygın olarak kullandığı önemli bir ödeme aracı. Ancak esnafımız korkudan çek kabul edemez hale geldi. Bu gidişle çek piyasadan kalkacak ve iyi niyetli çek sahipleri de esnafımız da mağdur olacak."
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau