THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

ABD'li yatırımcılar, Türkiye'deki enerji yatırımlarını bekliyor

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
0
338
09-01-2008 12:46
#1
ABD'li yatırımcılar, Türkiye'deki enerji sektöründe gerçekleştirilecek özelleştirmeleri bekliyor.
ABD enerji kaynaklarından alınan bilgiye göre, Amerikalı yatırımcılar, Türkiye'de istikrarlı, önü görülebilir ve ihale sürecinin hızlı şekilde işlediği, uluslararası kurallar tarafından desteklenmiş, ihalelerin kesintiye uğramadığı, düzenleyici ve denetleyici kuralların etkin olarak işlediği bir enerji piyasası özelleştirmesi arzuladıklarını Türk yetkililere aktardılar.
Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD Başkanı George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile görüşmelerinde gündeme gelen ''enerji'' konusunda, ABD'li büyük enerji şirketi yetkililerinin, Amerika'da temaslarda bulunan Türk heyetiyle de görüşmelerde bulundukları belirtiliyor.
Türk yetkililerin, ABD'li yatırımcıları, Türkiye'deki yatırımları hızlandırmak için enerji sektörüne verilecek teşvikler konusunda bilgilendirdiği de ifade ediliyor.
Görüşmelerde, Türkiye'de yatırım yapan ABD firmalarının karşılaştığı problemler ile Türk firmalarının ABD'ye ihracatta karşılaştığı spesifik sıkıntıların da ele alınması bekleniyor.
Amerikan iş adamlarının, enerji güvenliğinin sağlanması açısından da, Türkiye'nin enerji piyasasını daha liberal hale getirecek ve ithal enerji kaynakları ile alternatif enerji kaynaklarını çeşitlendirecek politikalar üzerinde odaklanması gerektiğine de dikkat çekiyorlar.

-35 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM POTANSİYELİ...-
Amerikan iş adamlarının, Türkiye'deki, elektrik özelleştirmeleri ve yeni yapılacak santral yatırımlarıyla ilgilendikleri ve Türkiye'de bu alanda, 35 milyar dolarlık bir yatırım potansiyeli olduğu görüşünde oldukları belirtiliyor.
Türk yetkililerden ayrıntılı bilgi alacak olan Amerikan iş adamlarının, önümüzdeki aylarda, Hükümet tarafından enerji piyasasına yönelik özelleştirme çalışmalarını da yakından takip edecekleri kaydediliyor.
Türkiye'nin, enerji özelleştirmeleri konusunda geç kaldığını ifade eden ABD enerji kaynakları, bu özelleştirmenin yapılmaması nedeniyle, bu özelleştirmelerle, Türk tüketicisinin, özellikle elektrik alanında yüzde 30-40 arasında daha ucuz elektrik kullanabileceğine dikkat çekiyorlar.

-ELE ALINACAK DİĞER KONULAR-
Öte yandan ABD'de, Türk heyetiyle ABD'li enerji yetkilileri arasında ele alınması beklenen diğer konu başlıkları ise şöyle:
Hazar bölgesi ve Avrupa'da enerji güvenliğini pekiştirecek yeni enerji projelerinin takip edilmesi.
Azerbaycan'daki doğalgaz üretimini artırmak ve bu gazı Kafkaslar ve Türkiye güzergahıyla -Yunanistan ve İtalya'dan başlayıp Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya'ya uzanan- Avrupa pazarlarına ihraç etmek üzere, şirketler ve ülkelerle yapılan çalışmalara hız kazandırılması.
Hazar bölgesinden giderek artan petrol ihracatı çerçevesinde, Kazakistan'dan petrol ihracı, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı yoluyla yapılan ihraç ile Nabucco ve Türkiye-Yunanistan-İtalya boru hattı projelerine destek mahiyetinde Hazar havzası doğalgaz dolaşımı imkanları.
Irak'taki doğalgaz üretiminin artırılarak, bunun Türkiye üzerinden dağıtılması.
Türkiye üzerinden, Avrupa'ya doğal gaz nakli seçeneklerinin görüşülmesi.
Türkiye'deki enerji piyasası düzenleme politikalarının geliştirilmesine yönelik seçenekler.
Barışçı nükleer teknolojiye erişimin artırılması ve nükleer yayılmanın önlenmesine yönelik, iki ülke arasında işbirliği yapılması.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ziyaretine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katılıyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler