Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...
ABD'li yatırımcılar, Türkiye'deki enerji yatırımlarını bekliyor

Türkiye

 
 
Seçenekler
Alt 09-01-2008 12:46   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2007
Nereden
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 275


ABD'li yatırımcılar, Türkiye'deki enerji yatırımlarını bekliyorABD'li yatırımcılar, Türkiye'deki enerji sektöründe gerçekleştirilecek özelleştirmeleri bekliyor.
ABD enerji kaynaklarından alınan bilgiye göre, Amerikalı yatırımcılar, Türkiye'de istikrarlı, önü görülebilir ve ihale sürecinin hızlı şekilde işlediği, uluslararası kurallar tarafından desteklenmiş, ihalelerin kesintiye uğramadığı, düzenleyici ve denetleyici kuralların etkin olarak işlediği bir enerji piyasası özelleştirmesi arzuladıklarını Türk yetkililere aktardılar.
Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD Başkanı George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile görüşmelerinde gündeme gelen ''enerji'' konusunda, ABD'li büyük enerji şirketi yetkililerinin, Amerika'da temaslarda bulunan Türk heyetiyle de görüşmelerde bulundukları belirtiliyor.
Türk yetkililerin, ABD'li yatırımcıları, Türkiye'deki yatırımları hızlandırmak için enerji sektörüne verilecek teşvikler konusunda bilgilendirdiği de ifade ediliyor.
Görüşmelerde, Türkiye'de yatırım yapan ABD firmalarının karşılaştığı problemler ile Türk firmalarının ABD'ye ihracatta karşılaştığı spesifik sıkıntıların da ele alınması bekleniyor.
Amerikan iş adamlarının, enerji güvenliğinin sağlanması açısından da, Türkiye'nin enerji piyasasını daha liberal hale getirecek ve ithal enerji kaynakları ile alternatif enerji kaynaklarını çeşitlendirecek politikalar üzerinde odaklanması gerektiğine de dikkat çekiyorlar.

-35 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM POTANSİYELİ...-
Amerikan iş adamlarının, Türkiye'deki, elektrik özelleştirmeleri ve yeni yapılacak santral yatırımlarıyla ilgilendikleri ve Türkiye'de bu alanda, 35 milyar dolarlık bir yatırım potansiyeli olduğu görüşünde oldukları belirtiliyor.
Türk yetkililerden ayrıntılı bilgi alacak olan Amerikan iş adamlarının, önümüzdeki aylarda, Hükümet tarafından enerji piyasasına yönelik özelleştirme çalışmalarını da yakından takip edecekleri kaydediliyor.
Türkiye'nin, enerji özelleştirmeleri konusunda geç kaldığını ifade eden ABD enerji kaynakları, bu özelleştirmenin yapılmaması nedeniyle, bu özelleştirmelerle, Türk tüketicisinin, özellikle elektrik alanında yüzde 30-40 arasında daha ucuz elektrik kullanabileceğine dikkat çekiyorlar.

-ELE ALINACAK DİĞER KONULAR-
Öte yandan ABD'de, Türk heyetiyle ABD'li enerji yetkilileri arasında ele alınması beklenen diğer konu başlıkları ise şöyle:
Hazar bölgesi ve Avrupa'da enerji güvenliğini pekiştirecek yeni enerji projelerinin takip edilmesi.
Azerbaycan'daki doğalgaz üretimini artırmak ve bu gazı Kafkaslar ve Türkiye güzergahıyla -Yunanistan ve İtalya'dan başlayıp Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya'ya uzanan- Avrupa pazarlarına ihraç etmek üzere, şirketler ve ülkelerle yapılan çalışmalara hız kazandırılması.
Hazar bölgesinden giderek artan petrol ihracatı çerçevesinde, Kazakistan'dan petrol ihracı, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı yoluyla yapılan ihraç ile Nabucco ve Türkiye-Yunanistan-İtalya boru hattı projelerine destek mahiyetinde Hazar havzası doğalgaz dolaşımı imkanları.
Irak'taki doğalgaz üretiminin artırılarak, bunun Türkiye üzerinden dağıtılması.
Türkiye üzerinden, Avrupa'ya doğal gaz nakli seçeneklerinin görüşülmesi.
Türkiye'deki enerji piyasası düzenleme politikalarının geliştirilmesine yönelik seçenekler.
Barışçı nükleer teknolojiye erişimin artırılması ve nükleer yayılmanın önlenmesine yönelik, iki ülke arasında işbirliği yapılması.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ziyaretine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katılıyor.
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau