İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Sanat ve Anayasa Paneli'nde yeni Anayasa tartışıldı

09-01-2008 12:53
#1
MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
288
Konular:
2544
Ticaret:
(0) %
İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, "İktidarın hazırladığı anayasa, söylemleri çok büyük ama içeriğine baktığınız zaman 82 Anayasasından çok daha geri olduğunu görüyoruz" dedi.
Kolcuoğlu, Özerk Sanat Konseyince, Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumunda düzenlenen "Sanat ve Anayasa" konulu panelde yaptığı konuşmada, iktidarın anayasayı temelden değiştirmek, yeniden yapmak istediğini belirterek, "Bunu yeniden yapmak iktidarın, bir yönetimin işi değildir. Yönetimler anayasa yapmak üzere gelmezler, ülkeyi yönetmek için gelirler" görüşünü ifade etti.
Anayasanın, toplumun ortak mukavelesi olduğunu ve toplumun tüm katmanlarının katkısıyla yapılabileceğini dile getiren Kolcuoğlu, siyasi iktidarın anayasada değişiklik yapabileceğini, ancak bu değişikliğin anayasayı yeniden yapma anlamında olmadığını söyledi.
Kolcuoğlu, hazırlanan anayasa taslağı metninde, şu anki anayasanın, devletin sanata desteğini kapsayan 64. maddesinin yer almadığını bildirerek şöyle konuştu:
"İktidarın hazırladığı anayasa, söylemleri çok büyük ama içeriğine baktığınız zaman 82 Anayasasından çok daha geri olduğunu görüyoruz. Bir defa, eşitliği kabul etmeyen bir anayasa. Böyle bir anayasa demokratik bir anayasa olabilir mi, demokratik bir toplumu oluşturabilir mi?" Devletin felsefesi olan "laik, demokratik, sosyal hukuk devleti" anlayışının, tüm anayasaların olmazsa olmazını oluşturduğunu vurgulayan Kolcuoğlu, "Bunu sizin artık başka bahanelerle ’renksiz, ilkesiz bir anayasa’ adı altında kaldırıp bir tarafa atmaya hakkınız yok.
Yapamazsınız" dedi.
Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Azrak da devletin görevinin sanatı denetlemek değil desteklemek ve yardım etmek olduğunu dile getirerek, "parayı ben veriyorum, devletin parasıyla devlete küfür edemezsin" düşüncesinin sanata destek değil köstek olacağını söyledi.
Sanata aktarılan paranın kamunun parası olduğunu belirten Azrak, Almanya’da devlet televizyonlarında yayınlanan kabare programlarında başbakan ve diğer politikacıların yerden yere vurulduğunu, AB üyesi ülkelerin anayasalarında da sanatla ilgili hakları içeren maddelerin yer aldığını ifade etti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı