THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
Seçenekler

DSP'li Yağız, Erdoğan'a hükümetin Alevi açılımını sordu

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
0
270
09-01-2008 12:56
#1
DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, "Hükümetin Alevi açılımını" sordu.
Yağız, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, cemevlerinin de camilere ve diğer ibadet mekanlarına sağlanan olanaklardan yararlandırılmasının bir sakıncası olup olmadığını öğrenmek istedi.
"Hükümetinizin, Alevi kardeşlerimize yönelik olduğu ileri sürülen, ancak içeriği henüz net olarak açıklanmayan açılımı konusunda bilgi verir misiniz?" diyen Yağız, şu soruları yöneltti:
"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunuz dönemde; Alevi kardeşlerimize ait Karacaahmet Sultan Dergahının yıktırılması yönündeki girişimleri, geçen süreç içinde nasıl yorumluyorsunuz? Alevi köylerine zorla cami yaptırıldığı ve din görevlisi gönderildiği yolunda Alevi kardeşlerimiz tarafından dile getirilen görüşleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Alevi kardeşlerimizin, ’eğitim ve yardımcı kitaplardaki inanç ayrımcılığı ve farklı inançlara hakaret içeren metinlerin kaldırılması’ yönündeki taleplerinin karşılanması yönünde hükümetinizce bir çalışma yapılacak mı?" Öte yandan, DSP’li Yağız, yaptığı yazılı açıklamada ise ABD’nin, sınır ötesi operasyona desteğinin ileride Türkiye’nin başına yeni belalar açabileceğini savundu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler