Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...
Suriyeliler konuşuyor

Türkiye

 
 
Seçenekler
Alt 13-07-2016 14:18   #1
  • Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
11/2015
Nereden
☪Turan
Yaş
21
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 34
Teşekkür (Aldı): 1916


Suriyeliler konuşuyorİstanbul Fatih'te kendilerine yeni bir yaşam kuran Suriyelilere Türk vatandaşlığı konusunda ne düşündüklerini sorduk. Vatandaşlık fikrine sıcak bakan da var, ondan önce hayatlarını kolaylaştıracak diğer adımların atılması isteyenler de. Çoğu savaş bitince ülkesine döneceğini söylüyor. Tartışmalar sırasında kendilerine yönelen olumsuz tepkilerden ise rahatsızlar.Al Jazeera Türk'ten Can Hasasu'nun haberine göre, Suriyeli Mahmut Dakkak, 25 yaşında. Türkiye'ye üç yıl önce geldi, Fatih'te market sahibi. Suriyelilere vatandaşlık tartışmaları nedeniyle kendisini baskı altında hissediyor. Bazı Türk müşterilerinden gelen olumsuz tepkilerden rahatsız.

Dakkak, "Biz buraya Türklerin elinden işlerini alalım diye gelmedik" derken gözyaşlarını tutamıyor.

Şöyle devam ediyor: "Almanya'daki Türkler bile Türkiye'ye dönmeyi isterler. Gurbeti sevmiyorlar, gurbet güzel bir şey değildir. Biz olur da vatandaşlık alsak bile, bu vatandaşlık yalnızca yaşantımızı kolaylaştırmaktan ibaret olacak. Suriye'deki kriz biter bitmez bütün Suriyeliler geri dönecekler."

'Hep düşünürüm 'Ne zaman döneceğim?' diye...'

Berber Said Sana, 35 yaşında, iki çocuk babası. Vatandaşlığın belirsizliği gidereceğini söylüyor.

Sana, "Bir Suriyeli vatandaş olursa, artık yerleştiğini anlar ve sunduğu katkı farklı olur. Çünkü burada çok insan silindi gitti. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Örneğin ben, bu berber dükkanını kursam da hep düşünürüm 'Ne zaman döneceğim?' diye" ifadesini kullanıyor.

'Daha kolay adımlar var'

32 yaşındaki Mutaz Huri, geleneksel Suriye yemekleri yapan bir restoranın sahibi.

Huri, "Vatandaşlık Suriyelilerin işlerini ve sayahatlerini kolaylaştıracak çok önemli bir adım olur. Ancak ona varancaya kadar, Türk hükümetinin Suriyelilerin hayatını kolaylaştırmak için atabileceği çok daha kolay adımlar var. Seyahat vizeleri ve iş ikametlerinin kolaylaştırılması gibi" diyor.

'İkinci ülkemiz olacaksa kanunlara uymalıyız'

Lokanta işleten Vesim Hacı Hasan, 40 yaşında. Yanında 10 Suriyeli çalışıyor. Hasan, uzatılan mikrofona şunları söylüyor:

"Buraya yerleştik. Bir yıl, iki yıl bakacağız. Belki Suriye'de durum düzelir. Düzelmezse biter, artık buraya yeni bir vatanımız olarak bakmamız gerekir. O vakit, kanunlara, kararlara, vergilere, askerlik hizmetine sadık olmak gerekir. İkinci ülkemiz olacaksa, nüfus cüzdanını taşıyacaksak, tüm haklarımızı alacaksak ödevlerimizi de yerine getirmeliyiz. Her Türk vatandaşı gibi..."

'Ne için çalışıyoruz? Aylık 800 lira için...'

21 yaşındaki Muhammet Nur, tezgahtarlık yapıyor. Vatandaşlık tartışmalarında Suriyelilere tepki gösterilmesini eleştiriyor.

Nur, "Suriyeliler kimseden vatandaşlık istemedi. Bize işlemlerimizi yapacağımız bir kimlik belgesi verin, fazlası lazım değil. Bugün savaş bitsin, Suriyelilerin tamamı eşyalarını bırakır, ülkesine döner. Suriyeliler ne için çalışıyor. Sabahtan akşama 800 lira için çalışıyoruz. İki kişi bir evde yaşamazsa ayın sonunu getiremiyor. 800 lira alıyorsun, evin kirası 1200 lira" diye konuşuyor.

'Tek sorun, bilmediğimiz ayrıntılar'

Mahir Barut, 51 yaşında ve esnaf. Vatandaşlık konusunda ayrıntıları merak ediyor. Barut'un görüşleri şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklamasını çok olumlu buldum. Özellikle de bir daha Suriye'ye dönemeyecek olanlar için. Tek sorun, bilmediğimiz ayrıntılar. Türkiye'de üç milyon Suriyeli var. Hepsini mi kapsayacak yoksa belli bir kesimi mi? Suriyeliler çalışkan insanlardır. Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunacaklarını düşünmek yanlış olmaz."

Kaynak: Al Jazeera Türk
 Offline  
 
Alt 13-07-2016 14:22   #2
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2016
Nereden
Nereye
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 19
Teşekkür (Aldı): 50


Exclamation Çok önemliBırakın şunları artık onlar düşmanımız dost kılığına girmişler___________________________________________

Birkaç Güzel söz by doktor31
Bu hayat bir sınavdır ve sınavı geçersen asıl hayata dönersin

Dost = DÜŞMAN Demektir. Arkadaştır asıl tanıdığımız, Dostla Arkadaş Kelimelerini Karıştırma !


Konu doktor31 tarafından (13-07-2016 14:23 Saat 14:23 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Çok önemli
 Offline  
 
Alt 13-07-2016 14:29   #3
  • Özel Üye
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2015
Nereden
Nereye
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 866
Teşekkür (Aldı): 3551
Bizim Atalarımız Dedelerimiz Ninelerimiz 15 Yaşlarındaki Çocuklarımız Onlar Gibi Kaçmadı Saklanmadı Düşmandan Ellerinden Gelenin Fazlasını Yaptılar Kazanacakları İnancını Hiç Kaybetmediler ve Sonunda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Önderliğinde Bu Kutlu Zaferi Kazandılar___________________________________________

TARİHİN TOZLU RAFLARINDA KAYBOLMA O RAFLARA TARİH YAZ !!!

Mümkün Olanı Başarmak İçin İmkansızı Yapmayı Unutma !

Siyah ~ Aslan'
 Offline  
 
Alt 13-07-2016 14:32   #4
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2009
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 10
Teşekkür (Aldı): 455
Suriyelilere vatandaşlık verirsek. Türkiyemizin geleceği suriyenin şu anki hali gibi olur.___________________________________________

Edebin kadar değerlisin. Edebin yoksa hiç bişeysin..!

 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau