THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Vergisini düzenli ödeyenlere müjde! 'Ödüllendirme olacak'

Lowind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
11/2015
Nereden:
☪Turan
Yaş:
22
Mesajlar:
4.519
Konular:
2233
Teşekkür (Etti):
34
Teşekkür (Aldı):
1916
Ticaret:
(0) %
24-08-2016 15:32
#1
Vergisini düzenli ödeyenlere müjde! 'Ödüllendirme olacak'
Maliye Bakanı Ağbal "İnşallah yakında vergisini süresinde ödeyen, vergi denetimlerinde herhangi bir sorun çıkmayan mükelleflerimize dönük bir düzenleme yapacağız. Ödüllendirme olacak" dedi.(AA)

Maliye Bakanı Naci Ağbal "İnşallah yakında vergisini süresinde ödeyen, vergi denetimlerinde herhangi bir sorun çıkmayan mükelleflerimize dönük bir düzenleme yapacağız. Ödüllendirme olacak." dedi.

Ağbal, Ankara Sanayi Odasının (ASO) ağustos ayı meclis toplantısına katıldı.

Burada ASO üyelerin sorularını da yanıtlayan Ağbal, yeni teşvik sisteminin mevcut firmalara haksız rekabet oluşturma riskinin bulunduğunu, bu sistemin az sayıda, özellikle yurt içinde üretilmesi stratejik öneme haiz ürünler bakımından ya da Türkiye'nin global rekabetçiliğini artırmada çok önemli etkiye sahip yatırımlarda kullanılması gerektiğini ifade etti.

Navlun desteği konusunda bir çalışmalarının olduğunu anlatan Ağbal, yurt içi parkurdaki taşımalarda ÖTV iadesi konusunun herhangi bir kötüye kullanım olmaması için incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Ağbal, akaryakıt üzerindeki ÖTV'nin önemli bir gelir kaynağı olduğunun altını çizerek, ihracatın üzerindeki maliyetlerin aşağıya çekilmesi gerektiğini, bunlardan birinin de taşımacılık maliyeti olduğunu, bunun üzerine çalışmak gerektiğini söyledi.

Uluslararası ihalelerle ilgili düzenlemelerde revizyon yapacaklarını ifade eden Ağbal, uzlaşma komisyonları konusunda da "İnşallah yakında vergisini süresinde ödeyen, vergi denetimlerinde herhangi bir sorun çıkmayan mükelleflerimize dönük bir düzenleme yapacağız. Ödüllendirme olacak. İki uygulama yaptık. Bir işveren primleri süresinde ödediğinde 5 puan indirim alıyor ama diğeri alamıyor. Gelir ve kurumlar vergisinde de imkanlarımızı zorlayarak gerçekten yükümlülüklerini yerine getiren mükelleflerle ilgili bir düzenleme yapma taahhüdüne ben giriştim. İnşallah bunu çalışıp sizlerle paylaşacağız." diye konuştu.

Ağbal, mevcut tecil müessesesinde düzenleme yapmak istediklerini dile getirerek, "Geçmişte vergi borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen mükellefimiz objektif tablolara göre zor bir duruma düşmüşse ona çok daha rahat bir şekilde borçlarını taksitlendirme imkanı getirelim, teminat aramayalım, faizlerini düşürelim. Hatta gerekiyorsa faiz almayalım. Geçmişinde karnesi tertemiz, borçlarını ödemiş, demek ki iyi niyet var. bugün zor günü, elinden tutmamız lazım. Devlet kötü gün dostu olacak." ifadesini kullandı.

Faturasını eksik kesen mükellefin de cezasını ödeyeceğini ifade eden Ağbal, mevcut ceza indirim oranlarının uzlaşmalarda çok düşük olduğu yönünde şikayetler aldığını belirtti.

'1 GÜN DAHİ GECİKTİRİLMEMELİ'

Ağbal, devletin vergi iade alacağı olan vatandaşın borcunu 1 gün dahi geciktirmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Ödemediğim her kuruş vergi iadesi, vatandaştan kullandığım faizsiz kredidir. Neden vatandaş bana faizsiz kredi versin? Güzel çalışmalar yapıyoruz, daha da yapmamız lazım. O konuda ben sizden destek bekliyorum. Bizim açıklarımızı, eksiklerimizi söyleyin. Bir gün dahi iadenizi gereksiz bekletmek benim hakkım değil. Bürokratlarımın da buna hakkı yok." şeklinde konuştu.

Petrol türevlerinde ÖTV iadesini çalışacaklarını dile getiren Ağbal, "Özellikle ihracata dönük sektörlerde ÖTV nedeniyle maliyetleri yukarıya çekmeyelim ama kontrollü olması lazım. Farklı noktalarda meşhur '10 numaralı yağ' meselesi var. O tür kazalara da gelmeyelim." dedi.

Ağbal, yapım işlerindeki şartnamelerde özellikle yerli girdi kullanma konusunda siyaseten ve hükümet olarak çok istekli olduklarını ifade ederek, o noktada bürokratik anlamda birtakım sıkıntılar olduğunu söyledi.

Devlet Malzeme Ofisinin (DMO) yerli üretimin teşviki, büyümesi için ciddi bir itici güç olabileceğini ifade eden Ağbal, "Yerli üretim ve yerli tedarik konusunu DMO üzerinden nasıl yapabiliriz diye çalışıyoruz. KOSGEB ile iş birliği programlarımız var." ifadelerini kullandı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler