THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Bakan'dan ekmeğe zam açıklaması

G4RIB4N REIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2015
Nereden:
ANGARA
Mesajlar:
3.993
Konular:
345
Teşekkür (Etti):
957
Teşekkür (Aldı):
1711
Ticaret:
(0) %
13-01-2017 14:28
#1
Post
Bakan'dan ekmeğe zam açıklaması
'Ekmek fiyatlarına zam' yapılacağı iddialarıyla ilgili konuşan Bakan Faruk Çelik, "Un fiyatlarında ekmeğe zam gerektirecek bir artış yok" açıklaması yaptı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek ve un fiyatlarında Buğday kaynaklı herhangi bir artışın söz konusu olmadığına dikkat çekerek "Ekmek ve un fiyatlarında buğday kaynaklı herhangi bir artışı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Birileri çıkıp derse ki buğday fiyatı arttığı için, kesinlikle bu cümleye itibar edilmemeli, bu doğru bir yaklaşım değildir. Buğday kaynaklı ekmek ve un fiyatlarında bir artış, bir önceki yıla göre kesinlikle söz konusu değildir" diye konuştu.

Bakan Faruk Çelik ekmek fiyatlarının yılın belli zamanlarında gündeme taşındığını, endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.

Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yılın belli dönemlerinde halkın en temel gıda maddesi olan ekmek fiyatları haksız bir şekilde gündeme taşınmaktadır. Yıllık buğday tüketimimiz 19 milyon 500 bin ton civarındadır. Bu sezon itibariyle buğday üretimimiz 20 milyon 600 bin ton olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. Buğday üretimimiz tüketimimizi rahatlıkla karşılamaktadır. Ortada bu yönüyle endişe edilecek hiçbir durumun olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. Toprak mahsülleri ofisi eylül ayı sonunda başlattığı buğday satışlarını sürdürmeye devem ettirmektedir. Buğday satış fiyatlarında geçen yıla göre herhangi bir artış söz konusu değildir. Hatta eski yıllara ait stokta bulunan 1.5 milyon ton buğdayın satışında yüzde 12'lere varan bir indirim söz konusudur. TMO stoklarında bugün itibariyle 2.5 milyon ton buğday bulunmaktadır. Bugün dileyen istediği kadar buğday satın alma imkanına sahiptir.

"Artışı gerektirecen bir durum söz konusu değildir"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Birileri çıkıp derse ki buğday fiyatı arttığı için , kesinlikle bu cümleye itibar edilmemeli" dedi. Çelik, Toprak Mahsülleri Ofisi'nin ekmeklik buğday satış fiyatları kalitesine göre ton başına 800- 975 TL arasında değişmektedir. Halen Anadolu'da kırımızı sert ekmeklik buğdayın ortalama fiyatı ton başına 965 TL olduğunu da sizlere ifade etmek isterim. Ekmek ve un fiyatlarında buğday kaynaklı herhangi bir artışı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Birileri çıkıp derse ki buğday fiyatı arttığı için , kesinlikle bu cümleye itibar edilmemeli, bu doğru bir yaklaşım değildir. Buğday kaynaklı ekmek ve un fiyatlarında bir artış, bir önceki yıla göre kesinlikle söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

"90 gün vadeli ve vade farksız buğday satışına başlıyoruz"

Bakan Çelik, Buğday işletme kapasitesi 20 bin tonun altında olan un fabrikalarına 90 gün vadeli ve vade farksız buğday satışına başlanıldığını kaydetti. Çelik konuşmasına şu şekilde devam etti:Ekmek fiyatları ve ekmek tabi ki 80 milyon insanımız yakından ilgilendiren bir besin maddesi bu konuda herkesi daha sorumlu davranmaya rastgele spekülatif bazı değerlendirmelere girmemelerini özellikle buradan ifade etmek istiyorum. Bununla birlikte piyasanın genel durumunu da dikkate alarak önemli bir ilave tedbir uyguladığımızı da belirtmek istiyorum. Yaşanan son dönemdeki döviz artışını da dikkate aldığınızı zaman özellikle düşük kapasiteli üretim yapan üreticilerimizi , iş yerlerimiz, işletmelerimizi dikkate alarak yıllık buğday işletme kapasitesi 20 bin tonun altında olan un fabrikalarına bugünden itibaren 90 gün vadeli ve vade farksız buğday satışına başlıyoruz. Sayısal olarak 243 işletme."

Ruhsatı ibraz edemeyenler kayıt belgesini alamayacak

Faruk Çelik, 1 Ocak itibariyle ekmek ve ekmek çeşitleri üreten iş yerlerinin kayıt belgesi alabilmesi için İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı'nın getirilmesi gerektiğini bildirdi. Çelik konuşmasında, "Tahıl ürünleri tüketiminin başında ekmek gelmektedir. 1 Ocak 2017'den itibaren ekmek ve ekmek çeşitleri üreten iş yerleriyle ilgili yeni bir uygulama getiriyoruz. İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı yerel yönetimler tarafından iş yerlerine veriliyor, biz bu İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatını dikkate almadan bu iş yerlerine kayıt belgesi veriyorduk. 1 Ocak itibariyle kayıt belgesini bizden alabilmeleri için İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı getirmeleri gerekiyor. Bize İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatını ibraz edemeyenler buradan kayıt belgesini alamayacaklar. Kimse milletin sofrasından ayrılmaz bir parçası olan ekmeği vatandaşımızın boğazına dizmeye kalkmasın. Vatandaşın yediği ekmekle uğraşmak kimsenin ekmek kapısı olmamalıdır" ifadelerine yer verdi.

Kaynak : Bakan'dan ekmeğe zam açıklaması - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler