THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Firar ve itaatsizlik affa girmeyecek

EftelyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
EsEs
Mesajlar:
9.393
Konular:
5913
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
318
Ticaret:
(0) %
22-02-2008 11:35
#1
Firar ve itaatsizlik affa girmeyecek
Firar ve itaatsizlik affa girmeyecek
Yürürlüğe bu ay giren ve üst sınırı 2 yıla kadar hapis cezası öngören suçlarda erteleme öngören düzenlemenin, 2 yılın altında hapis cezası alan asker kişileri de kapsadığı ortaya çıktı.

Askeri otoritenin zayıflamasına neden olacağı ifade edilen bu durumu, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra fark eden hükümet, emre itaatsizlik, firar ve üste hakaret gibi askeri suçların kapsam dışı tutulması için harekete geçti. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından hazırlanan teklif, TBMM Adalet Komisyonu’nda bugün görüşülecek. Teklif kabul edilip yürürlüğe girerse askeri suçlar erteleme kapsamı dışında tutulacak. Ancak bu düzenleme yürürlüğe girse dahi, bu tarihe kadar suç işleyen asker kişiler “örtülü af” uygulamasından faydalanacak. Kamuoyunda “örtülü af” olarak adlandırılan düzenlemeden yararlanması beklenen isimler arasında, “görevi kötüye kullanmak”tan 11 ay 25 gün hapis cezasına çarptırılan ve bu cezası paraya çevrilerek ertelenen emekli Korgeneral Ethem Erdağı da bulunuyor.

LEHE UYGULANIR

Askeri Yargıtay eski Genel Sekreteri Ali Fahir Kayacan, yasa ilişkin AKŞAM’a şuunları söyledi: “Lehe olan yasa geçmişe yürür, aleyhe olan yasa ise yürümez. 2 yıla kadar olan cezaların ertelenmesini öngören düzenleme askeri yargıdaki mevcut davaların tümünü kapsar. Askeri yargı, yasadan faydalanmanın sabıkasız olmak ve zararı karşılamak gibi diğer şartları da dikkate alarak takdir hakkını kullanır. ”
---------------------
korkarsan karanlıktan ışığın ben olurum,
korkarsan yalnızlıktan yoldaşın ben olurum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler