THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Yeni yılın ilk ‘tutulması’

EftelyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
EsEs
Mesajlar:
9.393
Konular:
5913
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
318
Ticaret:
(0) %
22-02-2008 11:39
#1
Yeni yılın ilk ‘tutulması’
Yeni yılın ilk ‘tutulması’ 2008’in ilk tam Ay tutulması, önceki sabah saat 05.01’de gerçekleşti. Ankara Üniversitesi, 50 dakikalık tutulmayı izlemek için etkinlikler düzenledi. Bir sonraki tutulma 16 Ağustos’ta

Bu yıl gerçekleşecek iki Ay tutulmasından ilki önceki sabah meydana geldi. Ayın bakır renge dönüşeceği bu gökyüzü şöleni için Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi’nde etkinlikler düzenlendi. Tam ay tutulmasının yanı sıra Satürn ve Mars gezegenleri de gözlendi. Türkiye saati ile 02.36’da başlayan tutulma 05.01’de tam tutulma olarak gerçekleşti ve bu tam tutulma, 50 dakika sürdü. Tam Ay tutulması, Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika ve Avrupa kıtalarından da izlendi.

TELESKOPLA İZLENDİ

Ahlatlıbel’deki Ankara Üniversitesi Rasathanesi’nde görevli uzman astronom Özgür Baştürk, tam Ay tutulmasını izlemek üzere gelen başkentlilere, hava açık olduğundan teleskoplarla izleme olanağı sunduklarını söyledi. Baştürk, 05.01’de de tam tutulmanın çıplak gözle izlenebildiğini açıkladı. Ayın 06.38’de batması ve Güneş’in doğması nedeniyle tutulmanın sonunun Türkiye’den izlenemediğini belirten Baştürk, Türkiye’den izlenebilecek bir sonraki ay tutulmasının 16 Ağustos’ta yaşanacağını kaydetti.

UYDU ZORLU BİR SINAV VERDİ

Çin tarafından uzaya gönderilen Çangı-1 adlı Ay araştırma uydusu, tutulmaya maruz kaldı. Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Zijinshan Astronomik Gözlemevi araştırmacılarından Vang Siçao, Ay tutulması sırasında Yerküre’nin gölgesinde kalan uydunun, soğuk ve enerji kesintisi karşısında zorlu bir sınav verdiğini söyledi. Çangı-1 uydusunun enerji ihtiyacı Güneş’ten karşılanıyor.
---------------------
korkarsan karanlıktan ışığın ben olurum,
korkarsan yalnızlıktan yoldaşın ben olurum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler