THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

PKK'nın katlettiği 14 kişi anıldı

EftelyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
EsEs
Mesajlar:
9.393
Konular:
5913
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
318
Ticaret:
(0) %
22-02-2008 14:58
#1
PKK'nın katlettiği 14 kişi anıldı
Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyünde 21 yıl önce terör örgütünce katledilen 14 vatandaş, düzenlenen törenle anıldı. Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyündeki okul bahçesinde düzenlenen anma törenine, Uludere Kaymakamı Barış Cansu Aktan, Şenoba Tuğay Komutanı Tuğgeneral Arif Çetin, bazı askeri yetkililer ve vatandaşlar katıldı.
Kaymakam Aktan, törende, terör örgütü tarafından 22 Şubat 1987 günü 14 vatandaşın acımasızca katledildiğini belirterek, bu kadar yıl geçmesine rağmen bu acıyı unutmadıklarını ve unutmayacaklarını ifade etti. Aktan, şöyle dedi: "Bu acı, ancak bebek katillerinin bu kutsal topraklardan tamamıyla temizlenmesiyle hafifleyecek ve şehitlerimizin ruhu, ancak o zaman huzura kavuşacaktır. Ne acıdır ki 15 Mayıs 1992 günü terör örgütü kanlı yüzünü tekrar göstermiş ve köyümüzde görev yapan 3. Jandarma Sınır Bölüğüne düzenlenen haince saldırıda 3 subay ve 26 erbaş ve er olmak üzere 29 vatan evladı şehit edilmiştir. Huzurlarınızda aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sonsuz sabır diliyorum." Törende konuşan şehit kardeşi Gürgün Cengiz de 21 yıl önce katledilen 14 vatandaşın ve yaşanan acı olayın herkes tarafından bir kez daha hatırlanması gerektiğini belirtti.

Gözlerinden bile sakındıkları evlatlarının canice yakılarak katledildiğini anlatan Cengiz, şöyle konuştu: "İşte bu, babam ve amcamın dramı ve işte benim acım budur. Köyümüzde yaşanan bu acı olayda terör örgütü mensupları, çoluk çocuk, kadın erkek demeden herkesi eve soktuktan sonra, burada bulunan herkesi acımadan kurşuna dizdiler ve ardından da evi ateşe verdiler. Artık öksüz yetim kalmış bebeler, yavrusuz kalmış anneler, babalar istemiyoruz. Biz Taşdelen köylüleri olarak terörü lanetliyoruz." Taşdelen Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından olayın canlandırılmasının ardından şehitler için dua okundu ve pilav dağıtıldı.
---------------------
korkarsan karanlıktan ışığın ben olurum,
korkarsan yalnızlıktan yoldaşın ben olurum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler