THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Baykal: Hepimiz TSK'nın arkasındayız

EftelyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
EsEs
Mesajlar:
9.393
Konular:
5913
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
318
Ticaret:
(0) %
22-02-2008 17:49
#1
Baykal: Hepimiz TSK'nın arkasındayız
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör örgütüne yönelik olarak başlattığı sınır ötesi kara harekatına ilişkin olarak, "Olağanüstü güç doğa koşulları içinde, karda, kışta büyük bir vatan mücadelesi vermekte olan askerlerimize başarılar diliyorum. Hepimiz onların arkasındayız, onlarla bir aradayız" dedi.
Baykal, Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Özyürek, Onur Öymen ve Cevdet Selvi ile birlikte, göreve bir süre önce başlayan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’e kutlama ziyaretinde bulundu.
Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Baykal, Yargıtay’dan ayrılırken gazetecilerin TSK’nın terör örgütüne yönelik olarak başlattığı sınır ötesi kara harekatına ilişkin sorularını yanıtladı.
Baykal, kara harekatıyla birlikte Türkiye’nin terörle mücadelesinde yeni ve çok önemli bir aşamaya gelindiğine dikkati çekerek, "İsterdik ki, böyle bir operasyona, ne kara harekatına ne hava harekatına gerek kalsın. Irak’taki yetkililer, Kuzey Irak’taki yöneticiler Türkiye’ye yönelik bir terör saldırısına topraklarını açmasınlar, fırsat vermesinler, himaye etmesinler. Bunu temenni ederdik" diye konuştu.
"Türkiye’de iktidar ve muhalefetin bu doğrultuda büyük gayret gösterdiğini, ancak ne yazık ki bunun sağlanamadığını" ifade eden Baykal, şöyle devam etti:
"Ne yazık ki, gerçekler ancak Dağlıca saldırısından sonra Türkiye’de yönetim tarafından önemsendi. O noktaya kadar bu konularda çok rahat, gevşek bir tavır sürdürülüyordu. Dağlıca’dan sonra, yani bir karakolumuzu basarak askerlerimizi alıp ***üren saldırının Irak’tan başladığının bütün dünya tarafından görülmesi karşısında artık harekete geçmek zorunluluğunu hissettiler.
Temenni ederdim ki, Türkiye bu noktaya gelmeden bu konuya el atıp gereğini yapmalıydı. Bunu yapabilirdik. Türkiye’ye yönelik saldırının açıkça oradan himaye ediliyor olması bizi çok haklı bir noktaya sokuyordu, o haklılığımızı ortaya koyup bunu sağlamalıydık. Biz bunu talep ediyorduk... Ya da bu konudaki kararlılığımızın dünya ve Irak yöneticileri tarafından anlaşılmasına bağlı olarak, onların çabalarıyla bu sorunun bertaraf edilmesini umut ediyorduk. Fakat ne yazık ki, bu konuda gerekli duyarlılığı göremedik. Türkiye, kendi işini kendi çözmek zorunda kaldı. ABD ve dünya kamuoyuyla gerekli işbirliği sağlandı, şartları yaratıldı ve hava harekatını başlattık. Şimdi de kara harekatı zorunluluğu var."
---------------------
korkarsan karanlıktan ışığın ben olurum,
korkarsan yalnızlıktan yoldaşın ben olurum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler