THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

ÖDP Genel Başkanı Uras: Operasyon kalıcı çözüm getirmeyecek

EftelyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
EsEs
Mesajlar:
9.393
Konular:
5913
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
318
Ticaret:
(0) %
22-02-2008 17:52
#1
ÖDP Genel Başkanı Uras: Operasyon kalıcı çözüm getirmeyecek
ÖDP Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Irak’ın kuzeyine düzenlenen askeri harekatın, yıllardır kanayan bir yara olan Kürt sorununa kalıcı çözüm getirmeyeceğini belirtti.
Uras, TSK’nın sınır ötesi harekatıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sorunu bölgesel olarak derinleştireceğini ve acıları arttıracağını bildirdi.
Sorunun siyasal, toplumsal ve kültürel olduğunu savunan Uras, bugün Türkiye’de Kürt sorununun silahsız ve şiddetsiz çözümü için önemli bir ortamın oluştuğunu ifade etti.
Ufuk Uras, şunları kaydetti:
"Artık halk çatışma istemiyor. Kürt toplumunun sözcüleri silahlı bir çözümün artık geçerli olmadığını ifade etmektedir. Aydınlar ve DTP, halkın taleplerini dile getirmektedir.
Yeni bir anayasanın gündemde olduğu bir süreçte, farklı kültürlerin kendini özgürce ifade edebileceği özellikleri ve anayasal yurttaşlığı içerecek bir anayasa, sorunun çözümü için kalıcı bir zemin oluşturabilecektir. Tüm bunlar üzerine düşünüp tartışmadan ve siyasal alanda çözüm üretmeden; demokratik yolları güçlendirmeden, şiddet ve silah kullanarak sorun çözülemeyecektir. Bu gerçek anlaşılmadan toplumda barışı sağlamak mümkün olmayacaktır."
---------------------
korkarsan karanlıktan ışığın ben olurum,
korkarsan yalnızlıktan yoldaşın ben olurum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler