THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Sivil Yaşam Derneği Birleşmiş Milletler ECOSOC Danışmanlık Statüsü Elde Etti!

DorTPoisoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2011
Nereden:
Nirvana
Mesajlar:
828
Konular:
157
Teşekkür (Etti):
1378
Teşekkür (Aldı):
202
Ticaret:
(0) %
13-06-2017 07:02
#1
Cool
Sivil Yaşam Derneği Birleşmiş Milletler ECOSOC Danışmanlık Statüsü Elde Etti!
2013 yılında Bursa’da kurulan Sivil Yaşam Derneği Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) tarafından danışmanlık statüsü tanınan ilk gençlik derneği oldu Bu statü ile SİYAMDER ülkemizdeki gençlerin sorun ve taleplerini Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna taşıyan kuruluş olarak kabul edilmenin yanı sıra New York, Cenevre ve Viyana’da bulunan Birleşmiş Milletler’e ait merkezlerde Türkiye’yi ve gençlerin görüşlerini doğru anlatacak aktiviteler düzenleyebilecek.

Her yıl New York’daki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde düzenli olarak gerçekleştirilen ve üye ülkelerin temsilcilerinin oyları ile danışmanlık statüsü verilecek STK’ların belirlendiği STK Komitesi toplantısı bu yıl da 30 Ocak- 8 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Toplantıya derneğimizi temsilen Genel Başkan Enes Efendioğlu ve Denetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kodalak da katıldı. İlgili STK’ların başvurularının görüşüldüğü oturumun ardından gerçekleştirilen oylamayla, belirlenen çeşitli şartları sağlayan sivil toplum kuruluşlarına Birleşmiş Milletler’e ait tüm merkezleri aktif olarak kullanma ve gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler oturumları ile eş zamanlı bilgilendirici toplantı ve seminerler düzenleme imkanı sağlayan danışmanlık statüsü tanındı.

Ülkemizden Kızılay, Yeşilay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gibi 27 STK’nın sahip olduğu Birleşmiş Milletler ECOSOC Danışmanlık Statüsüne Dünya genelinde 4000 civarında STK sahip. Bu STK’ların Birlemiş Milletler Genel Kurul oturumları da dahil olmak üzere Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen tüm toplantılara ikinci bir akreditasyona ihtiyaç duymaksızın katılabilme imkanı da bulunuyor.

Sivil toplum kuruluşlarına tanınan danışmanlık statüsü bir kaç farklı başlıkta olabiliyor. Genel veya özel danışmanlık statülerinin verildiği Ekonomik Sosyal Konsey oturumunda, derneğimize gençlik alanında tanınan statü Türkiye’deki gençleri temsil etme ve ülkemizin adına lobi faaliyetinde bulunma yetkisini de tanıyor.derneğin resmi sitesi: Sivil Yaşam Derneği - Civil Life Association
---------------------
Söz konusu vatansa gerisi teferruattır..!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler