Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...
Türkiye Siber Saldırı Altında 27.09.2017

Türkiye

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 27-09-2017 17:33   #1
 • Üsteğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Arizona
Mesajlar
Konular


  
Türkiye Siber Saldırı Altında 27.09.2017Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi ve Kümelenme: Kamu Kurumları Çalıştayı’nda konuşan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Siber saldırı amacıyla kullanılan 3 bin 753 zararlı bağlantı tespit edildi” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun ev sahipliğinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK’ın katkılarıyla "Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi ve Kümelenme: Kamu Kurumları Çalıştayı" açılış programı düzenlendi. Programın açılış konuşmasını yapan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, BTK'nın Türkiye'nin elektronik haberleşme sektörünün düzenlenmesi ve bu düzenlemeler doğrultusunda denetlenmesi faaliyetlerini yürüttüğünü ve buna ilave olarak son yıllarda ulusal siber güvenliğin sağlanması konusunda da BTK'nın ilgi odaklarından biri olduğunu ifade etti. Türkiye'de ulusal siber güvenlik organizasyonunun, Mayıs 2013’te USOM’un kurulması ve siber olaylara müdahale ekiplerinin oluşturulması ile USOM-sektörel SOME ve kurumsal SOME’ler hiyerarşisi içinde şekillenmeye başladığını ve her geçen gün yeni SOME’lerin kurulması ile güçlendiğini ifade eden Sayan, "Bugün itibariyle 9 sektörel SOME ve 723 kurumsal SOME olmak üzere toplam 732 SOME bulunmaktadır. BTK bünyesinde USOM olarak, yaptığımız en önemli faaliyetler; ileri düzey siber güvenlik uzmanlarımızın tespit ettiği tehditler ve zafiyetleri alınması gereken önlemlerle birlikte ilgili kurumlara iletmektir. USOM gerek ilgili paydaşlarından edindiği siber tehdit istihbaratını gerekse burada tehdit avcısı rolünü üstlenen uzmanlarımız tarafından tespit edilen ve üretilen siber tehdit istihbaratını ilgililerine en hızlı biçimde iletmektedir. 2017 yılı içerisinde 700’e yakın kurum, kuruluş ve işletmelere resmi yazı olarak yaklaşık binin üzerinde zafiyet bildirimi yapılmıştır. Ayrıca, kurum ve kuruluşların internete açık servislerinde bulunan toplam bin 500 adet zafiyet tespit edilmiş; alınması gereken tedbirlerle birlikte ilgililerine iletilmiştir. Siber saldırı amacıyla kullanılan 3 bin 753 zararlı bağlantı (URL, IP, domain) tespit edilerek altyapı seviyesinde erişimi engellenmiştir. 300 civarında kurumun internete açık kaynaklarına, saldırganlar tarafından yapılan ataklar sonrası arka kapı açıldığı tespit edilerek ilgili kurumlara bildirilmiştir.
60 bin 617 DDoS
saldırısı gerçekleşti Bunun sonucunda 5 binin üzerinde zararlı yazılım bulaşmış mobil telefon sahibinin bilgileri siber saldırganların komuta kontrol sunucularından elde edilerek ilgili kişilerin tespiti ve BDDK üzerinden bankalar ile paylaşımı yapılmış, mağduriyetleri engellenmiştir. Diğer yandan DDoS saldırılarına baktığımızda da artık dünya genelinde 100 Gigabit/saniyelik saldırıların sıklıkla karşılaşılır olduğunu, 500 Gigabit/saniye ve üzerinde saldırıların yaşanmaya başlandığını görüyoruz. Ülkemizde de işletmeciler tarafından USOM’a raporlanan 2017 yılı verilerine göre toplam 60 bin 617 DDoS saldırısı gerçekleşmiştir. Bu saldırıların engellenme durumları ekiplerimiz tarafından anlık olarak takip edilmektedir. USOM tarafından yürütülen faaliyetlerden biri de kritik altyapılar ve kurumlar başta olmak üzere ülkemizin siber sahasına yönelik tarama ve izleme çalışmalarıdır. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde, ürün ve yazılım geliştiricilerin yayınladığı zafiyetlerin tespiti için ülkemizdeki 16 milyon IP, çeşitli aralıklarla taranarak 30 binin üzerinde sistemle ilgili yapılan tespitler ve alınması gereken önlemler kurum ve kişilerin bilgilendirilmesi amacıyla altyapı işletmecileri ve veri merkezi sağlayıcıları ile paylaşılmıştır. Bu tespitler arasında geçtiğimiz aylarda wannacry saldırısı ile birçok ülkede oldukça can yakan Microsoft SMB zafiyeti, REDIS, SQL Server, FTP, Modbus gibi servislerde bulunan güvenlik açıklarını saymamız mümkündür. Bu çalışmalarımız otomasyona dayalı teknolojik çözümlerimizin geliştirilmesi ile artan bir hızla devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Türkiye siber saldırı altında

Güncelleme :
BTK Başkanı Sayan: "Siber saldırı amacıyla kullanılan 3 bin 753 zararlı bağlantı tespit edildi"


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, "Siber saldırı amacıyla kullanılan 3 bin 753 zararlı bağlantı tespit edilerek altyapı seviyesinde erişimi engellenmiştir.

2017 yılı verilerine göre toplam 60 bin 617 DDoS saldırısı gerçekleşmiştir" dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun ev sahipliğinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK’ın katkılarıyla "Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi ve Kümelenme: Kamu Kurumları Çalıştayı" açılış programı düzenlendi. Programda Savunma Sanayi Müsteşarlığı Siber Güvenlik ve Elektronik Harp Sistemleri Daire Başkanı Muhammet Sami Ulukavak, TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Mustafa Dayıoğlu ve çok sayıda katılımcı yer aldı.

Programın açılış konuşmasını yapan BTK Başkanı Sayan, BTK’nın Türkiye’nin elektronik haberleşme sektörünün düzenlenmesi ve bu düzenlemeler doğrultusunda denetlenmesi faaliyetlerini yürüttüğünü ve buna ilave olarak son yıllarda ulusal siber güvenliğin sağlanması konusunda da BTK’nın ilgi odaklarından biri olduğunu ifade etti. "Bu çerçevede kurumumuz bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi yani USOM’a daha fazla kaynak ayrılarak geçmişte yapılan çalışmalara yeni bir ivme kazandırılmıştır" diyen Sayan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"USOM, ülke genelinde siber güvenlik anlayışını geliştirmek, siber tehditleri önlemek amacıyla alarm, uyarı ve duyuru faaliyetleri yürütmek, kritik durumlarda yerinde müdahale ekipleriyle olayın kontrolünü ele almak ve siber olaylara müdahalede ulusal koordinasyonu sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. 6757 sayılı Kanun ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununda yapılan değişiklik sonrasında Kurumumuza siber saldırıların engellenmesi ve caydırıcılığın sağlanması görevleri verilmiştir. Buna ilave olarak ulusal siber güvenliğin sağlanması amacıyla Kurumumuz ilgili taraflardan her türlü bilgi, belge, kayıt ile veri almak ve bilişim altyapılarından faydalanma yetkisine sahiptir. Ayrıca, aynı kanun ile gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine yaptırım uygulama yetkisi de Kurumumuza verilmiştir. Altyapı operatörleri ve internet servis sağlayıcılarının Kurumumuz tarafından düzenlenip denetlenmesi, Kurumumuzun siber saldırıların gerçekleştirildiği altyapıyı işleten işletmeciler ile teknik entegrasyonunun bulunması ve söz konusu işletmeciler ile teknik çalışmaların yürütebilmesi dikkate alındığında USOM’un Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde faaliyet göstermesinin avantajlarının daha iyi ortaya çıktığı görülmektedir. Ulusal siber güvenlik; anlık ve gündelik operasyonel faaliyetler ile uzun soluklu projelerin bir arada yürütülmesi gereken bir alandır. Dolayısı ile yürütülen çalışmaların sekteye uğramaması, harcanan çabaların sürekliliğine bağlıdır. Bu çalışmaların başarısının arkasındaki önemli faktörlerden biri de gerek kamudaki gerekse özel sektör ve akademideki paydaşlarla yakın işbirliklerinin geliştirilmesi ile ilişkilidir."


"Ülkemizde 2017 yılı verilerine göre toplam 60 bin 617 DDoS saldırısı gerçekleşmiştir"

Türkiye’de ulusal siber güvenlik organizasyonunun, Mayıs 2013’te USOM’un kurulması ve siber olaylara müdahale ekiplerinin oluşturulması ile USOM-sektörel SOME ve kurumsal SOME’ler hiyerarşisi içinde şekillenmeye başladığını ve her geçen gün yeni SOME’lerin kurulması ile güçlendiğini ifade eden Sayan, "Bugün itibariyle 9 sektörel SOME ve 723 kurumsal SOME olmak üzere toplam 732 SOME bulunmaktadır. BTK bünyesinde USOM olarak, yaptığımız en önemli faaliyetler; ileri düzey siber güvenlik uzmanlarımızın tespit ettiği tehditler ve zafiyetleri alınması gereken önlemlerle birlikte ilgili kurumlara iletmektir. USOM gerek ilgili paydaşlarından edindiği siber tehdit istihbaratını gerekse burada tehdit avcısı rolünü üstlenen uzmanlarımız tarafından tespit edilen ve üretilen siber tehdit istihbaratını ilgililerine en hızlı biçimde iletmektedir. 2017 yılı içerisinde 700’e yakın kurum, kuruluş ve işletmelere resmi yazı olarak yaklaşık binin üzerinde zafiyet bildirimi yapılmıştır. Ayrıca, kurum ve kuruluşların internete açık servislerinde bulunan toplam bin 500 adet zafiyet tespit edilmiş; alınması gereken tedbirlerle birlikte ilgililerine iletilmiştir. Siber saldırı amacıyla kullanılan 3 bin 753 zararlı bağlantı (URL, IP, domain) tespit edilerek altyapı seviyesinde erişimi engellenmiştir. 300 civarında kurumun internete açık kaynaklarına, saldırganlar tarafından yapılan ataklar sonrası arka kapı açıldığı tespit edilerek ilgili kurumlara bildirilmiştir. Bunun sonucunda 5 binin üzerinde zararlı yazılım bulaşmış mobil telefon sahibinin bilgileri siber saldırganların komuta kontrol sunucularından elde edilerek ilgili kişilerin tespiti ve BDDK üzerinden bankalar ile paylaşımı yapılmış, mağduriyetleri engellenmiştir. Diğer yandan DDoS saldırılarına baktığımızda da artık dünya genelinde 100 Gigabit/saniyelik saldırıların sıklıkla karşılaşılır olduğunu, 500 Gigabit/saniye ve üzerinde saldırıların yaşanmaya başlandığını görüyoruz. Ülkemizde de işletmeciler tarafından USOM’a raporlanan 2017 yılı verilerine göre toplam 60 bin 617 DDoS saldırısı gerçekleşmiştir. Bu saldırıların engellenme durumları ekiplerimiz tarafından anlık olarak takip edilmektedir. USOM tarafından yürütülen faaliyetlerden biri de kritik altyapılar ve kurumlar başta olmak üzere ülkemizin siber sahasına yönelik tarama ve izleme çalışmalarıdır. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde, ürün ve yazılım geliştiricilerin yayınladığı zafiyetlerin tespiti için ülkemizdeki 16 milyon IP, çeşitli aralıklarla taranarak 30 binin üzerinde sistemle ilgili yapılan tespitler ve alınması gereken önlemler kurum ve kişilerin bilgilendirilmesi amacıyla altyapı işletmecileri ve veri merkezi sağlayıcıları ile paylaşılmıştır. Bu tespitler arasında geçtiğimiz aylarda wannacry saldırısı ile birçok ülkede oldukça can yakan Microsoft SMB zafiyeti, REDIS, SQL Server, FTP, Modbus gibi servislerde bulunan güvenlik açıklarını saymamız mümkündür. Bu çalışmalarımız otomasyona dayalı teknolojik çözümlerimizin geliştirilmesi ile artan bir hızla devam etmektedir" şeklinde konuştu.


"Siber Yıldız yarışması ile çalışmalar daha da destekleniyor"

Ulusal siber güvenliğin geliştirilmesindeki önemli faktörlerden birinin de siber kapasite inşası olduğunu dile getiren Sayan, kurum olarak bu kapasitenin artırılması için gerekli tüm adımları süratle atarken, yaptıkları çalışmalardan birinin de USOM’daki üst düzey siber güvenlik uzmanlarının sayısının artırılması ve kritik kurum kuruluşları başta olmak üzere SOME’lerin insan kaynağının sayı ve nitelik olarak geliştirilmesi olduğunu söyledi. Sayan, "Düzenlenen Siber Yıldızyarışması, sağlık, enerji gibi değişik kritik sektörlerden SOME’lere yönelik olarak düzenlediğimiz eğitimler, koordinasyonun artırılması amacıyla periyodik olarak yapılan USOM-SOME istişare toplantıları, ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğimiz ve katıldığımız tatbikatlar bu anlamda yaptığımız çalışmalar arasında yer almaktadır" dedi.

Kaynak : [Btk Başkanı Sayan: "Siber Saldırı Amacıyla Kullanılan 3 Bin 753 Zararlı Bağlantı Tespit Edildi" - Ankara - İhlas Haber Ajansı
    


___________________________________________

Disiplinin olmadığı yerde kan ve göz yaşı vardır.

Konu Glue tarafından (27-09-2017 17:48 Saat 17:48 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:34   #2
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2015
Nereden
TURKEY
Yaş
18
Mesajlar
Konular


  


Hayırlısı Nöbetteyiz teğmen gelecekleri var ise göreceklerine katlanmaya hazır olsunlar ki TURKHACKTEAM başlarına çöktüğünde şaşa kalmasınlar
    


___________________________________________

SOSYAL MÜHENDİSLİK
WEB HACKİNG
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:35   #3
 • Üsteğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Arizona
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
sivanci40´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayırlısı Nöbetteyiz teğmen gelecekleri var ise göreceklerine katlanmaya hazır olsunlar ki TURKHACKTEAM başlarına çöktüğünde şaşa kalmasınlar
Bencede
    


___________________________________________

Disiplinin olmadığı yerde kan ve göz yaşı vardır.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:40   #4
 • Anka(Saldırı) Timi
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2016
Nereden
127.0.0.1
Yaş
21
Mesajlar
Konular


  


Ayyıldız heçk tim sessizce nöbetteyiz klavyelerimizle tararız tatata
    


___________________________________________

"Bazen cennet yeri, bazen cehennemin dibi..."

 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:41   #5
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2015
Nereden
TURKEY
Yaş
18
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
firehackturk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayyıldız heçk tim sessizce nöbetteyiz klavyelerimizle tararız tatata
Hocam çok dalgaya veriyorsunuz ya
    


___________________________________________

SOSYAL MÜHENDİSLİK
WEB HACKİNG
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:41   #6
 • Üsteğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Arizona
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
firehackturk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayyıldız heçk tim sessizce nöbetteyiz klavyelerimizle tararız tatata
Bu arada sizdede yavaşmı internet
    


___________________________________________

Disiplinin olmadığı yerde kan ve göz yaşı vardır.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:42   #7
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Azerbaycan
Mesajlar
Konular


  


Ayt icabına bakar neyse 3 gün bundan öncede Azerbaycana saldırı vardı
    


___________________________________________

Kali linux kötüleme becerisi=96344343432342+38234432938927483268432439 278932...... Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:42   #8
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2015
Nereden
TURKEY
Yaş
18
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
Glue´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada sizdede yavaşmı internet

Hayır program kullanıyorum.
    


___________________________________________

SOSYAL MÜHENDİSLİK
WEB HACKİNG
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:42   #9
 • Anka(Saldırı) Timi
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2016
Nereden
127.0.0.1
Yaş
21
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
Glue´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada sizdede yavaşmı internet
Türkiye'de sorulacak soru mu bu?..
    


___________________________________________

"Bazen cennet yeri, bazen cehennemin dibi..."

 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2017 17:42   #10
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
Kocaeli
Yaş
17
Mesajlar
Konular


  


Ayt lamerleri ne güne duruyor
    


___________________________________________


"Front-End Developer Adayı"
"Yararlı Konularım için TIKLA"
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.