Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...
Merkez Bankası Başkan ve Yardımcılarını Artık Cumhurbaşkanı Atayacak

Türkiye

 
 
Seçenekler
Alt 10-07-2018 14:49   #1
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 4


Merkez Bankası Başkan ve Yardımcılarını Artık Cumhurbaşkanı AtayacakCumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlamasının hemen ardından, direkt cumhurbaşkanı tarafından atanacak kurum üyeleri belli oldu. Bundan böyle TCMB Başkanı ve yardımcılarını cumhurbaşkanı atayacak!Türkiye, 24 Haziran seçimlerinin sonuçlanması ile artık yeni bir döneme başladı. Dün yapılan yemin töreni ile Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu.

Akşam saatlerinde açıklanan yeni kabine ile bakanlık sayısının azaldığı görülürken, birçok görev, kadro ve pozisyonda yer alacak isimleri atama yetkisi de direkt cumhurbaşkanına verildi. Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve yardımcıları oldu.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCMB Başkanı ve başkan yardımcılarının, cumhurbaşkanı tarafından atanmasına karar verildi.Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasının hemen ardından yeni kararnameler yayımlanmaya başladı. Bunlardan en dikkat çekeni ve piyasalar tarafından önemli olanı ise Merkez Bankası Başkanı’nın, cumhurbaşkanı tarafından atanması oldu.

Çünkü, özellikle de son aylarda dolar kurundaki görülen sert yükseliş gözlerin Merkez’e çevrilmesine ve bağımsız hareket etmediği yönünde eleştiri almasına sebep olmuştu. Getirilen yeni düzenleme ile daha önce 5 yıl olan görev süreleri de 4 yıla indirildi.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinin ise cumhurbaşkanı onayı ile atanması kararlaştırıldı.Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren KHK ile Merkez Bankası başkan yardımcıları için aranan, “meslekleriyle ilgili en az 10 yıl çalışma ve başkanın önerisi ile müşterek kararla 5 yıl süreyle atanma” ibaresi kaldırıldı. Yerine; “Üst Kademe Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne göre TCMB Başkanı ve yardımcıları dört yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.” ibaresi getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkındaki 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi de Resmi Gazete’de yayımlandı.Cumhurbaşkanlığı’na bağlı faaliyet gösterecek birimler arasında; Devlet Denetleme Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Türkiye Varlık Fonu yer aldı.

Görev süresi 4 yıl olarak belirlenen üyeler arasında ise; PPK üyeleri, rektörler, TRT Genel Müdürü, RTÜK hariç düzenleyici denetleyici kurum başkan ve üyeleri, TMSF başkanı ve üyeleri ile TCMB başkan ve yardımcılarının bulunduğu belirtildi.


Haber Kaynak: https://paratic.com
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau