İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Merkez Bankası Başkan ve Yardımcılarını Artık Cumhurbaşkanı Atayacak

10-07-2018 14:49
#1
turkacar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Mesajlar:
47
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
4
Konular:
40
Ticaret:
(0) %
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlamasının hemen ardından, direkt cumhurbaşkanı tarafından atanacak kurum üyeleri belli oldu. Bundan böyle TCMB Başkanı ve yardımcılarını cumhurbaşkanı atayacak!Türkiye, 24 Haziran seçimlerinin sonuçlanması ile artık yeni bir döneme başladı. Dün yapılan yemin töreni ile Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu.

Akşam saatlerinde açıklanan yeni kabine ile bakanlık sayısının azaldığı görülürken, birçok görev, kadro ve pozisyonda yer alacak isimleri atama yetkisi de direkt cumhurbaşkanına verildi. Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve yardımcıları oldu.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCMB Başkanı ve başkan yardımcılarının, cumhurbaşkanı tarafından atanmasına karar verildi.Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasının hemen ardından yeni kararnameler yayımlanmaya başladı. Bunlardan en dikkat çekeni ve piyasalar tarafından önemli olanı ise Merkez Bankası Başkanı’nın, cumhurbaşkanı tarafından atanması oldu.

Çünkü, özellikle de son aylarda dolar kurundaki görülen sert yükseliş gözlerin Merkez’e çevrilmesine ve bağımsız hareket etmediği yönünde eleştiri almasına sebep olmuştu. Getirilen yeni düzenleme ile daha önce 5 yıl olan görev süreleri de 4 yıla indirildi.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinin ise cumhurbaşkanı onayı ile atanması kararlaştırıldı.Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren KHK ile Merkez Bankası başkan yardımcıları için aranan, “meslekleriyle ilgili en az 10 yıl çalışma ve başkanın önerisi ile müşterek kararla 5 yıl süreyle atanma” ibaresi kaldırıldı. Yerine; “Üst Kademe Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne göre TCMB Başkanı ve yardımcıları dört yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.” ibaresi getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkındaki 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi de Resmi Gazete’de yayımlandı.Cumhurbaşkanlığı’na bağlı faaliyet gösterecek birimler arasında; Devlet Denetleme Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Türkiye Varlık Fonu yer aldı.

Görev süresi 4 yıl olarak belirlenen üyeler arasında ise; PPK üyeleri, rektörler, TRT Genel Müdürü, RTÜK hariç düzenleyici denetleyici kurum başkan ve üyeleri, TMSF başkanı ve üyeleri ile TCMB başkan ve yardımcılarının bulunduğu belirtildi.


Haber Kaynak: https://paratic.com


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı