Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Türkiye

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...Düzenleme, elektriğe çifte zam anlamına gelmiyor

Türkiye

 
 
Seçenekler
Alt 09-09-2008 20:46   #1
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
04/2008
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 1
Teşekkür (Aldı): 35


Exclamation Düzenleme, elektriğe çifte zam anlamına gelmiyorDüzenleme, elektriğe çifte zam anlamına gelmiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine geçiş sürecinde yapılan düzenlemenin, elektriğe çifte zam anlamına gelmediğini belirterek, "Piyasa koşullarının maliyetleri azaltacak şekilde gelişmesi halinde, elektrik fiyatlarında bir ucuzlama da olabilecek" dedi.

MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış'ın soru önergesine yazılı yanıt veren Güler, doğalgaz alım fiyatlarının, diğer uluslararası doğalgaz alım anlaşmalarında olduğu gibi uluslararası ham petrol ve petrol ürünleri fiyatlarına endeksli formüllerle belirlendiğini anımsattı. Güler, BOTAŞ'ın toptan satış fiyatlarında, doğalgaz alım fiyatları ve dolar kurunun en önemli belirleyici unsurlar olduğunu ifade etti. Alım fiyatları ve dolar kurundaki değişimlerin, doğalgaz toptan satış fiyatlarını etkilediğine işaret eden Güler, "Petrol fiyatlarındaki değişimin alım fiyatlarına etkisi, formül yapılarına göre, değişimi izleyen 3, 6, 9 aylık süreçlerde ortaya çıkmakta ve dolayısıyla petrol fiyatlarındaki artışlar ve düşüşler doğalgaz fiyatlarına gecikmeli olarak yansımaktadır" dedi.
Güler, BOTAŞ'ın, doğalgaz toptan satış fiyatlarını belirlerken, pazar durumu, ülkenin ekonomik şartları ve bunun gibi hususları dikkate aldığını, fiyatı, mümkün olan en makul seviyede belirleyerek, uygulamaya koyduğunu vurguladı. Güler, şunları kaydetti:
"Alım fiyatlarını etkileyen unsurlarda görülen artışların sebep olduğu doğalgaz ithalat fiyat artışları karşısında, BOTAŞ'ın basiretli bir tacir olarak fiyatlarında ayarlama yapması doğaldır.
Bununla birlikte, BOTAŞ, doğalgaz toptan satış fiyatını belirlerken, maliyetlerini oluşturan kalemlerdeki artış oranlarının yalnızca belli bir kısmını yansıtarak tüketiciye mümkün olabilecek en düşük seviyede fiyat belirlemektedir."
Bakan Güler, BOTAŞ'ın Haziran 2008'de uyguladığı doğalgaz toptan satış fiyatı ile alternatif yakıt fiyatları birim enerji bazında kıyaslandığında; fuel oilin doğalgaza göre yüzde 113, LPG'nin yüzde 341, kalorifer yakıtının yüzde 202, motorinin yüzde 338 oranında daha pahalı olduğunu bildirdi.
Maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine geçiş sürecinde yapılan düzenlemenin, elektriğe çifte zam anlamına gelmediğini ifade eden Güler, "Elektriğin satış fiyatının, maliyeti baz alınarak belirlenmesi ve 1 Temmuz'dan itibaren de güncel maliyetler baz alınarak satış fiyatının oluşturulmasını esas almaktadır. Bu uygulama, elektriğe otomatik zam yapılacağı anlamına gelmeyip, piyasa koşullarının maliyetleri azaltacak şekilde gelişmesi halinde elektrik fiyatlarında bir ucuzlama da söz konusu olabilecektir" dedi.
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau