THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Bakan Eker: TJK'da kadrolaşamam, yetkim yok

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.950
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
0
298
03-10-2008 22:25
#1
ANKARA (ANKA) - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın, Türkiye Jokey Kulübü'ndeki yolsuzluk iddiaları ve AKP'nin kadrolaştığı iddialarıyla ilgili soru önergesine ilginç bir yanıt verdi.

Bakan Eker, Türkiye Jokey Kulubü'nün Dernek statüsünde kurulduğunu ve özel hukuk tüzel kişisi olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek “iddia edilen kadrolaşma ile ilgili Bakanlığımızın herhangi bir yetkisi ve inisiyatifi bulunmamaktadır” dedi. Eker, adı sık sık yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Türkiye Jokey Kulubü hakkında, bakanlığının Teftiş Kurulu Başkanlığınca düzenlenmiş soruşturma raporu bulunduğunu ve raporda yer alan iddialarla ilgili gerekli işlemlerin yapıldığını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın Türkiye Jokey Kulubü'ndeki yolsuzluk ve kadrolaşma iddialarıyla ilgili soru önergesini yanıtladı. CHP'li Kart, Türkiye Jokey Kulubü hakkında İçişleri ve Bayındırlık Bakanlıklarının ardından Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı müfettişlerinin de yolsuzluk yapıldığına dair raporlar hazırladığını belirterek “3 Kasım 2003 tarihli soruşturma raporuna göre, TJK bünyesinde gerçekleştirilen hipodrom ve hara inşaat ihaleleri ile bazı koşu ve etkinliklerde yapılan birçok yolsuzluk ve usulsüzlük iddiasına yer verilmiştir. Raporda yapılan suçlamalar somut bulgu ve tespitlere dayalı olmasına rağmen raporların, idari ve adli gerekleri neden bugüne kadar yapılmamıştır?” sorusunu yöneltti.

-“TEMYİZ SONUCUNU BEKLİYORUZ”-

Kart'ın önergesini yanıtlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise TJK hakkında İçişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın müştereken hazırladıkları herhangi bir raporun bakanlığının kayıtlarında mevcut olmadığını söyledi. Önergede adı geçen soruşturma raporunun Bakanlığının Teftiş Kulu Başkanlığınca düzenlediğini ve raporun gereklerinin yerine getirildiğini ifade eden Bakan Eker, şunları söyledi:

“Bakanlığımız Teftiş Kurulu Başkanlığı Müfettişlerince düzenlenen soruşturma raporu ve rapora dayalı Bakan Olur'u gerekli yasal işlemler yapılmak üzere Bakanlığımız Yüksek Komiserler Kurulu'nun yazısıyla Hukuk Müşavirliğimize intikal ettirilmiştir. Sözkonusu soruşturma raporu ve Bakan Olur'un da yer alan kurum zararının sorumlular aleyhine dava açılarak hükmen tahsili için soruşturma dosyaları Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü'ne intikal ettirilmiştir. İstanbul Valiliği Defterdarlık Muhakemat Müdürlüğü tarafından bakanlığımız adına gerekli yasal işlemler yapılarak belirtilen kurum zararının tahsili için 4.05.2005 yılında Bakırköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açılmıştır. 25.12.2007 tarihli karar ile bir kısım davalılar hakkında kusurlarının bulunmaması, bir kısım davalılar hakkında ise kendilerine yapılan tebligat gereğince anaparaları ödemeleri sebebiyle açılan davanın reddine karar verilmiştir. Sözkonusu karar Bakanlığımız tarafından temyiz edilmiş olup dosya Yargıtay'da temyiz incelemesi aşamasındadır.”

-“GEREĞİNİ YAPTIK”-

Bakan Eker, CHP'li Kart'ın “Kulüp bünyesinde mevcut olan Yüksek Komiserler Kurulu'nun hazırladığı raporun gereğinin neden yapılmadığı”na ilişkin sorusuna ise “sözkonusu raporda sosyal kesim adına açılmış tüm hesapların kapatılarak TJK hesapları içinde gösterilmesi, bunun TJK tarafından kabul edilmemesi halinde, yasal yollara başvurulması kanaati bildirilmiştir. 2007 yılında da aynı konuda dile getirilen iddiaların incelenmesi sonucu düzenlenen Teftiş Kurulu'nun inceleme raporunda, Yüksek Komiserler Kurulunca anılan raporun gereğinin yerine getirildiği, sosyal kısımda gösterilen varlıkların yarış gelirlerine transferlerinin sağlandığı tespit edilmiştir. Tüm işlemler mevzuata uygun olarak yapılmış ve sözkonusu raporun gerekleri yerine getirilmiştir”karşılığını verdi.

-“KADROLAŞMA YETKİ VE İNİSİYATİFİMİZ YOK”-

Tarım Bakanı Eker, Kart'ın TJK'da kadrolaşma iddialarıyla ilgili sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Türkiye Jokey Kulübü 5253 sayılı Dernekler Kanunu'na uygun olarak dernek statüsünde kurulmuş olup, Türkiye Jokey Kulübü Derneği tüzüğü hükümlerine göre özel hukuk tüzel kişisi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.Bakanlığımıza idari bağlılığı bulunmadığından iddia edilen kadrolaşma ile ilgili Bakanlığımızın herhangi bir yetkisi ve inisiyatifi bulunmamaktadır.Bakanlığımızca Türkiye Jokey Kulübünün merkezi ile teşkilatı olan diğer yerler ve hipodromlardaki teknik, idari, inzibati ve diğer her türlü muamelat, kayıt ve hesapların normal denetimleri yapılmakta olup, bakanlık makamı oluruyla görevlendirilen murakıplarda yönetim kurulu toplantılarına devamlı iştirak etmektedir.”
#diger .igg:link,#diger .igg:active,#diger .igg:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#446aca;text-decoration:underline}#diger .igg:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#cb1717;text-decoration:underline}#diger .nA:link,#diger .nA:active,#diger .nA:visited{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nA:hover{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nD:link,#diger .nD:active,#diger .nD:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .nD:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .i{border-bottom:1px solid #cecece;margin:0 20px 0 20px;padding:0 10px 0 10px;color:#666}#diger .iG{padding:0 10px 0 10px;color:#666}

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler