THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

11:20 Başkale'de 5 saatlik hasta kurtarma operasyonu

Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
178
Teşekkür (Aldı):
389
Ticaret:
(0) %
03-01-2009 14:37
#1
Arrow
11:20 Başkale'de 5 saatlik hasta kurtarma operasyonu
Van'ın Başkale ilçesinde böbrek hastası kadın, 5 saat süren yol açma çalışmalarından sonra hastaneye getirildi. Yol açma çalışmaları sırasında sağlık ve karla mücadele ekipleri zor anlar yaşadı.

Alınan bilgiye göre, ilçenin Ilıcak köyünde oturan ve haftada 2 kez diyaliz ünitesine girmesi gereken 45 yaşındaki Kamile Ayhan, yolların kapalı olması nedeniyle hastaneye gidemedi. Ayhan'ın aniden rahatsızlanması üzerine durum telefonla Kaymakam Yunus Kalaycı'ya bildirildi.

Kaymakam Kalaycı'nın talimatıyla, Devlet hastanesine ait tam teşeküllü bir ambulans ve özel idare karla mücadele ekipleri hazırlandı.

Zaman zaman tipiye dönüşen kar yağışı altında hareket eden karla mücadele ekiplerini ambülans takip etti. Yaklaşık 5 saat süren zorlu çalışmadan sonra güzergahtaki 7 köyün yolu açılarak Ilıcak köyüne ulaşıldı.

Böbrek hastası, 45 yaşındaki Kamile Ayhan, sağlık ekiplerince ambulansa alınarak Devlet Hastanesine getirildi.
Eksi 24 derece soğukta sürdürülen yol açma çalışmaları sırasında kara saplanan ambulans, doktor ve ambulansta bulunanlar tarafından itilerek çıkarıldı. Kar kalınlığının ise yer yer 1 metreye ulaştığı gözlendi.

Hastanın eşi Zeki Ayhan, “2 günden beri yollarımız kapalı olduğu için hastaneye gidemiyorduk. Bunun üzerine durumu hemen kaymakamımıza bildirdik. Hava koşulları nedeniyle ekiplerin geleceğinden pek ümitli değildim. Ekipleri köyde görünce gözlerime inanamadım. 2 yıl önce yine böyle bir günde aniden rahatsızlanan 10 yaşındaki diyaliz hastası oğlum Şahin'i hastaneye ***üremedik. Acılar içinde kıvranarak yaşamını yitirdi. Bir an ben bunu düşünürken acaba
ekipler gelmeyecek eşimde hayatını kaybedecek diye korktum. Kaymakamımıza ve tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Yol açma ve kurtarma çalışmalarını telefonla takip ederek bilgi alan Kaymakam Yunus Kalaycı, “son günlerdeki kar yağışından sonra çoğu köylerimizin yolu ulaşıma kapandı. Ekiplerimiz gece gündüz olmak üzere çift vardiya halinde bu yolları açmaya çalışıyor. Ilıcak köyümüzde hasta bir kadının olduğu bilgisini aldıktan sonra öncelikle kar temizleme araçlarımızı ve tam donanımlı bir ambulansımızı bu köyümüze yönlendirdik. Ekiplerimiz yaklaşık 5 saatlik zorlu karla mücadeleden sonra hastaya kazasız belasız ulaştığı için çok sevinçliyim. İnşallah hastanızın sağlık durumu düzelecek ve yeniden çocuklarının arasına dönecektir. Bizler burada vatandaşlarımız için her türlü şartta hizmet etmek için varız” diye konuştu.
---------------------
T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler