THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

16:33 'Madımak vahşeti acı bir provokasyon'

Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
178
Teşekkür (Aldı):
389
Ticaret:
(0) %
04-01-2009 00:30
#1
Arrow
16:33 'Madımak vahşeti acı bir provokasyon'
KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Madımak’ta yaşanan vahşetin provokasyon olduğunu, öncesinde Bingöl'de 33 askerimizin şehit edilmesi ve sonrasında Erzincan Başbağlar'da 30 köylünün katledilmesiyle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Günay, olayın üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen, burada en küçük bir anı plaketi, en küçük bir hatırlatma, ibret vesilesi olarak levha ya da bir yazı olmamasını eleştirdi, “Neredeyse yaşanan acı ile alay edercesine bir takım işyerleri işletmeler açıldı” dedi.

Dün geceyi Uludağ’daki butik otellerden Uslan Otel'de geçiren bugün ise burada bulunan işletmelerin yöneticileri ile bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Türkiye Cumhuriyeti olarak, ülkenin özgürlükçülüğü, çoğulculuğu konusunda somut adımlar atması niyet ve kararında olduklarını söyleyen Günay, şöyle konuştu:

“Türkiye, geçmiş yıllarda özgürlükleri önemli ölçüde ve çoğulculuğu yok saymaya çalışan tekelci bir takım yönetimlerin yaşattığı bazı sıkıntılarla yüzyüze geldi. Bu yaraları sararken yeni kavgalar üretmek, yeni çekişmeler yaratmak niyetinde değiliz.”

Bu nedenle bir kesimin acısını sarıp dindirmeye çalışırken, yeni tartışmalardan, spekülasyon konularından özellikle uzak durmak gerektiğine dikkat çeken Günay, “Madımak da bunlar arasında önemli bir konu. 15 yıl kadar önce gerçekten Türk insanını utandıran Türkiye'de yaşayan herkesi kamusuyla özeliyle toplumu ile bireyi ile utandıran bir acı bir provakasyondur. Bir saldırı, bir vahşet yaşandı” dedi. Günay şöyle devam etti:

“Şimdi burada yeni bir düzenlemeyi biz dile getirmiştik. İlgili bakan arkadaşlarımız yardımcı olmaya çalışıyorlar. Valilik, belediye işbirliği içinde yeni tartışmalar açmaksızın, makul olanlar içinde yeni bir düzenlemeye kavuşturmaya çalışıyoruz. Burada biz şu andaki lokantanın bulunduğu yerde önümüzdeki süreçte bir tahliye işlemi yaşanacak. Ocak ayı içinde burada bir boşaltma olursa bizim talip olabileceğimizi ben daha önce ifade ettim. Döner sermaye işletmesi amacıyla bir anıevi, bir kitabevi düşüncemiz var. Bunu da vali beyle görüştüm. O da bugün basına ifade etmiş. Orada yaşanan acıları unutmadığımıza ilişkin bir düzenleme yapacağımızı düşünüyorum.”

‘ÖNCE BİNGÖL SONRA BAŞBAĞLAR’

Bu yaşanan acıların yalnızca Sivas'ta yaşanan acılardan ibaret olmadığını vurgulayan Günay, “Aynı tarihlerde 40 gün içinde önce mayısın sonunda Bingöl’de 33 tane ******muz öldü. Askerlik görevlerini tamamlamış olan başları traşlı asker oldukları belli bir minibüse doldurulmuşlar, büyük bir merkeze gönderilirken 33 ******muz öldü. Orada da canımız yandı. Sonra Sivas’ta 37 insanımız yakıldı. Orada da canımız yandı. Bir hafta sonra Başbağlar’da yeni bir saldırı oldu. Yine bir hain saldırı oldu. 30 insanımız orada öldü. Yani aynı 40 gün içinde karanlık provakatif tuzağı içinde 100’e yakın canımız kayboldu gitti. Bunlardan birini hatırlayıp diğerini unutmak olmaz. Bunların hepsi bizim. Bingöl’de ölen çocuklar, Başbağlar'da ölen köylüler, Sivas’ta ölen aydınlar, hepsi bizim. Hepsinin unutulmaması gereken tarihleri yazarız bir duvara, dileyen önüne bir karanfil bırakır, dileyen bir anı defterine imza atar ama diğer bölümlerde de kitap sergi gibi düzenlemeler yaparız. Bu bir ibret vesilesi olur. Bir daha böyle acılar yaşamayalım” dedi. ‘Bütünlüğümüz güçlensin’ diyen Günay şunları söyledi:

“Bu tuzaklara düşmeyelim diye belleğimizde ve yüreğimizde yer alır. Sanıyorum herkes açısından makuldur. Sanıyorum Sivas halkının anlayışı ile yakında böyle bir düzenleme yapacağız.”

‘SORUNLARDA HERKES HEMFİKİR’

Uludağ’da yaptığı incelemeler hakkında bilgi veren Bakan Günay, buradaki sorunlarda otel işletmecilerinin ve kamu yöneticilerinin hemfikir olduğunu söyledi. Uludağ’da kamuya ait misafirhaneler ile bazı turizm merkezlerinin yıkılabileceğini belirten Günay, şöyle dedi:

“Burada birinci ve ikinci bölge arasında koordinasyon ve adaptasyon ihtiyacı var. Bunu tamamlayacağız. Başlamış olan turizm bölgesi ilanının hukuki sürecini yakın zamanda almaya çalışacağız. Uludağ bir kış turizmi merkezi olmakla birlikte, potansiyelini öteki aylara yayması konusunda ciddi bir ihtiyaca gereksinim var. O yüzden kongre, seminer ve toplantı turizminin potansiyel olarak gelişmesi için yeni ortak kullanım alanlarına ihtiyaç var. Burada, bahar ve yaz mevsiminde de spor kulüplerinin barınmasını sağlayacağız. Dünyadaki gelişmelere göre Uludağ’ın yeni bir tanıtıma ihtiyacı var. Bu nedenle uluslararası turizm fuarlarında Uludağ ve Bursa’ya yer vermek, özel desdinasyon broşürü tanıtımı için çaba sarf edeceğiz.”

Günay, sorunlarını belirledikleri Uludağ’da yapılacak planlı çalışma ile 2009- 2010 yılında problemlerin çözümleneceğini de kaydetti. Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında yaşanan yetki kargaşasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Günay, “Zaten Çevre ve Orman Bakanlığı yoğun turizm hareketliliğinin yaşadığı bölgeyi, Milli Parklar'dan çıkartıp, Turizm Bölgesi ilan etme konusunda bir adım atmıştı. Burada bir yargı konusu var. Buradaki çerçeveyi yargıya iyi anlatmak için çalışacağız. Süreç sonuçlandığında sanıyorum ki, bu yetki çoğulculuğu ortadan kalkmış olacak ve burada tekil bir irade ortaya çıkmış olacak” dedi. Günay, Uludağ’daki yeni teleferik projesine çevrecilerin gösterdiği tepkiye ise, “Ben Kültür ve Turizm Bakanıyım ama çevreciyim. Çevreciliği doğadan ve insandan yana kullanırım. Karşı çıkanlar bundan önce neredeydi. Uludağ’da bu kadar sorun yaşanırken” karşılığını verdi.

Sokak hayvanlarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Günay, çevreci arkadaşların üzerinde durduğu sokak hayvanlarının ölmemesi için barınak ihtiyacı olduğunu söyledi.
---------------------








T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*
meko93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Döиüşü σLмαуαи уσLdαи
Mesajlar:
909
Konular:
101
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
80
Ticaret:
(0) %
04-01-2009 01:09
#2
saol bilgi için
---------------------
Eğer bir gün
Deplasman yolunda
Ölürsem otobüs ortasında
Fenerbahçe uğruna
Can verdiğimizi
Mezarın taşına

İğneleyin
Söylemeyin
Duymasın sevdiğim
Dayanamaz
Böyle bir acıya
Deplasmanda diyin uzaklarda diyin
Öldüğümü söylemeyin...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler