THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

17:07 Tuz Gölü’nü kurtaracak proje hayata geçiyor

Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
178
Teşekkür (Aldı):
389
Ticaret:
(0) %
04-01-2009 00:36
#1
Arrow
17:07 Tuz Gölü’nü kurtaracak proje hayata geçiyor
KONYA Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve Tuz Gölü ekoloji üzerindeki olumlu etkisi ile Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden biri olan Konya Atıksu Arıtma Tesisleri’nde test işlemleri başladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Tuz Gölü’nün kurtulması açısından önemli olan tesisin AB standartlarına uygun arıtma yapacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Konya Atıksu Arıtma Tesisleri’nin Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden biri olarak kabul edildiğini vurguladı.

Tesisin devreye girmesiyle Konya’nın atıksularının Tuz Gölü için tehdit olmaktan çıkacağını kaydeden Başkan Akyürek, tesisin AB standartlarına uygun arıtma yapacağını söyledi. Konya atık sularının artık insan ve çevre sağlığına uygun olarak arıtılacağını ve arıtma çamurundan elde edilecek enerji ile tesisin elektrik ihtiyacının büyük ölçüde karşılanacağını vurgulayan Akyürek, “Bugüne kadar kentsel kanalizasyon hatlarından 3 bin milimetrelik kolektörde toplanan atık sular terfi merkezi ile yükseltilerek Keçili Deresi’ne deşarj edilmekteydi. Tesiste su tutma işlemi başlayınca, mevcut terfi merkezi devreden çıkarılarak atıksular tesise yönlendirildi. Su alma yapısından mekanik arıtma ünitelerine geçen atık sular daha sonra ileri biyolojik arıtma ünitelerine geçmektedir. Biyolojik olarak arıtılan atık sular ultraviyole ile dezenfeksiyon işlemine tabi tutularak deşarj kanalına iletilecektir” dedi.

ARITILMIŞ SU TARIMDA KULLANILACAK

Küresel ısınmanın çevreyi tehdit ettiği günümüzde tesisten çıkacak yıllık 50 milyon metreküp arıtılmış suyun tarımsal sulamada ve şahrin yeşil alanlarının sulanmasında kullanılacağını kaydeden Akyürek, ayrıca tesisten çıkacak çamurun havasız çürütme sonucu gübre haline geleceğini, bunun da çoraklaşmanın yoğun olduğu bölgelerde kullanılabileceğini ifade etti.

TUZ GÖLÜ KURTULUYOR

50 milyon YTL’ye mal olan ve günde 200 bin metreküp atıksu işleyecek tesisin test işlemlerinin ardından kısa süre içinde arıtma faaliyetine başlayacağını ifade eden Akyürek, “Konya modern bir arıtma tesisine kavuştu. Bu gelişme şehrimiz açısından olduğu kadar Tuz Gölü’nün kurtulması için de önemli bir adımdır. Tesisin hem ülkemize hem de Konyamıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
---------------------
T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*
ecqho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
1.107
Konular:
9
Teşekkür (Etti):
194
Teşekkür (Aldı):
39
Ticaret:
(0) %
04-01-2009 00:40
#2
hmmmmm
---------------------
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
Sanma şâhım herkesi sen sadıkâne yâr olur

Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur.

Sadıkâne belki ol âlemde serdâr olur

Yâr olur ağyâr olur serdâr olur dîdâr olur...


meko93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Döиüşü σLмαуαи уσLdαи
Mesajlar:
909
Konular:
101
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
80
Ticaret:
(0) %
04-01-2009 01:05
#3
bilgi için teşekkürler
---------------------
Eğer bir gün
Deplasman yolunda
Ölürsem otobüs ortasında
Fenerbahçe uğruna
Can verdiğimizi
Mezarın taşına

İğneleyin
Söylemeyin
Duymasın sevdiğim
Dayanamaz
Böyle bir acıya
Deplasmanda diyin uzaklarda diyin
Öldüğümü söylemeyin...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler