THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Diplomasi, İsrail Ordusuna Birkaç Gün Daha Kazandıracak

freedomK11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Istanbul
Yaş:
38
Mesajlar:
1.927
Konular:
804
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
105
Ticaret:
(0) %
06-01-2009 12:21
#1
Diplomasi, İsrail Ordusuna Birkaç Gün Daha Kazandıracak
Uluslararası kamuoyunun ateşkes için İsrail'e yönelik baskılarını artırmasının, İsrail ordusuna Hamas'ı vurmak ve zayıflatmak için birkaç gün daha kazandıracağı belirtiliyor. İsrailli diplomatlar, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Avrupa Birliği Troykası'nın dışişleri bakanlarından oluşan heyetinin bugün başladıkları bölge turlarının ve Çarşamba günü gerçekleşecek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısının İsrail'e yönelik baskıyı artıracağını düşünüyor.

İsrail'in Haaretz gazetesinde yer alan habere göre İsrailli diplomatlar, Washington yönetiminde de saldırıları sonlandırmaya yönelik bir eğilim olduğunu belirtiyor. Amerikan yönetimi en azından yeni başkan Barack Obama 20 Ocak'ta göreve başlayana kadar krizin çözülmesini istiyor.

Diplomatlara göre İsrail, Sarkozy ve AB heyetine farklı mesajlar verecek. AB dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg başkanlık ettiği AB heyetinde ayrıca önceki dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, bir sonraki dönem başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile birlikte AB Dış Politika Şefi Javier Solana ve dış ilişkilerden sorumlu komisyoncu Benita Ferrero-Waldner bulunuyor.

Diplomatlara göre İsrail'in vereceği ilk mesaj, Hamas'ı zayıflatmak için zaman istemek olacak. Ayrıca İsrail'in, Gazze Şeridi ile Mısır arasında Hamas'ın tünellerle silah kaçırmasını önleyecek Mısır ve ABD arasında uzlaşılmış bir mekanizma kurulmasını isteyeceği belirtiliyor. Bu mekanizma konusunda anlaşma sağlanması halinde operasyonunun erken bitebileceği belirtiliyor. Ayrıca mekanizmanın Mısır tarafından kurulması ve böylece Hamas'ın bu mekanizmanın bir parçası olmaması sağlanacak.

İsrail'in ikinci mesajı ise operasyonun, Filistin Otoritesi Başkanı Mahmud Abbas'ı güçlendirmek, Gazze'nin Filistin Otoritesi'ne devredilmesini sağlamak veya otoriteyi Gazze sınırına geri getirmekle ilgisi bulunmadığı şeklinde olacak. Diplomatlara göre uluslararası kamuoyu, İsrail'in operasyonunu diğer bazı sorunları çözmek için de kullanmaya çalışıyor. Ancak İsrail yönetiminin buna sıcak bakmadığı kaydediliyor.

İsrail'in diplomatlardan talep edeceği bir başka madde ise Hamas ile sağlanacak ateşkesin, diplomatik bir anlaşma formatında olmaması. İsrail, aksi takdirde Hamas'ın meşrulaşacağına inanıyor. İsrail'in talebi, üçüncü bir tarafın Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırılarını durdurmasını sağlayacağı bir ateşkes olacak.

İsrail yönetimi ayrıca Sarkozy ve AB heyetinin, operasyonun durdurulması yönündeki taleplerine karşı çıkacak. Çünkü İsrail'in bu şekilde Hamas'ın yeni saldırılar düzenlemek için vakit kazanacağına inandığı belirtiliyor.

İsrailli diplomatlara göre Arap dünyasında ve diğer ülkelerde düzenlenen protesto gösterilerinin de İsrail'e bir etkisi ya da baskısı olmadı. Yapılan kınamalar ve saldırıyı durdurma çağrıları hep açıklama şeklinde kaldı ve İsrail yönetimini etkilemedi.
---------------------
Hayat Bir Yapraktır Elbet Bir Gün Solacak
En Güzel Anılar Yaşadığımız Bu Anlarda Kalacak !!!
TheFreeDom K11

ALLAH Israil Ve Israile Usaklik Edenleri Asla Affetmeyecek...

Inanin KokaKola Icmezseniz Olmezsiniz.

Ilk Okulda Bosuna Ogretmediler " YERLI MALI YURDUN MALI HERKES ONU KULLANMALI " Diye


Rutbe Almak Icin Bos Mesaj Yazacagina Paylasacak Bisey Bul Konu Ac. Her Zaman Paylasilacak Bisey Mutlaka Vardir.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler