THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

İddialara Vergi Dairesi'nden cevap

Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
178
Teşekkür (Aldı):
389
Ticaret:
(0) %
06-01-2009 17:08
#1
Arrow
İddialara Vergi Dairesi'nden cevap
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, “içki üretimi yapan bir şirkete ayrıcalık yapıldığı” yönündeki haberlere ilişkin olarak, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının, adı geçen mükellefleri kayırmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Koç, mükellefleri tespit etmekle, vergileri tarh ve tahakkuk ettirip tahsil etmekle görevli olan Vergi Dairesi Müdürlüğünün, serbest bölgelere yapılacak olan mal teslimlerinin Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) tabi olduğu ve ihracat istisnası kapsamında değerlendirilemeyeceği düşüncesinden hareketle gerekli işlemleri tamamladığı ve ödeme emirlerini 5 Ekim 2007 tarihi itibariyle tebliğ ettiğini belirtti.

Mükellefin, sözü edilen ödeme emirlerinin haksız olduğunu öne sürmesi ve bu konuda kendilerinin de tereddüte düşmesi üzerine, konunun aydınlığa kavuşturulması için durumun yazılı olarak Gelir İdaresi Başkanlığına iletildiğini kaydeden Koç, mükellefin telafisi mümkün olmayacak herhangi bir haksız uygulama ile karşı karşıya kalmaması için, ödeme emirlerinin işleme konulmasından, Bakanlıktan yazılı görüş gelinceye kadar vazgeçildiğini bildirdi.
Koç, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının, adı geçen mükellefleri kayırmasının söz konusu olmadığını ve 18 Nisan 2008 tarihinde ödeme emirlerinin tebliğ edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Olay tarihi itibariyle Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı görevini yürütmekte olan Sayın Vergi Dairesi Başkanının da herhangi bir mükellefi kayırması söz konusu değildir. Nitekim, 'söz konusu işlemin ÖTV'ye tabi olduğu ve mutlaka vergilendirilmesi gerektiğine' dair yazılı görüş, aynı kişinin halen Başkanlığını sürdürmekte olduğu Gelir İdaresi Başkanlığınca verilmiştir. Dahası, işleme konulmasından geçici olarak sarfı nazar edilen ödeme emirlerinin dayanağını teşkil tarhiyatlar da Sayın Başkanın, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığını yürüttüğü dönemde, onun yönetiminde olan birimler tarafından yapılmıştır. Dolayısıyla, mükellefin kayrılması düşünülmüş olsaydı daha baştan söz konusu tarhiyatların hiç yapılmaması gibi bir durumla karşılaşılmış olması gerekirdi.”

“İŞLEYİŞ ZİNCİRİNE UYULMADIĞI İDDİALARI HAYAL ÜRÜNÜ”

Ortadan kaldırılan veya silinen herhangi bir vergi borcunun söz konusu olmadığını vurgulayan Koç, konuya ilişkin hukuki mücadelenin devam ettiğini belirttiği açıklamasında, şu değerlendirmelere yer verdi:
“Sözü edilen işlem yapılırken, 'Gelir İdaresinde olması gereken işleyiş zincirine uyulmadığı, evrakın ilgili Vergi Dairesi Başkanı, Tahsilat Daire Başkanı, sorumlu Gelir İdaresi Başkan Yardımcısının onayından geçirilmediği' iddialarının tamamen hayal ürünü olduğu ise izahtan varestedir. Zira, Başkanlığımızda Tahsilat Daire Başkanı, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı şeklinde herhangi bir kadro bulunmamaktadır. Büyük Mükellefler Vergi Dairesindeki birimler memur, şef, müdür yardımcısı, müdür, grup müdürü ve vergi dairesi başkanından oluşmaktadır ve düzenlenmiş olan evrak, bu aşamaların tamamından geçmiş bulunmaktadır.”
---------------------
T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler