THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

"Periyodik kontroller yapılmazsa ölümler devam eder"

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
06-01-2009 21:30
#1
"Periyodik kontroller yapılmazsa ölümler devam eder"
Yılbaşı gecesi yaşanan ve 7 gencin ölümüyle sonuçlanan doğalgaz faciasından sonra yine Ankara'da doğalgazdan zehirlenen bir kişi hayatını kaybetti. Üst üste gelen zehirlenmeler önlemlerin yeterince alınıp alınmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz ise periyodik kontrollerin yapılmaması durumunda ölümlerin devam edeceğini söylüyor.


Ankara'nın Sincan İlçesi'nde doğalgazdan sızan gazdan yine bir kişi hayatını kaybederken, olayın kullanıcı hatasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz, doğalgaz şirketlerinin halen periyodik bakım yapmadığını anımsatarak, "Periyodik kontroller eğer yapılmamaya devam ederse bu ölümler devam edecektir. Periyodik bakımlar borularından bacaya kadar her dönem yapılması gerekmektedir ve bu hususta bağlayıcı mevzuatlar oluşturtmalıdır" dedi.
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Emin Koramaz, Sincan'da yaşanan olayın tamamen kullanıcı hatası olduğuna dikkat çekti. Dairenin içinde şofbenin ara bağlantı borusunun çıkartıldığını ve bacadan soğuk gelmesin diye bacanın kağıtla tıkandığını kaydeden Koramaz, "Bu tür vahim olaylar bir uyarıyı daha gerekli kılıyor. Doğalgaz firmaları, doğalgazı dairelere bağladıktan sonra, 'görevimizi yaptık' diyerek gidiyor. Bunların hem sayaç ödeme dönemleri ve doğal gaz fatura ödenmesi dönemlerinde zamanında zaman kontrol edilmesi gerekiyor" dedi.


"Uyarılmalarına karşın bakım yapılmaması düşündürücü"
Periyodik olarak doğalgaz bağlantıları ve daire içindeki boru ve bacaların kontrol edilmesinin gereklilik olduğunun altını çizen Koramaz, "Periyodik denetimler yapılmadığı müddetçe bu acıların önüne geçilmesi mümkün değil. Bu konuda defalarca EPDK ve gaz alma şirketleri uyarılmasına rağmen olumlu bir gelişme olmaması da düşündürücü" diye konuştu. Doğalgaz hatlarının bir daireye ya da binaya bağlı olmadığını, sistemin bütünleşik olduğunu anımsatan Koramaz, "Sistemin bütünleşikliği dolayısıyla bir dairedeki olay tüm binada yaşayanları etkileyeceği göz önüne alınırsa periyodik bakımlar; borularından bacaya kadar her dönem yapılması gerekmektedir ve bu hususta bağlayıcı mevzuatlar oluşturtmalıdır" diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler