THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

"Asimilasyon sofrasına oturmayacağız''

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
06-01-2009 21:37
#1
"Asimilasyon sofrasına oturmayacağız''
AKP tarafından organize edilen "Alevi İftarı"na Cem Vakfı, Ehlibeyt Vakfı ve benzeri birkaç kurumun katılacaklarını bildirmesi Alevilerden tepki aldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, "Biz Aleviler, AKP'nin asimilasyon sofrasına oturmayacağız" diyerek tepkilerini ortaya koydu. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Ali Balkız ise AKP'yi Alevileri bölmeye çalışmakla suçladı.


AKP tarafından organize edilen "Alevi İftarı"na Cem Vakfı, Ehlibeyt vakfı ve benzeri birkaç kurumun katılacaklarını bildirmesi Alevilerden tepki aldı. Alevilerin matem ayı olan Muarrem ayında orucun tutan Aleviler için geçen yıl Ankara'da iftar veren AKP bu yıl iftarı İstanbul'da Feshane'de düzenliyor. "Alevi İftarı"na başta Cem Vakfı, Ehlibeyt vakfı gibi kurumların katılacaklarını bildirmesi Alevilerden büyük tepki aldı.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir yıl önceki yemeğe katılmayan Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan'ın, bu yıl iftarda bulunacağını söylediğini belirterek, "Bu buluşma Dolmabahçe Sarayı'ndaki hangi gizli pazarlıkların meyvesidir?" diye sordu. Doğan'ın 2 Temmuz, Maraş Katliamı gibi anmalarının hiçbirinde yer almadığını ve kendisine politik bir gelecek kurmak istediğini belirten Gümüş, "Geçen yıl 'Bu iş hallolursa Süleymaniye'de şükür namazı kılacağım' diyerek aslında niteliğini ortaya koyan Reha Çamuroğlu'nun üstlendiği misyonun Alevilerin sorunlarını çözmek değil Alevilerin asimilasyonuna ortaklık olduğu görülecektir" dedi.
Gümüş, yıllardır bedel ödeyerek Alevilerin kimlik mücadelesini verdiklerini vurgulayarak, "Biz Aleviler, AKP'nin asimilasyon sofrasına oturmayacağız. Kendisine Alevi diyen, Kerbela'nın acısını yüreğinde hisseden tüm Alevi canlarımızı da bu utanç sofrasında bulunmamaya çağırıyoruz" dedi.

ABF: AKP Alevileri bölmeye çalışıyor

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız ise Cem Vakfı'na yönelik olarak eleştirilerde bulunarak AKP ve Cem Vakfı'nın Alevileri kendi içlerinde bölmeyi ve etkisizleştirmeyi amaçladığını savundu. Balkız, AKP'nin "Alevi İslam"ı yaratmayı çabaladığını ifade ederek, "Alevi İslam denilen şey; Ilımlı İslam'dır. Bu proje ABD'ye aittir. Her ABD projesi gibi tehlikelidir. Şeriata doğru sürüklenmek istenen Türkiye'de, Aleviler de bu proje kapsamına alınmak istenmektedir" dedi.

"Bu iftar Aleviliğin asimilasyonun bir parçasıdır"

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ise Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan'a yüklenerek, derdinin hak almak değil para almak olduğunu savundu. Kenanoğlu, AKP'nin Alevi İslam'ı oluşturmaya çalıştığını ileri sürerek, "Biz Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği olarak bu iftarı Aleviliğinin asimilasyonun bir parçası , Alevilerin 9 Kasım' da Ankara' da haykırdığı talepler konusunda hiçbir adım atmayan AKP'nin seçimler öncesindeki bir siyasi şovu olarak görüyor ve bu İftara katılmayacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz" dedi.
By !sTiLa ~ paSha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2009
Nereden:
ANKARA/ULUS
Yaş:
33
Mesajlar:
916
Konular:
9
Teşekkür (Etti):
25
Teşekkür (Aldı):
32
Ticaret:
(0) %
10-01-2009 15:08
#2
paylaşım güzel tebrikler
--------------------- [youtube]S0PtZUoHbN0[/youtube]


ÖLÜNÜZÜ DİRİNİZİ,HER GÜN BİRİNİZİ,BİR GÜN HEPİNİZİ KÖKÜNDEN KAZIYACAĞIZ

Polat: Terörü sen yaratmadınmı ?İskender: Kötü mü yaptık? terör olmasaydı bu ülkenin çocukları bayarağın ne anlama geldiğini unuturlardı.Polat: Terör Olmasaydı bayrak gönderde gönüllerde olurdu! Tabutların üstünde değil! Siz hırsızlığı adet edinmişsiniz. kreptoman olmuşsunuz. Bayrağı hırsınıza ve hırsızlığınza adet edinmeyin.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler