THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

TeRör örgüTü 1 mayıSTa takSimde poLisLe CaTıSaCak

CaLLouS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2009
Mesajlar:
3.026
Konular:
1076
Teşekkür (Etti):
191
Teşekkür (Aldı):
1190
Ticaret:
(0) %
3
344
30-04-2009 02:34
#1
Exclamation
TeRör örgüTü 1 mayıSTa takSimde poLisLe CaTıSaCak


Vali Güler
: "Bölücü örgüt mensuplarının Taksim'de polisle çatışmaya hazırlandığı yolunda elimizde istihbarat bilgileri var."

İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, İl Emniyet Kurulu'nda alınan 1 Mayıs önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Lice'de maydana gelen menfur olayda hayatlarını kaybeden Mehmetçikler için üzüntü ve acılarını ifade ederek başlayan Güler, bütün şehitlere rahmet, ailelerine de başsağlığı dileğinde bulundu. Vali Güler, "1 Mayıs'ın Emek ve Dayanışma Günü olarak resmi tatil hüviyetiyle daha görkemli, heyecanlı ve anlamına uygun şekilde kutlanmış olacağını ifade ederek,"Geçmiş yıllarda yaşanmış çok kötü görüntüler var.

Gerginliklerin kaynağı gibi gösteriliyordu. Çekişmenin, kavganın, bir takım kötü görüntelerin sergilenmesi hem İstanbul için, hem ülkemiz için iyi olmuyor. Emniyet güçlerinin bu konuda vatandaşlarımızla, işçiyle karşı karşıya gelmesi gibi bir takım sonuçlar yaratıyordu. Bütün bunların olmasını istemiyoruz. Artık 1 Mayıs emek ve dayanışmanın günü olarak kutlansın, kardeşliğin, barışın hoşgörünün dayanışmanın günü olarak kutlansın"dedi.

Güler, bu yıl yine Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK, TMMOB ve TTB'nin 1 Mayıs'ın Taksim alanında kutlanması için yoğun talepte bulunduğunu söyleyerek,"İstanbul'da geniş katılımlı toplantıların veya anma gibi etkinliklerin yapılacağı alanlar belirlenmiştir. Taksim'de bunların içinde olmadığını hep ifade etmiştik.

Bu sene elbette ki geçmiş yıllarda Taksim'de yaşanan kötü olayların hatırasını yaşatmak anlamında, her sene yapıldığı gibi sendikalarımızın talepleri oldu. Taksim'de bu mitingin veya anma törenlerinin yapılması yönündeki taleplere valilik olarak uygun cevap vermedik. Hiçbir sendika ve konfederasyon için bu talepler uygun görülmemiştir.

Ancak temsili olarak sendikalarımızın yöneticilerinin, temsilcilerinin, delegelerinin oluşturduğu makul sayıyı aşmamak üzere anmanın,saygı duruşunda bulunmamın çiçek bırakmanın basın açıklaması yapmanın mümkün olduğunu ifade etmiştik" dedi.

"KENDİLERİNİ ÇİÇEKLE KARŞILAYACAĞIZ"
Türk-İş'in bu konuda kendilerine müracaatta bulunduğunu belirten Güler, "1 Mayıs Cuma günü saat 08.30-09.30 arasında Birleşik Kamu İşverenleri Sendikası'nın katılacağı bir çelenk bırakma, saygı duruşunda bulunma ve Kazancı Yokuşu'nda çiçek bırakacaklar ve basın açıklamasında bulunacaklar.

Daha sonra Kadıköy Meydanı'nda Türk-İş'e miting yapmak üzere izin verilmiştir. Saat 10.00-11.00 arasında Hak-İş Konfederasyonu ile yöneticileri makul bir sayıda Taksim'e gelecekler. Çelenk bırakacaklar, saygı duruşunda bulunacaklar, basın açıklaması yapacaklar. Biraz önce DİSK ve KESK onlarla birlikte bu etkinliği yapmak isteyen TMMOB ve TTB adına kendileriyle görüştüm. Onları da 1 Mayıs'ta Taksim'e bekliyoruz. Taksim bu türde anmaların yapılması için yasak konulan bir alan değil.

Ancak geniş katılımlı toplantıları müsait olmadığı için DİSK'e ve KESK'e de bu konudaki davetimizi buradan tekrar ifade ediyorum. Onların da değerlendireceklerini biliyorum. Bu sene İstanbul'da bu kötü görüntüleri yaratmayalım. Kendilerini çiçekle karşılayacağız. Emek ve Dayanışma gününün anlamına uygun bir şekilde kendilerini çiçekle karşılayacağız"dedi.


GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Vali Güler, 1 Mayıs günü bazı illegal bölücü grupların, Taksim'de etkinlik yapmak istediklerini bildiklerini ifade ederek, "Bu senede böyle bir girişimde bulunacağı konusunda elimizde istihbari bilgiler var. Geçtiğimiz senede maalesef yüzünü kapatmak suretiyle polise taş, molotofkokteyli, çelik bilyeler, sapan taşıyla saldıranlar, taşları sökenler, bankaları dükkanları evleri yağmalayanlar, polisle çatışmaya girenler oldu. Bunlara karşılık poliste kanuni gereğini yapmak zorunda kaldı.

Polise saldırıya yeltenilmediği, polise saldırılmadığı,polise direnilmediği taktirde asla zor kullanılmayacaktır.Polisin zor kullanma yetkisinin sınırlarına gelinmediği taktirde, polis asla zor kullanmayacak. Biz zor kullanma meraklısı değiliz. Polisimiz halkın huzurunu ve kamu düzeninin sağlamakla mükelleftir. Polisinde jandarmanında kendi kuruluş kanunlarından kaynaklanan zor kullanma yetkisi vardır.

Jandarma teşkilat kanunu ve buna bağlı çıkan yönetmelikte toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunun ilgili maddeleri polisin ne zaman zor kullanacağı ve nereye kadar zor kullanacağı bellidir. Biz güç kullanmaktan yana değiliz. Onun için bu işle ilgili hiçbir konuyu telaffuz etmekten yana değilim.

İşçi arkadaşlarımızın da polisle karşı karşıya gelmesini asla istemiyorum. Ancak bazı illegal kuruluşlar, bölücü kuruluşlar bu günleri bahane ederek, işçilerimizin o kalabalıklarını bugünlerde bir araya gelmelerini fırsat bilerek arkasına sığınarak, polisimizle çatışmanın yasadığı eylemlerini gerçekleştirmenin bir fırsatı olarak değerlendiriyorlar.Bunun da yapılmamasını istiyoruz.

İşçi kuruluşlarımızın bu anlamda onların kendilerinden cesaret alamayacak bir duyarlılık içerisinde olmalarını bekliyoruz"diye konuştu.
Yasadışı illegal ve bölücü örgütlerin eylemlerine karşı tedbirler aldıklarını söyleyen Güler, kanunun sınırları içerisinde, hukuk devleti kuralları içerisinde, elbette kanunun gereğini yapacaklarını söyledi.

Polise saldırılmadığı müddetçe zor kullanmanın söz konusu olmayacağını belirten Güler, "Bir anlamda provakasyona müsait görülen konular var. Onların bazıları tarafından bir fırsat olarak kullanılmasına mani olunması gerekiyor. Bu konuda işçi kuruluşlarımızın emek örgütlerimizin, çalışanlarımızın duyarlı olacağına bize yardımcı alacaklarını biliyoruz. Elbette alınan istihbari bilgiler ışığında, daha önce yapılan operasyonlar var. Ele geçirilen malzemeler var.

Önlenilen eylemler var. 1 Mayıs günü gibi kritik bir günde provakasyona müsait olarak bazı kuruluşlar tarafından değerlendirilmemesi ve onlara fırsat vermemesi bizim amaçlarımızdan birisidir. Biz o günü çok üst düzeyde olağanüstü anlamda çok önemli tedbirler alınan bir gün haline getirmek istemiyoruz. Ama kamu düzenini sağlamak için gerekli önlemleri planlamış durumdayız" diye konuştu.


"KENDİLERİNİ ÇİÇEKLE KARŞILAYACAĞIZ"
Kabataş-Taksim arası finiküler ve Mecidiyeköy -Taksim arası metro hattının belirli bir süre çalışmayacağını söyleyen Güler, güvenlik güçlerinin intikalinin ardından bir sorun yaşanmazsa kısa süre de normale dönüleceğini ifade etti.

Taksim'e gelenleri çiçekle karşılayacaklarını ifade eden Güler,"Saygı duruşunda bulunmak, Kazancı yokuşuna çiçek bırakmak Taksim anıtına çiçek bırakmak ve kendilerini ses düzeni kurulmuş araçlarında açıklamalar yapmak üzere her türlü imkanı sağlamış olduğunu,bunu da söylemek istiyorum. Ama temsili mahiyette yöneticilerinin bulunduğu. Ama buna rağmen Çağlayan'da, Kazlıçeşme'de miting ve anma için toplantı yapmak istendiğinde her zaman hazır olduğumuzu da ifade etmiştik.

Çağlayan'da bir mitinge izin vermiştik. Ancak bundan vazgeçildiği yönünde şifai bir bilgi geldi. Ama yapılsa da gerekli önlemleri alacağız. Emek ve dayanışma gününü şimdiden kutluyorum. Polisimizin de bir çalışan olduğunu unutmayalım. Kamu görevlilerinin de bir çalışan olduğunu unutmayalım.Emek ve dayanışma günü bizim de günümüz. İşçilerimizle karşı karşıya gelmeyelim. Bu kabus günlerini yaşamayalım.

Bunu kendilerinden rica ediyorum. Onlardan anlayış bekliyorum. Sendikalarımıza da konfederasyonlarımıza da teşekkür ediyorum. Türk-İş bizim başvurularını reddetmemize rağmen anlayışla karşılayarak 08.30-09.30 arasında Taksim'de olacaklarını ifade ettiler ve Kadıköy'de miting yapmayı kabul ettiler. Hak-İş'te müracaatlarını yaptı.

Ben şimdi Disk'in Kesk'in TTB'nin ve TMMOB'un oluşturduğu bu platformun bu anlamda bize yardımcı olacağını beklediğimi ifade ediyorum. Onlara gösterecekleri anlayış için şimdiden teşekkür ediyorum. Şunu ifade etmek isterim. Siyasi partilerimizin bu anlamda bize bu konuda temsili mahiyette makul sayıda bir kutlama için belirli saatler tahsis edip anma yaparak belirli mesajlar vermesini sağlamış olacağız.

Yüzlerce, binlerce polisin görev almasına veya bir çok kuruluşun teyakkuzda olmasına sebep olacak bir ortamın olmasını istemiyoruz. Planlamada en az sayıda güvenlik görevlisini görevlendirmek üzere uygulama yapacağız" dedi.

CERRAH, "MÜNEVVER KARABULUT CİNAYETİ İLE İLGİLİ İKİ ÖZEL TİM KURDUK"
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'a, 1 Mayıs'la ilgili yapılan basın açıklamasında, Münevver Karabulut'un ailesine yönelik "Kızlarını takip etselermiş" sözleri ile ilgili sorular soruldu.

"Hafta sonu Ayşe Arman'la gerçekleştirdiğiniz röportajla çok tepki aldınız, bunu değerlendirdikten sonra siz doğru buldunuz mu?" şeklindeki soruya Cerrah, "Tabi ordaki açıklamanın çarpıtılarak verilmesi yanlış. Ben de bir babayım. Açık ve net sölyüyorum benim de iki kızım var. Orada benim söylemek istediğim, her anne baba çocuklarına sahip çıkmalıdır.

Öncelikle sorumluluk anne babadadır. Bir aile çocuklarını nereye gidiyor ne yapıyor sahip olmak zorundadır. Benim söylemek istediğim bu. Aileyle görüştüm. Babasıyla görüştüm. Bu yanlış anlaşılma aile tarafından da düzeltilmiş oldu. Bırakın polis müdürü, hiç bir baba aileye mağdur olan ve kızını kaybetmiş bir kişiyi suçlamaz, suçlayamaz" dedi.

Olayı çözmek için iki özel tim kurduğunu kaydeden Celalettin Cerrah,"Ama ben o konuda çok iyi çalışmalar yapıyorum. Özel iki tane tim hazırladık. Bu konuda çalışma yapıyor. Bugüne kadar faili meçhul çok az. Geldiğimiz günden itibaren asayiş şube cinayet masası ve diğer masalar bürolar çok iyi çalışmakta.

Malesef burada bizi yaralayan orada ailenin zengin olması veya bir zengin başka görevlerde bulunması, bir üst rütbede olması neticesinde daha çabuk bulunması gibi bir şey bizi yaralamıştır. Bizi çok üzmüştür. Polislerim çok üzülmüştür. Bizim için zengin olması hiç etkilemez. Bizim için önemli olan faili yakalamaktır. Zaten görevimizde budur.

Polis olarak faili mutlaka yakalamak zorundayız. Bunun için devletten bu görevi alıyoruz. Bizim için hiç farketmez. Kırmızı bülten çıkarılmıştır"şeklinde konuştu.

"KIRMIZI BÜLTEN'İN BELİRLİ ZAMANI VAR"
Kırmızı bültenin neden geç çıktı şeklindeki soruya, Celalettin Cerrah, "Kırmızı bülten çıkarılması için belirli şartları vardır. Prosedürün yerine gelmesi lazım. Biz polis olarak Genel Müdürlüğe yazarız, Genel Müdürlük, Adalet Bakanlığı'na yazar. Bunun neticesinde çıkar. Belirli bir zamanı var. Ama biz yurtiçinde mi yurt dışında mı bunun araştırmasını devam ediyoruz. Her ihtimale karşı kırmızı bülten çıkarttık" dedi.

"Neden bu zamana kadar yakalanmadı?" şeklindeki soruya Cerrah,"Faili yakaladığımızda inşallah onun neden bu kadar süre yakalanmamasının nedenini de kendisinden öğreniriz"dedi.


ben DahiL takSime giDecek arkadaSLar biraz Dikkat eDeLim savasa DegiL

bayramımızı kutLamaya gidiyoruz...
Germiyan' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2009
Yaş:
27
Mesajlar:
2.212
Konular:
1088
Teşekkür (Etti):
110
Teşekkür (Aldı):
452
Ticaret:
(0) %
30-04-2009 16:30
#2
Oraya gidecekler dikkatli olsun
PiTFaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2007
Mesajlar:
4
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
30-04-2009 18:23
#3
Alıntı:
| PiTFaLL |´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster


Vali Güler
: "Bölücü örgüt mensuplarının Taksim'de polisle çatışmaya hazırlandığı yolunda elimizde istihbarat bilgileri var."

[COLOR=deepskyblue]İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, İl Emniyet Kurulu'nda alınan 1 Mayıs önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.ben DahiL takSime giDecek arkadaSLar biraz Dikkat eDeLim savasa DegiL

bayramımızı kutLamaya gidiyoruz...
hacıı şaka mısın sen ?? nickimi niye kullanıyosun ..büyük harfler bile aynı 2005'ten beri kullanıyorum bunu bide pm atıyosun. :S
CoDeRMaN Teşekkür etti.
CoDeRMaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Türkiye Cumhuriyeti
Mesajlar:
1.414
Konular:
496
Teşekkür (Etti):
13
Teşekkür (Aldı):
434
Ticaret:
(0) %
04-05-2009 04:23
#4
Güzel haber kardesim klavyen dert görmesin dorusuda oldu zaten kac polis yaralandı
---------------------
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=6Wk7PCWPzqg[/YOUTUBE]

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler