THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Coca Cola Alkol Raporu (Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı laboratuarı Raporudur)

safemod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Mesajlar:
12
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
11-05-2009 18:08
#1
Coca Cola Alkol Raporu (Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı laboratuarı Raporudur)
Belirteyim Etil Alkol Meyvelerin kendi ürettiği taze kalmasını sağlayacak olan alkol değil Fabrikasyon alkoldur ve şişelemede akışkanlığı artırarak üretim sürecini hızlandırmak için kullanılır. Kanunen 1 litrede %5 'in altında olan içecekler alkolsüz içecekler tebliğine uygundur şeklinde üretim yapabiliyorlar; aynı alkolsüz biraların alkol oranlarının %5'in altında olmasının alkolsüz bira diyerek satılmasında bir sakınca olmadığı gibi.

İşte Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Muayene ve Analiz Raporu:

Coca Cola`da alkol var iddiası

Gazlı içeceklerden sonra Coca-Cola’da alkol çıktı. Alkol analizi ile ilgili bir değerlendirme yapan Tüketiciler Birliği yaptığı açıklamada Coca-Cola’nın alkol analizinde alkol çıktığını açıkladı. İşte şok rapor.

Tüketiciler Birliği, gazlı içeceklerden sonra Coca- Cola ile ilgili yaptırdığı alkol analizinden de alkol çıktığını açıkladı. İşte basına açıklanan laboratuar raporundaki bilgiler:

Gazlı içeceklerden sonra Coca-Cola alkol analizi ile ilgili bir değerlendirme yapan Tüketiciler Birliği Kayseri şube başkanı Mahmut Şahin; ’Gazozlardan sonra yaptığımız Coca-Cola alkol analizinde de alkol çıktı’ dedi.

"Alkolsüz içeceklere ilişkin bir hukuki metinde, içecek içeriğinde alkol bulunmasına cevaz veren bu düzenleme dikkatimizi çekmiş ve konu ile ilgili olarak Tüketiciler Birliği tarafından bir çalışma başlatmıştık. Gazozlarda alkol olduğunu tespit etmiş ve elde edilen sonuçları Tüketiciler Birliği olarak 11 Ekim 2006’da ’Gazozlarda alkol var’ başlıklı basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmuştuk. Bu basın toplantısından sonra tüketicilerden ’kolalarda da var mı?’ bunu neden açıklamıyorsunuz gibi tepki ve talepler aldık.

Bunun üzerine en popüler olan Coca-Cola’da alkol olup olmadığının araştırılması konusunda Kayseri Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Laboratuarına müracaat ettik.
Çalışma kapsamında piyasada satılan Coca-Cola markalı ürünün, etiketleri üzerinde yapılan incelemelerde, içeriğinde alkol bulunduğuna ilişkin bir bilginin olmadığı tespit edildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kayseri Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Laboratuarına orijinal ambalajı içinde teslim edilen Coca-Cola şişesinde bulunan etil alkol analizi yaptırılmış ve şu sonuca ulaşılmıştır:

Coca-Cola’da 0.075 g/l etil alkol tespit edilmiştir.

’Gazozlarda Alkol Var’ açıklamamızdan sonra kamuoyunda yapılan tartışmalar sonucu 10 üreticiden sadece 3 tanesi, ’ürünlerimizde alkol yok, var olan alkol, fermantasyon (mayalanma) sonucunda oluşan alkoldür’ şeklinde görüş belirtmişlerdi. Yapılan açıklamalardan hiçbir bilim adamı ve tüketicinin tatmin olmadığı Tüketiciler Birliği’ne gelen telefon, e-posta ve mektuplardan anlaşılmaktadır.

Bu açıklamamızdan sonra birçok bilim adamı ve mühendis ise gazlı ve kolalı ürünlerde bulunan Etil Alkolün fermantasyon sonucu oluşmadığı; tiryaki tüketici oluşturmak, dolum sırasında akışkanlığı hızlandırmak ve aroma çözücü olarak kullanıldığını ifade ve ispat etmişlerdi. Üç temel nedenin yanında etil alkol dışındaki çözücülerin daha pahalı olması nedeniyle, üreticilerin etil alkolü tercih ettikleri tespit edilmiştir

Kaynak Tüketiciler Birliği

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler