THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Nüfus düştü, 10 ilin vekil sayısı 1 oldu

Germiyan' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2009
Yaş:
27
Mesajlar:
2.212
Konular:
1088
Teşekkür (Etti):
111
Teşekkür (Aldı):
452
Ticaret:
(0) %
12-05-2009 16:50
#1
Nüfus düştü, 10 ilin vekil sayısı 1 oldu
Nüfus sayımı sonuçlarına göre 10 ilin milletvekili sayısı 1’e düştü. Bu iller için ‘’Kurtarıcı yasa’’ geliyor. Yasa teklifi ile her il en az 2 milletvekili çıkaracak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun, nüfus sayımı sonuçlarına göre yaptığı düzenleme sonucu, seçimde milletvekili sayısı 2’den 1’e düşecek iller için, ‘’Kurtarıcı yasa’’ geliyor.

TBMM’ye sunulan ve Anayasa Komisyonu’nda ele alınacak teklif yasalaştığında nüfusa bakılmaksızın, illerin vekil sayısı ikiden az olmayacak.
YSK, 2007 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısını yeniden belirledi. Yeni dağılıma göre 24 ilin çıkaracağı milletvekili sayısı azaldı, 11 ilin çıkaracağı milletvekili sayısı ise arttı. 56 ilin çıkaracağı milletvekili sayısında ise herhangi bir değişiklik olmadı.
10 İLİN VEKİL SAYISI DÜŞTÜ

Buna göre, İstanbul’un çıkaracağı milletvekili sayısı 70’ten 85’e, Ankara’nın 29’dan 31’e ve İzmir’in 24’ten 26’ya yükseldi. 10 ilin ise göç ve benzeri nedenlerle nüfuslarındaki azalmaya bağlı olarak çıkardığı milletvekili sayısı ise, 2’den 1’e düştü.

Bu iller;

Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Gümüşhane, Iğdır, Kilis, Tunceli ve Yalova oldu.
Bu 10 ilin ilk genel seçimde TBMM’ye sadece birer temsilci gönderecek olması, milletvekillerini de harekete geçirdi. Milletvekili sayısı 2’den 1’e düşen iller arasında yer alan Bayburt’un iki AKP’li milletvekili, eski bakan Ülkü Güney ile Fetani Battal, “Her ilin en az iki milletvekili çıkarmasını’’ öngören bir kanun teklifi hazırladı.
Anayasa Komisyonunda bugün görüşülecek olan teklifin gerekçesinde temsil sorununa dikkat çekilerek, “İki milletvekili sayısının, il bazında farklı eğilimlerin temsili yönünden demokratik fırsat yarattığı unutulmamalıdır” denildi. Teklif, aynen yasalaşırsa her il en az iki milletvekili ile TBMM’de temsil edilecek.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler