THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Erdoğan neden Ergin Saygun'u ziyaret etti?

SonÇavus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Meteler Özel Harekat Timi'nden
Yaş:
29
Mesajlar:
838
Konular:
218
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
13-05-2009 15:47
#1
Erdoğan neden Ergin Saygun'u ziyaret etti?
Başbakan açıkladı

12.05.2009 16:56Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bakü ziyareti öncesinde basın açıklaması yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan ilk olarak neden Bakü ziyareti yaptığını ve orada neler yapılacağına ilişkin açıklamalarda bulundu: "Son dönemde Türkiye Azerbaycan ilişkilerine yönelik olumsuz haberler yayınlandı. Gerek orada gerek burada bu haberler iki ülke halkları arasında birçok sıkıntılara neden oldu. Gidip-gelen bazı parlamenterlerin yaptığı açıklamalar buna tuz biber ekti. Türkiye Azerbaycan'ın çıkarlarını bugüne kadar nasıl savunduysa bundan sonra da savunacağına kimsenin şüphesi olmasın. Bu tür söylemlerin olması bizi üzdü. Biz bu olumsuzlukların devamını istemiyoruz. Yanlış anlama ve algılamaların giderilmesine bu ziyaretimin vesile olacağına inanıyorum. Bu ziyarette sayın başkanla başa baş görüşüp paylaşacağız. Gerek Türkiye Azerbaycan gerek Azerbaycan Ermenistan gerek Ermenistan Türkiye ilişkilerini değerlendirme fırsatımız olacak. Eenerji konularını da geniş bir biçimde ele alacağız. Bakü'den sonra Varşova'yı da kapsayacak olan bir gezi için Polonya'ya, sonrasında ise Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in konuğu olarak Rusya'ya gideceğim."

Ergin Saygun'u neden ziyaret etti?

"Bu gecikmiş olan nezaket ziyarettir. Bundan dolayı memnunum. Ülkemizin sorunlarını da görüştük. İstanbul'un sorunlarından tutun da ülkenin sorunlarını da konuştuk. Samimi bir nezaket ziyaretiydi."


ERDOĞAN'DAN SÜRPRİZ ZİYARET

Nabucco Projesi


"Türkiye işin başında. Türkiye, tedarikçi ülke değildir. Transit ülkesidir. Üzerine düşeni her zaman yapmaya hazırdır. Tüketici ülkeyiz. Biz tedarik ederiz ve tüketiriz. Bizim tedarik ettiğimiz ülkeler Rusya, Azerbaycan, Cezayir ve İran'dır. Biz buralardan doğalgazımızı karşılıyoruz. Kapasitesi fazlası durumunda da Yunanistan'a verdik. İtalya'nın talebi var. Oraya verme durumunda değiliz. İtalya farklı bir yerden talep ederse ikinci bir hat döşemek suretiyle doğalgazın naklini sağlarız. Bulunduğumuz konum da buna uygundur."

UĞURLAMAYA TOPBAŞ VE CERRAH DA KATILDI

Erdoğan, açıklamasının ardından özel uçak ''ANA'' ile saat 17.10'da Bakü'ye gitmek üzere hareket etti.

Başbakan Erdoğan'ı Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve öteki ilgililer uğurladı.

Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Azerbaycan'a gitti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler