THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

"Tüm Türkiye'yi dinleme imkanı yok"

SonÇavus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Meteler Özel Harekat Timi'nden
Yaş:
30
Mesajlar:
835
Konular:
218
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
0
362
13-05-2009 15:48
#1
"Tüm Türkiye'yi dinleme imkanı yok"
Cemil Çiçek telefon dinlemeleriyle ilgili sorulara Meclis kürsüsünde yanıt verdi

12.05.2009 21:37Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 2005 yılından beri herhangi bir mahkemeden alınmış genel bir kararla tüm Türkiye'yi dinleme imkanı olmadığını belirterek, ''Eğer konuyla ilgili ilave bir düzenleme gerekiyorsa, bu noktada gerekli adımları da atabiliriz'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yöneltilen soruları yanıtlayan Çiçek, telefon dinlemelerinin son günlerde en çok tartışılan konuların başında geldiğini hatırlatarak, konuyla ilgili olarak mevzuatta önemli değişiklikler yapıldığını vurguladı.

''2005 yılından beri herhangi bir mahkemeden alınmış genel bir kararla tüm Türkiye'yi dinleme imkanı yok' diyen Çiçek, hangi suçlar için ve hangi şartlar altında dinleme yapılacağının belli olduğunu, ayrıca bu dinleme kararlarının mutlaka mahkemeler, hakimler tarafından verilmesi gereğine işaret ederek, şöyle konuştu:

''Yasada belirtilen şartlar oluşmadan yapılan dinlemelerin tamamı kanunsuz dinlemedir. Mahkeme kararına dayanmadan elde edilen bilgi ve belgeler hüküm tesisinde kullanılamaz. Yüksek mahkemelerin de bu noktada kararları var. Ayrıca TCK'nın 132. maddesi, kanunsuz dinlemelerle ilgili cezai hükümler getirmektedir. Eğer konu sadece ceza hukuku tedbirleriyle çözülebilecekse tabiatıyla cezalar artırılabilir. Kaldı ki eskiden cezalar alt sınırdan veriliyordu. Ama yeni ceza hukuku sistemimizde mahkeme olayın vehametine, suçun işleniş tarzına, işleyen kişi ve kişilerin durumuna bakarak en üst hadden verebiliyor. Bu tip suçlar, herhangi bir izne de tabi değildir. Cumhuriyet savcılarımız kendiliklerinden bu tür suçlarla ilgili soruşturmaları yaparlar, yapıyorlar ve yapmaları da gerekmektedir. Dolayısıyla eğer ilave bir düzenleme gerekiyorsa, bu ihtiyaç ortaya çıktığında bunu da düzenlemeye hazırız. Bu noktada gerekli adımları da atabiliriz. Çünkü en başta özel hayatın gizliliği dahil, pek çok hak ve özgürlükler açısından, bu kanunsuz dinlemelerin sorun çıkardığı ortadadır. Yeni düzenleme gerekiyorsa bunu yapabiliriz. Kanunsuzluğun 'size göresi, bize göresi', savunulacak bir yanı da olmaz. Elbirliğiyle bu noksanlıklar varsa bunları da gidermeye hazırız

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler