İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

"Tüm Türkiye'yi dinleme imkanı yok"

13-05-2009 15:48
#1
SonÇavus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Meteler Özel Harekat Timi'nden
Yaş:
29
Mesajlar:
838
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
212
Konular:
218
Ticaret:
(0) %
Cemil Çiçek telefon dinlemeleriyle ilgili sorulara Meclis kürsüsünde yanıt verdi

12.05.2009 21:37Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 2005 yılından beri herhangi bir mahkemeden alınmış genel bir kararla tüm Türkiye'yi dinleme imkanı olmadığını belirterek, ''Eğer konuyla ilgili ilave bir düzenleme gerekiyorsa, bu noktada gerekli adımları da atabiliriz'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yöneltilen soruları yanıtlayan Çiçek, telefon dinlemelerinin son günlerde en çok tartışılan konuların başında geldiğini hatırlatarak, konuyla ilgili olarak mevzuatta önemli değişiklikler yapıldığını vurguladı.

''2005 yılından beri herhangi bir mahkemeden alınmış genel bir kararla tüm Türkiye'yi dinleme imkanı yok' diyen Çiçek, hangi suçlar için ve hangi şartlar altında dinleme yapılacağının belli olduğunu, ayrıca bu dinleme kararlarının mutlaka mahkemeler, hakimler tarafından verilmesi gereğine işaret ederek, şöyle konuştu:

''Yasada belirtilen şartlar oluşmadan yapılan dinlemelerin tamamı kanunsuz dinlemedir. Mahkeme kararına dayanmadan elde edilen bilgi ve belgeler hüküm tesisinde kullanılamaz. Yüksek mahkemelerin de bu noktada kararları var. Ayrıca TCK'nın 132. maddesi, kanunsuz dinlemelerle ilgili cezai hükümler getirmektedir. Eğer konu sadece ceza hukuku tedbirleriyle çözülebilecekse tabiatıyla cezalar artırılabilir. Kaldı ki eskiden cezalar alt sınırdan veriliyordu. Ama yeni ceza hukuku sistemimizde mahkeme olayın vehametine, suçun işleniş tarzına, işleyen kişi ve kişilerin durumuna bakarak en üst hadden verebiliyor. Bu tip suçlar, herhangi bir izne de tabi değildir. Cumhuriyet savcılarımız kendiliklerinden bu tür suçlarla ilgili soruşturmaları yaparlar, yapıyorlar ve yapmaları da gerekmektedir. Dolayısıyla eğer ilave bir düzenleme gerekiyorsa, bu ihtiyaç ortaya çıktığında bunu da düzenlemeye hazırız. Bu noktada gerekli adımları da atabiliriz. Çünkü en başta özel hayatın gizliliği dahil, pek çok hak ve özgürlükler açısından, bu kanunsuz dinlemelerin sorun çıkardığı ortadadır. Yeni düzenleme gerekiyorsa bunu yapabiliriz. Kanunsuzluğun 'size göresi, bize göresi', savunulacak bir yanı da olmaz. Elbirliğiyle bu noksanlıklar varsa bunları da gidermeye hazırız


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı