THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Kurtlar Vadisi'ndeki Müsteşarlık Gerçek Oluyor

KEZA42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2008
Nereden:
cyberalem
Mesajlar:
1.438
Konular:
654
Teşekkür (Etti):
38
Teşekkür (Aldı):
263
Ticaret:
(0) %
13-05-2009 18:27
#1
Kurtlar Vadisi'ndeki Müsteşarlık Gerçek Oluyor
Kurtlar Vadisi filminde olduğu gibi İçişleri Bakanlığı bünyesinde “Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı” kurulacak. Müsteşar süper yetkilerle donatılacak
İçişleri Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı terörle mücadelenin tek elden yürütülmesine yönelik yeni birimin son şekli verildi. Kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarıya göre, İçişleri Bakanlığı bünyesinde “Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı” kurulacak.

Ayrıca, İçişleri Bakanlığı başkanlığında güvenlik kuruluşları ve ilgili kurumlar arasında terörle mücadele alanında gerekli koordinasyonu sağlamak, bu alandaki politika ve uygulamaları değerlendirmek amacıyla Terörle Mücadele Koordinasyon Kurulu oluşturulacak.

Kurulda kimler olacak?

İçişleri Bakanı’nın başkanlığındaki kurulda, Genelkurmay İkinci Başkanı, Jandarma Genel Komutanı, MİT, Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları müsteşarları, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve Sahil Güvenlik Komutanı yer alacak. Gerektiğinde gündemle ilgili diğer kurum ve kuruluş temsilcileri de toplantıya davet edilebilecek.

94 kişilik kadro

Terörle mücadelede kilit merkez konumuna gelecek olan müsteşarlık ise dört ana hizmet birimi, üç danışma birimi ve bir yardımcı hizmet biriminden oluşacak. Müsteşarlık merkez teşkilatına, Müsteşar, 2 müsteşar yardımcısı, 6 daire başkanı olmak üzere 94 kadro atanacak. Bu kadrolar, hukuk müşaviri, uzman, çözümleyici, programcı, mütercim, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, mühendis, istatistikçi, sosyolog, psikolog, antropolog gibi unvanlardan oluşacak.

İllere de müdürlükler

Güvenlik politikaları ve sosyo-ekonomik politikaların uyumlu bir şekilde yürütülmesini sağlamak üzere illerde İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü kurulacak. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı taşra teşkilatına 81 atama yapılacak. Gerekli görülen ilçelerde de bürolar kurulacak.

Bakanlıklar bilgi verecek

Müsteşarlık, kanunla belirlenen görevleri yerine getirirken, bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışacak. Müsteşarlık tarafından istenen her türlü bilgi ve belge talebi, ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar tarafından “gecikmeksizin” yerine getirilecek.

Operasyon yetkisi yok

Güvenlikle ilgili operasyonel bir görev yapmayacak olan müsteşarlık, terörle mücadele alanında şu görevleri yerine getirecek:

* Politika ve stratejiler belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütmek ve bu politika ve stratejilerin uygulamasını izlemek,

* Güvenlik kuruluşları ve istihbarat birimlerinden gelen stratejik istihbaratı değerlendirmek ve ilgili birimlerle paylaşmak,

* Gerekli araştırma, analiz ve değerlendirme çalışmaları yapmak veya yaptırmak,

* Güvenlik kuruluşlarına ve ilgili kurumlara stratejik bilgi desteği sağlamak ve bunlar arasında koordinasyonu temin etmek,

* Kamuoyunu bilgilendirmek ve halkla iletişimi sağlamak,

* Uluslararası gelişmeleri Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde izlemek ve değerlendirmek,

* İnceleme ve denetleme yapmak ya da yaptırmak.

İstihbarat tek merkezde

Terörle mücadele alanında oluşturulacak politika ve stratejiler ile alınacak tedbirlere esas olmak üzere, ilgili birimlerden stratejik istihbaratın alınması ve değerlendirilmesi amacıyla doğrudan Müsteşara bağlı İstihbarat Değerlendirme Merkezi oluşturulacak. Bu çerçevede güvenlik kuruluşları ve istihbarat birimleri ile Dışişleri Bakanlığı’nca elde edilecek stratejik bilgi ve istihbarat bu merkezde değerlendirilecek.

Terörle mücadeleye yönelik strateji belirlemek amacıyla ihtiyaç duyulan istihbari bilgiler, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Müsteşarlığa verilecek. Bu bilgiler doğrultusunda yapılacak analiz ve değerlendirmeler ilgili birimlerle paylaşılacak.

Örtülü ödeneği olacak

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa tabi genel bütçeli bir idare olacak. Kanun kapsamında yürüttüğü ve gizlilik içeren işler için Müsteşarlık bütçesine, örtülü ödenek konulacak. Müsteşarlığın 2009 yılı harcamaları için gereken ödenek ihtiyacı, İçişleri Bakanlığı’nca karşılanacak.

( VERİLDİ İSE ŞİMDİDEN ÖZÜR )

--------------------- Bayrak Şereftir Şerefsiz Nerden Bilsin!!!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler