THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Batman'da Amerikalı şirket gerginliği

CyberAske® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
cyberalem
Mesajlar:
36
Konular:
33
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
14-05-2009 09:33
#1
Batman'da Amerikalı şirket gerginliği
Batman'ın Kozluk İlçesi'nde Amerikalı bir firmanın işlettiği Şelmo petrol sahasında çalışan 18 işçinin işine son verilmesi gerginliğe neden oldu.
Batman Kozluk ilçesine bağlı Danagözü, Yanıkkaya, Yayalar, Eskice ve Taşlıdere Köylerinden Şelmo petrol sahasında çalışan 18 kişinin işine son verildi. İşten çıkarılan köylülerin yerine Ankara'dan işçi getirilmesi tepkilere neden oldu. Petrol bulunan arazinin kendilerine ait olduğunu söyleyen köylüler, işten çıkarılan köylülerin yerine Ankara'dan işçi getirilmesini protesto etti.
Petrol sahası önünde toplanarak protesto gösterisi yapan çıkarılan işçilere köylüler de destek verdi. Çıkarılan işçilerin yerine yine köylülerden işçi alınması gerektiğini savunan köylüler, bunun yıllardır sözleşme gereği uygulandığını ancak, son 3 yıldır sözleşmeye uyulmadığını ifade etti.
Tepkilerini oturma eylemi ile sürdüren köylüler, işçi alımlarının sözleşmede belirtildiği şekilde yapılıncaya kadar mücadele edeceklerini belirtti.
Eylem yapan yaklaşık 150 köylü bölgeye gelen jandarma ekipleri tarafından güçlükle yatıştırıldı. Eylem yapan işçiler ve bir grup köylü Jandarma tarafından ifadeleri alınmak üzere Yanıkkaya Jandarma Karakoluna ***ürüldü.
İşçiler adına bir açıklama yapan A.Rezzak Yıldız ve İl Genel Meclisi Üyesi Metin Yalçın, işçilerin buradan alınmasına yönelik sözleşme yapıldığını, ancak son yıllarda bu sözleşmeye uyulmadığını belirterek, "Daha önceki şirketlerle yerel halktan biri işten çıkarıldığı zaman en yakını işe almak zorunda olduğuna dair sözleşme imzaladık. Ancak Pemi'yi yeni devralan ABD şirketi işe ilk bizi atmakla başladı. Yörede o kadar işsiz varken, Ankara'dan güvenlikçi alması doğru değil. Birçok çalışanı erken emekliliğe ayırdılar. Şu anda 18 güvenlikçi personelin işine son verdi. " Şeklinde açıklama yaptı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler