THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Genelkurmay NATO karargahını gezdirdi

CyberAske® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
cyberalem
Mesajlar:
36
Konular:
33
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
14-05-2009 09:35
#1
Genelkurmay NATO karargahını gezdirdi
Genelkurmay Başkanlığı, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO Karargahı'na basın turu düzenledi.
Türkiye'nin NATO Nezdinde Askeri Temsilcisi Hava Korgeneral Mehmet Veysi Ağar, Afganistan'da ISAF bünyesinde görev yapan diğer ülke askerlerinin göreve çıkarken Türk bayrağını kullanmasına ilişkin yaşanan sorunla ilgili, ''Bu konu diğer ülkelere söylendi, hatırlatıldı. Yanlış anlaşılmalara meydan verilmesin diye o tür uygulamalar yapmıyorlar'' dedi.
Tur çerçevesinde, NATO Karargahı savunma muhabirlerine gezdirilerek, yürütülen faaliyetler hakkında yetkililerce bilgi verildi.
Türkiye'nin NATO Nezdinde Askeri Temsilciliği görevini yürüten Korgeneral Ağar, NATO'nun askeri ve sivil olmak üzere 2 kanatta faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, askeri kanatta alınan kararların sivil kanata gönderildiğini ve burada son kararın verildiğini söyledi.
60. kuruluş yıl dönümünü kutlayan NATO'nun dünya ülkeleriyle olduğu kadar kendi içinde de barışı sağlamayı hedef aldığını vurgulayan Korgeneral Ağar, ''NATO bunu 60 yıldır başarmıştır. NATO bunu Avrupa'da başarmıştır ve bunun bir sonucu olarak AB oluşmuştur'' diye konuştu.
NATO'nun askeri yapılanması hakkında da bilgi veren Korgeneral Ağar, NATO karargahlarında görev yapan yaklaşık 13 bin personelden 670'inin Türk olduğuna, 2'si korgeneral olmak üzere 6 generalin de NATO karargahlarında görev yaptığına işaret etti.
Korgeneral Ağar, ''Tecrübelerimizden özellikle NATO'ya yeni katılmış ülkeler istifade etmektedirler'' dedi.
Türkiye'deki Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi (BİOEM) ve Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi'nin (TMMM) faaliyetlerinin önemine de değinen Korgeneral Ağar, bu merkezlerin NATO için çok cazip eğitim merkezleri olduğunu ve bütün tecrübelerin buralarda paylaşıldığını söyledi.
Korgeneral Ağar, Türkiye'nin Akdeniz'deki ''Etkin Çaba'' harekatında da kaçakçılık ve terörle mücadele gibi konularda önemli görevler yerine getirdiğini ifade etti.
-DENİZ KORSANLARINA KARŞI MİLLİ ŞAPKA-
Korgeneral Ağar, Aden Körfezi'nde deniz korsanlarına karşı yürütülmekte olan ve Türkiye'nin komutasını yaptığı operasyon hakkında da bilgi vererek, operasyon esnasında herhangi bir milli geminin yardım istemesi halinde Türk gemilerinin ''milli şapka''ya geçebildiğini ve bu gemilere operasyon haricinde, kendi inisiyatifleriyle yardımcı olduklarını vurguladı.
Türkiye'nin Kosova ve Afganistan'da da oldukça etkin rol oynadığına dikkati çeken Korgeneral Ağar, bu ülkelerde de özellikle askerin ve polisin eğitimine katkı sağlandığını vurguladı.
Korgeneral Ağar, Afganistan'da önümüzdeki dönemde seçimler yapılacağını hatırlatarak, Türkiye'nin bu kapsamda seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılması için elinden gelen gayreti sarf edeceğini söyledi.
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Korgeneral Ağar, bir gazetecinin, Afganistan'da bazı ülke askerlerinin göreve çıkarken Türk bayrağı kullanmaları üzerine yaşanan problemlerin aşılıp aşılmadığını sorması üzerine, şunları kaydetti:
''Sıkıntı devam etmiyor. Ancak bununla hepimiz gurur duyuyoruz. Orada Türk olmak, Türk askeri, Türk insanı, Türk vatandaşı olmak, ister üniformalı olun ister üniformasız, bir ayrıcalığınız, bir saygınlığınız oluyor. Askeri Komite grubuyla oraya gittiğimizde aynı olayları biz de gördük, yaşadık. Türklere bakış çok farklı.
Bu konu diğer ülkelere söylendi, hatırlatıldı. Yanlış anlaşılmalara meydan verilmesin diye o tür uygulamalar yapmıyorlar.''
Korgeneral Ağar, bir soru üzerine, Aden Körfezi'nde görev yapan TCG Giresun gemisiyle yürütülen komutanlık görevinin 15 Ağustos'ta sona ereceğini hatırlatarak, görevini tamamlayacak geminin yerine yenisinin gönderileceğini belirtti.
Korgeneral Ağar, NATO'daki dönüşümün süreciyle ilgili bir soru üzerine, NATO'nun politik ve askeri güvenlik örgütü olduğunu ve buna etkinliklikle devam ettirdiğini dile getirerek, ''NATO üyesi ülkelerin kamuoylarında NATO'yu daha iyi anlatmak için ciddi çalışmalar yapılıyor'' diye konuştu.
Korgeneral Ağar'ın ardından, NATO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem, NATO Sözcüsü James Appathurai, NATO Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcı Asistanı Stefanie Babst da Türk gazetecilere NATO faaliyetleri hakkında bilgi aktardı.
Savunma muhabirlerinin NATO Karargahını ziyaretine, Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak da katıldı.
Savunma muhabirlerine Belçika ziyaretleri kapsamında, yarın Mons'daki Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı da gezdirilecek

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler