THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Mayını temizleriz, arazi de istemeyiz

oguzmanav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRKİYENİN HERYERİ
Mesajlar:
1.262
Konular:
740
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
134
Ticaret:
(0) %
02-06-2009 12:07
#1
Mayını temizleriz, arazi de istemeyiz


Metrekaresi 1 dolar...
Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenme ihalesini düzenleyen yasa tasarısını yasalaştırmak için tartışmalar tüm hızıyla devam ederken, Türkiye'de bu işi yapan firma yetkilileri de VATAN'a ilginç açıklamalar yaptı. Fir'ma yetkilileri, “Metrekaresi 1 dolardan bu hizmeti verebileceklerini, tarım arazisi kiralayan hiçbir mayın temizleme firması tanımadıklarını” söyledi.

Elektronik ve savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren Türk firması Dünya Prestij Limited'in Genel Müdürü Ali İhsan Ulusoy 5 yıl önce tartışılan bölgede TSK'nın ihalesine girip bölgeyi mayınlardan temizlemek istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

200 kişilik ekiple 8 ayda temizlenir
“510 kilometre uzunluğunda olan Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesinin ne kadar zaman alacağı tamamen bölgeyi temizleyecek olan firmanın kaç kişiyle bu işi gerçekleştireceğine bağlıdır. 200 kişilik uzman bir ekiple bu bölgeye girerseniz 8 ayda temizlersiniz. 4-5 kişilik küçük bir grupla girerseniz yıllar sürebilir. Mayınları temizlemek için birbirinden farklı zırhlı araçlar kullanabilir ya da aralarında en az 50 metre mesafe olacak şekilde insan unsurunu devreye sokabilir ve detektörlü tarama yapabilirsiniz. Ben TSK'nın aynı bölgedeki mayın temizleme ihalesi için Almanya'dan 60 bin Euro'ya bir mayın temizleme aracı getirmiştim. Bu araçla 2-5 metre arasında tarama yapabilen bu aracın yanı sıra 5 metre önünde büyük dedektörlerin olduğu ya da ön ucundaki zincirle toprağı döverek giden farklı tipte mayın temizleme araçları da mevcut.”

'2 yılda temizlerim'
Ulusoy, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı alanın temizlenmesi için metre kare başına 1 ila 3 dolar arasında bir fiyat belirlendiğini söyledi. Ve şöyle devam etti: “Türkiye'de bizimle beraber en az 5 firma daha o bölgedeki mayınları metrekaresini 1 dolardan temizlemeye hazır. Yetkililer 500 milyon dolar tutacağını söylüyor ancak bir bu işi yaklaşık 216 milyon dolara 2 yıl içinde bitiririz. Bu işlemin ardından NAMSA bölgede incelemelerde bulunup, alanın yüzde kaçının mayınlardan temizlendiğini ve güvenliğini raporlar. Ben bugüne kadar mayınlardan arıtılmış alanın tarımsal amaçlarla kullanılması için mayınları temizleyen firmaya kiralandığını hiç duymadım. Bölgeyi bilirim. Türkiye'nin Suriye sınırındaki 510 kilometre uzunluğundaki alanın en çok 200 kilometrelik şerit tarıma elverişlidir. O bölgede metre kare başına 2 dolara bırakın mayın temizlemeyi köylüden doğrudan tarım alanı satın alırsınız.”

341 mayını 26 günde temizledik
Kilis'te 38 dönümlük arazideki mayın temizleme ihalesini kazanan Alman Tauber firması Genel Müdürü Sıddık Özdemir ise 2008 yılında Mardin'de 216 dönümlük arazide 341 mayını 26 günde temizlediklerini söylüyor. Özdemir 170 bin TL teklif verdikleri ihale sonrası bölgeyi 10 gün içinde mayınlardan temizleyeceklerini söylüyor. Hükümetin ileri sürdüğü metrekare başına 8-14 dolarlık fiyatın çok yüksek olduğunu söyleyen Özdemir'e göre “Arazi büyüdükçe fiyat düşer. Biz Nusaybin'de 38 dönümlük arazinin metrekaresini 1.65 Euro'ya temizlemiştik. Arazi iki katına çıksaydı fiyat 1.40 Euro olurdu” diyor.

'Toprağı istemeyiz'
45 yıllık mayın tecrübesiyle Almanya'nın Berlin ve Hamburg kentlerinden 2 dünya savaşında atılmış 500 kiloluk bombaları topladıklarını belirten Özdemir 2012 yılına kadar Suriye sınırını tamamen mayınlardan arındırabileceğini iddia ediyor. Tarım ile mayın çıkarma işinin birbirinden ayrılması gerektiğini söyleyen Özdemir, “Toprağı işleme işine siz karışmayın, toprağa zarar vermeksizin mayını temizleyin yeter, derlerse, başımız üstüne. Teklifimiz umduklarından çok daha cazip olur.”

MUHALEFET: YİD modeli tasarıdan çıkarılsın
AKP'NİN Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli korunarak NAMSA'nın temizleme ihalesi sürecine dahil edilmesi formülüne CHP'den tepki geldi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: “İhale sonucunda mayın temizlenir. Türkiye'de, bunu yapabilecek kapasitede çok sayıda işadamı olduğuna inanıyorum. Yüce Divan'dan kaçınmanın bir yolu olarak, ihale sürecine parlamento alet edilmek isteniyorsa, bu; demokrasimize, bundan sonraki demokrasimizin gelişme sürecine vurulmuş en büyük darbedir. Mayın temizleme ve döşeme, sivil bir olay değil. Bu kamuda bir alanı ilgilendiriyorsa, ilgili alan Milli Savunma Bakanlığı.”

MHP: AKP hizaya gelsin
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Baykal'ın referandum önerisine, “Böyle bir konuda referandum gibi bir geleneğimiz yok” derken, “AKP'nin milli duruş doğrultusunda hizaya gelmesini bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler