THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Nil Demirkazık'a 1 yıl 3 ay hapis

oguzmanav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRKİYENİN HERYERİ
Mesajlar:
1.262
Konular:
740
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
134
Ticaret:
(0) %
02-06-2009 22:47
#1
Nil Demirkazık'a 1 yıl 3 ay hapis
Nil Demirkazık, “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, Demirkazık'ın avukatı Berivan Melik katıldı.Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, önceki celse verdiği esas hakkındaki görüşünü tekrarladı. Bilgili, esas hakkındaki görüşünde, Demirkazık'ın, “basın-yayın yoluyla PKK terör örgütünün propagandasını yapmak”, “halkı ırk ve bölge bakımından kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlarından 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.Esas hakkındaki savunmalarını yapan Avukat Melik, müvekkilinin suçsuz olduğunu savundu.
“Demirkazık'ın gazeteci ve araştırmacı kimliği de bulunduğunu” söyleyen Melik, müvekkiliyle benzer açıklamalarda bulunan, arasında akademisyenlerin de bulunduğu birçok kişinin yargılanmadığını ileri sürdü Melik, müvekkilinin beraatını talep etti.Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Şatır, Nil Demirkazık'ın, “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan beraatına karar verildiğini açıkladı.
Demirkazık'ı, “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 13. maddesi uyarınca sanığa verilen cezanın seçenek yaptırımlara çevrilmesine veya ertelenmesine yer olmadığına karar verdi.
İddianamede, Demirkazık'ın, “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte PKK terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler