THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

***** CD'niz varsa suçlusunuz

oguzmanav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRKİYENİN HERYERİ
Mesajlar:
1.262
Konular:
740
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
134
Ticaret:
(0) %
03-06-2009 12:09
#1
***** CD'niz varsa suçlusunuz
Yargıtay 5. Dairesi, Kırklareli Mahkemesi'nin içinde grup, anal ve oral seksin bulunduğu ***** CD'ler için verdiği kararı, “226'-ya uygun mu? Doğal olmayan ilişkiler var mı bakın” diye reddetti. 226. madde bu tür görüntülere 4 yıl hapis öngörüyor.

Yargıtay'ın bir ***** CD satıcısına karşı açılan davada verdiği karar, anal, oral, lezbiyen ve grup seks görüntüler içeren CD'leri evinde bulunduranlara ya da bilgisayarına indirenlere 4 yıla kadar hapis cezası verilmesinin yolunu açabilecek. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, ***** CD satmaktan sanık H.G'ün yargılandığı davada Kırklareli Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı bozdu. Daire, sanığın sattığı CD'lerin içinde “Kadın kadına sevişme, anal, oral ve grup seks” görüntülerinin bulunduğunun saptandığına dikkat çekti ve bu tür ilişkileri gösteren görüntülerin TCK'nın 226/4. maddesinde düzenlenen suçu oluşturup oluşturmayacağına göre değerlendirilmesini istedi. Daire, suçun bu maddeye girmesi halinde cezanın ağırlaşacağını, bu cezadan yargılama yapmanın da üst mahkeme olan asliye ceza mahkemesinin görevi olduğunu belirterek sulh ceza mahkemesinin kararını bozdu.

Bilirkişinin işi zor...
Bu madde “Şiddet kullanılarak, hayvanlarla, ölmüş insan bedeni üzerinde veya doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlara ilişkin yazı, ses veya görüntüleri” yasaklıyor. Maddede doğal olmayan yoldan yapılan cinsel ilişkinin ne olduğuna ilişkin net bir tanım yapılmıyor. Yargıtay şimdi bu kararıyla anal, oral, grup ve lezbiyen seksinin doğal olmayan ilişki sayılabileceğine hükmetmiş oldu. Karara göre, bu tür görüntüleri sadece ülkeye sokan, satışa arz eden, satan, nakleden değil, bulunduran kişiye de 1 yıldan 4 yıla kadar hapis ve 50 bin TL'ye kadar para cezası verilebilecek.

Bir mahkeme "doğal" saydı
Kanunda “Doğal olmayan cinsel ilişki” ifadesinin açıklanmaması nedeniyle yargı organları birbirinden farklı kararlar veriyor. Pendik 4. Asliye Ceza Mahkemesi daha önce bir ***** CD davasında 'anal, grup, lezbiyen ve gay' ilişkilerin doğal sayılması gerektiğine hükmetmişti. Mahkeme kararında bir cinsel eylemin doğal sayılmaması için bunu yapanların “iğrenç ve vahim bulunması, yapanların kısmen veya tamamen akıl hastası olduğuna delalet etmesi” gerektiğini belirtmişti. Kararda, eşcinsellere karşı ayrımcılık yapılamayacağına ilişkin AİHM kararlarına atıfta bulunarak eşcinsel ilişkinin doğal sayılması gerektiğine de dikkat çekilmişti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler