THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Şahin'den Kürt açılımı yorumu

KaFKaNKaaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Oradaydık ve Şimdi Buradayız
Mesajlar:
3.831
Konular:
2893
Teşekkür (Etti):
50
Teşekkür (Aldı):
912
Ticaret:
(0) %
15-08-2009 14:07
#1
Şahin'den Kürt açılımı yorumu


TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, herhangi bir konuyu çözerken, Cumhuriyet'in kuruluş felsefesine uygun davranmak titizliğinin gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Memleketi Karabük'ü ziyaret eden Mehmet Ali Şahin, köyünün yakınlarında gazetecilerle birlikte ormanda mantar topladı. Bu sırada soruları da yanıtlayan Şahin, demokratik açılım konusundaki bir soru üzerine şunları söyledi:

''Hangi siyasi görüşten olursa olsun, ülke insanımızın bir araya gelerek konuşup çözemeyeceği çok az problem olduğuna inanıyorum. Yeter ki bir araya gelelim, oturalım, konuşalım.

Nihayet hepimiz ülke için çalışıyoruz. Siyaset ülkeye hizmet için yapılır. Ben özellikle son günlerde çok tartışılan demokratik açılım veya Kürt açılımı denilen konuyu da Türkiye'nin bir an önce çözmesi gerektiği konusunda tüm siyasi partilerimizin müspet düşündüğüne inanıyorum. Yani iktidar partisinin, muhalefet partilerinin bu terör sorununun bir an önce çözülmesi kanaatinde olduğuna inanıyorum. Ancak bazı muhalefet partilerimizin birtakım endişeleri olabilir. Bunu da anlayışla karşılamamız gerekir. Çünkü Cumhuriyetimizin bir kuruluş felsefesi var. Anayasa'da Cumhuriyetimizin temel nitelikleri var. Dolayısıyla herhangi bir konuyu çözerken Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine uygun davranmak titizliliğini göstermemiz gerekir. Ben muhalefet partilerimizin liderlerinin bu hassasiyet nedeni ile birtakım itirazlar ortaya koymuş olabileceğini değerlendiriyorum.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün çok anlamlı bir değerlendirme yaptığını kaydeden Şahin, Erdoğan'ın muhalefet partilerinin liderleriyle görüşebileceğini hatırlattı.

TBMM Başkanı Şahin, şöyle devam etti:

''Bunu ileri bir adım olarak değerlendiriyorum. Son derece de doğaldır. Önümüzdeki günlerde eğer bunlar gerçekleşirse, önümüzdeki bu sorunlara çok kısa sürede sağlıklı çözümler bulunabileceğini düşünüyorum.

Bu ülke insanı hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, Türkiye'nin temel meselelerini bir araya geldiklerinde büyük ölçüde çözecek bir yol bulurlar. TBMM Başkanı olarak bu konuda bana bir görev düşerse elimden gelen çabayı gösteririm.''

LİDERLERLE BİR ARAYA GELECEĞİM


TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, demokratik açılımla ilgili, ''uygun atmosferin oluşması durumunda'' liderlerle bir araya gelebileceğini söyledi.

Memleketi Karabük'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, ''demokratik açılım konusunda liderlerle görüşecek misiniz?'' sorusuna, ''Şu anda böyle bir atmosfer oluşmadı ama önümüzdeki günlerde oluşursa niye olmasın?'' yanıtını verdi.

Mehmet Ali Şahin, ''Sizce nasıl bir çözüm olmalı ki hiç kimse rahatsız olmasın?'' sorusuna şu karşılığı verdi:

''Çağdaş ülkelerde, AB ülkelerinde demokratik standartlar hangi noktada ise temel haklar ve özgürlükler hangi aşamaya gelmişse Türkiye'yi bu noktaya doğru ***ürdüğümüzde birçok sorun zaten kendiliğinden çözülmüş olacaktır.

Kuşkusuz ki Türkiye'nin birliği, beraberliği her şeyden önde gelir. Çok marjinal de olsa farklı düşünceler, kişiler ve gruplar olabilir ama ben milletimizin çok büyük bir ekseriyetinin Türkiye'nin birliğinden, beraberliğinden yana olduğunu düşünüyorum. Hatta kendilerini Kürt olarak ifade eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kahir ekseriyetinin de Türkiye'nin birliğinden, beraberliğinden yana olduğu kanaatindeyim. O bakımdan tüm peşin hükümlerden sıyrılarak bir araya gelmekte büyük yarar görüyorum.''

YER İSİMLERİNE TAKILIP KALMAYALIM

TBMM Başkanı Şahin, ''bölünme endişelerinin olduğunun' belirtilmesi üzerine ise Türkiye için böyle bir risk görmediğini söyledi. Şahin, ''(demokrasi, temel hak ve özgürlükler açısından birtakım adımlar atılırsa, çözüm önerileri üzerinde çalışılırsa bunun sonucunda bir bölünme mi gelir?) şeklindeki değerlendirmelere katılamıyorum'' diye konuştu.

Şahin, ''Yer ismi değiştirilmesi dahi büyük tartışmalara neden oldu. Böyle bir ortamda çözüm için bir noktaya ulaşılabilir mi?'' sorusunu da şöyle yanıtladı:

''Bahsettiğiniz konunun 'çok basit bir konu olduğunu düşünüyorum. Buralara takılıp kalmayalım. Geçmişte şu veya bu nedenle birtakım uygulamalar yapılmış olabilir. Bu uygulamalar bölge halkını rahatsız etmiş de olabilir. Dolayısıyla bu rahatsızlıkları giderici birtakım kültürel adımların atılmasının Türkiye'yi böleceğini iddia etmeye asla katılmam mümkün değildir''

Konuya ilişkin provokasyonların olup olmayacağına ilişkin düşüncesinin sorulması üzerine Şahin, ''Bu şekilde endişeler taşısak bile demin söylediğimiz güzergahta Türkiye'nin yürümesinde fayda var'' dedi.
Şahin, ''Güneydoğu'da bazı komutanlar DTP'li ailelere taziye ziyaretinde bulundu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?'' sorusuna, ''Bu ne kadar güzel bir şey. Yani Türk Silahlı Kuvvetleri ve orada zor şartlar altında görev yapan komutanlarımızın yöre halkını ziyaret etmesi, onların acılarını paylaşması her türlü takdirin üzerindedir'' yanıtını verdi.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler