THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Atatürk'ün manevi kızından kız öğrencilere öğüt

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.516
Konular:
3620
Teşekkür (Etti):
375
Teşekkür (Aldı):
1321
Ticaret:
(0) %
0
356
24-10-2009 15:25
#1
ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, Edremit Belediye Başkanı MHP'li Tuncay Kılıç'ın davetlisi olarak geldiği ilçede, Yılmaz Akpınar Anadolu Lisesi'nde öğrencilerle buluştu. Toplantıda, Atatürk'ün yaşamı hakkında bilgi veren ve ilkelerini anlatan Adatepe, “Onu kalbinizle, beyninizle öğrenin. Çünkü o her şeyi bizim için yaptı” dedi.


Ülkü Adatepe, kendisinin yıllarca ortaya çıkmadığını, ancak son yıllarda Atatürk'ü yanlış tanıtan kişilerin varlığından rahatsız olduğu için, okul okul dolaşıp Atatürk'ü anlattığını ve bunun bir vazife olduğunu söyledi. Atatürk'ün milletini çok sevdiğini belirten Adatepe, “Hiçbir devlet adamı milletini onun kadar sevmemiştir. Atatürk’ü yanlış tanıtıyorlar, ‘dinsiz’ diyorlar, ‘çok içerdi, sirozdan öldü’ diyorlar. Şunu söyleyeyim, Atatürk yobaz değildi. Ezan sesini çok severdi. Ramazan aylarında muhtaç insanlara para dağıtırdı ama bunu gösteriş olsun diye değil, kimsenin haberi olmadan yapardı” dedi.

Atatürk'ün ölüm nedeninin siroz hastalığına bağlayanların olduğunu belirten Ülkü Adatepe, “Atatürk sirozdan ölmedi. Sabahlara kadar içki içen bir insan değildi. O’nun esas rahatsızlığı sıtma hastalığıydı. Siroz, kinin tedavisi ile biraz iyi edilirmiş. Kinin de karaciğeri bozan en büyük etkenlerden bir tanesidir. Atatürk kendisini, o savaştan bu savaşa derken harap etmiştir. Bu savaşları okurken bile yoruluyoruz. Bunlar için kafa yoruluyor, vücut yoruluyor” diye konuştu.
Türkiye'nin Atatürk'e çok ihtiyacı olduğunu belirten Adatepe, “Bir tek reisicumhur var mı bu kadar milletini seven? Hayır yok. Diyorlar ki, ‘Atatürk’ün resimleri kalksın’. Şimdi bizim Atatürk’e ihtiyacımız var. Onu hem kalbimizde, hem duvarlarımızda, her zaman görmeliyiz. İsteseydi kendisine Dolmabahçe gibi bir saray yaptırabilirdi. Ama o çok mütevazı ve halkın içinde olmayı seven birisiydi” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün her şeyini milletine bırakan tek lider olduğunu hatırlatan Ülkü Adatepe, “O hiçbir zaman kendisini düşünmedi, hep milletini düşündü. Atatürk, kadınlarımıza birçok hak tanıdı. Kadınların seçme seçilme hakkı yoktu, köylerde miras hakları yoktu, onları tanıdı. Kadınlarımıza ayakları üzerinde durma hakkını tanıdı. Genç kızlara söylüyorum, Atatürk’ün verdiği haklara nasıl sahip çıkmazsınız? Haklarınıza sahip çıkın” diye konuştu.

Adatepe'nin anılarını, Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ile İlçe Milli
Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan da öğrencilerle birlikte dinledi. Öğrenciler, konuşmasını tamamlayan Ülkü Adatepe’ye, kendilerinin yaptığı bir yağlı boya tablo hediye etti

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler